Arnika górska – właściwości i zastosowanie

Arnika górska - właściwości i zastosowanieArnika górska to bardzo popularna roślina w Polsce. Jej występowanie jednak staje się coraz rzadsze, dlatego też jest ona obecnie objęta ochroną. Występuje około 30 gatunków tej rośliny, ale tylko jeden z nich występuje w naszym kraju. Arnika górska rośnie głównie w górach (m.in. w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach). Jakie właściwości i działanie posiada ta niezwykła roślina?

Kwiaty arniki górskiej zawierają m.in. flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, garbniki czy kwasy organiczne. Związki te wykazują bardzo szerokie spektrum działania. Nic dziwnego, że składniki te sprawiają iż arnika górska jest cennym ziołem o szerokim zastosowaniu. Chętnie wykorzystywana jest przez koncerny farmaceutyczne i przemysł kosmetyczny dzięki swojemu bogatemu składowi. Dużą zaletą tej rośliny jest fakt, że związki czynne z ekstraktów z arniki wnikają głęboko w skórę docierając do jej najgłębszych warstw.

Arnika górska – właściwości

Arnika górska ze względu na swój skład posiada szerokie właściwości.

1. Arnika na problemy jamy ustnej.

Dzięki zawartości w swoim składzie flawonoidów posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Arnika bardzo często wykorzystywana jest z tego względu w środkach stomatologicznych m.in. płynach do płukania jamy ustnej. Ponadto pomocna jest w leczeniu zapalenia dziąseł oraz redukcji owrzodzeń jamy ustnej i w niwelacji aft.

2. Arnika na trądzik pospolity.

Arnika świetnie wpływa na poprawę kondycji skóry tłustej, łojotokowej i problematycznej. Dzięki zawartości karotenoidów, które są prekursorami witaminy A i silnymi przeciwutleniaczami arnika jest doskonałym rozwiązaniem na walkę z zmianami tj. trądzik pospolity. Ponadto właściwości przeciwzapalne będą łagodzić stany zapalne występujące w przypadku cery o podłożu trądzikowym.

3. Arnika górska na cerę naczynkową.

Roślinę tę wykorzystuje się w kosmetykach do cery naczynkowej, ponieważ związki arniki szybko przenikają przez naskórek i wnikają głęboko do naczyń krwionośnych obkurczając i wzmacniając ich ściany. Na rozszerzone naczynka można stosować arnikę nie tylko w formie kremów, ale również w postaci serum czy maseczki, które posiadają większe możliwości przeniknięcia w głąb skóry.

4. Arnika na obrzęki i siniaki.

Arnika pobudza krążenie krwi przez co sprawniej odprowadzane są płyny z uszkodzonych tkanek – krew, limfa i osocze. Dzięki temu bardzo dobrze radzi sobie w usuwaniu zarówno siniaków jak i obrzęków. Obecność flawonoidów w składzie arniki wykazuje również właściwości przeciwzapalne co prowadzi do szybszego ich wchłaniania.

5. Arnika na bóle mięśni i urazy.

Na wszelkie stłuczenia czy skręcenia oraz bóle mięśni wynikające z intensywnego treningu, arnika może przynieść znaczną ulgę. Oprócz działania przeciwzapalnego, a także poprawiającego krążenie i uszczelniającego naczynia, roślina ta posiada również właściwości przeciwbólowe i regeneracyjne. Z tego też względu jest cennym składnikiem preparatów stosowanych w leczeniu wszelkich kontuzji i urazów.

6. Arnika na odmrożenia i poparzenia.

W przypadku gdy dojdzie do urazów tkanek głębokich poprzez zadziałanie wysokiej lub niskiej temperatury, arnika górska wykaże korzystne działanie. Przyspieszy ona gojenie się tkanek oraz ich regenerację dzięki możliwości poprawy krążenia w naczyniach i właściwościom bakteriobójczym.

Oprócz wyżej wymienionych właściwości arnika posiada także zdolność podnoszenia odporności organizmu na wszelkie infekcje. Dzięki garbnikom w niej zawartych działa ściągająco, co przydatne jest w pielęgnacji skóry. Arnika może być stosowana także w zaburzeniach psychicznych oraz przy przeziębieniach i towarzyszącej temu wysokiej gorączce.

Arnika górska – zastosowanie

Arnikę można zażywać doustnie, w postaci naparów lub zewnętrznie jako forma okładów na skórę.

Stosowana doustnie pomaga w:

 • zaburzeniach sercowo – naczyniowych
 • dolegliwościach w okresie przekwitania
 • krwawieniach poporodowych
 • hemoroidach
 • zaburzeniach krążeniach krwi
 • zapaleniach dziąseł
 • aftach

Forma okładów z arniki dobrze sprawdza się w przypadku:

 • urazów
 • kontuzji
 • bólów mięśniowych
 • stłuczeniach
 • oparzeniach
 • odmrozinach
 • cerach naczynkowych
Olej z czarnuszki w kapsułkach
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *