Acerola
Acerola

Durian - śmierdzący owoc tropikalnyDurian uznawany jest za najniebezpieczniejszy oraz za najbardziej śmierdzący owoc świata. Pochodzi z Indonezji, a jego uprawy znajdują się na terenach całej Azji południowo-wschodniej. Stanowi przysmak Malezji oraz Tajlandii.

Durian

Owoc duriana może osiągać masę aż 4 kilogramów oraz 40 cm długości. Jego powierzchnię pokrywa żółto-brązowa lub zielonkawa kolczasta skórka, która samoczynnie pęka, gdy owoc staje się dojrzały. Miąższ duriana posiada konsystencję budyniu, posiada śmietankowy kolor, a obecne w nim nasiona posiadają wielkość kasztanów.

Mocno charakterystyczny jest zapach owocu, który przypomina nieco zapach psującego się mięsa i sera. Ten nieprzyjemny aromat jest na tyle odpychający, że nawet mieszkańcy Indonezji nie spożywają go na otwartych, przewiewnych przestrzeniach, aby nie rozpraszał się on w inne miejsca.

Durian należy jeść od razu, najlepiej przy pomocy łyżeczki. Można go spożywać na surowo, ale nie tylko. W Azji wykonuje się z niego pasty, lody, a także koktajle. Miąższ duriana można poddawać również suszeniu, smażeniu, gotowaniu i fermentowaniu. Warto zaznaczyć, że do jadalnych części należą również nasiona duriana. Można je podsmażać na oleju, a także podawać z cukrem oraz ryżem.

Ciekawostka

W Indonezji zdarzały się sytuacje, kiedy spadające owoce z drzew uderzały w ludzi i doprowadzały nawet do ich śmierci. W dużej mierze odpowiedzialne były za to kolce obecne na skórce duriana. Należy zaznaczyć, że podczas ich przenoszenia obowiązuje noszenie specjalnych rękawic ochronnych.

Właściwości zdrowotne duriana

Wbrew wszelkim pozorom jakie tworzą się na temat tego owocu, stanowi on źródło wielu składników odżywczych. W jego składzie występuje między innymi witamina C, witaminy z grupy B, a także związki mineralne tj. potas, mangan, żelazo, miedź oraz kwas foliowy. Żelazo oraz miedź przyczyniają się do powstawania czerwonych krwinek, mangan pozytywnie oddziałuje na kości, a potas wpływa na poprawę koncentracji.

Ciekawostką jest fakt, że liście drzewa, na którym rośnie durian, stanowią w Azji naturalny afrodyzjak. Charakteryzują się również działaniem rozgrzewającym, w związku z tym wykorzystywane są w leczeniu anemii, wzmacnianiu odporności oraz w stanach gorączkowych.

Wskazówka

Z durianem zabroniony jest wstęp do miejsc tj. hotele, restauracje, samolot, centra handlowe czy komunikacja miejska. Z kolei w krajach gdzie powszechnie występuje durian znajdują się specjalne tabliczki z przekreślonym jego zdjęciem, co oznacza zakaz wejścia z tym owocem.

Ile kosztuje durian oraz gdzie go można kupić?

Mimo nieprzyjemnego zapachu jaki wydziela durian, stanowi on jeden z najbardziej pożądanych owoców na całym świecie. Wiąże się również z tym cena, która nie jest niska. Durian może kosztować nawet 250 zł. Można go dostać w tajskich sklepach oraz sklepach internetowych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami