Czarnuszka w walce z pasożytami u dzieci i dorosłych

Aktualizacja

Czarnuszka w walce z pasozytamiCzarnuszka, poza wszechstronnym działaniem kojącym na skórę, antybakteryjnym i odżywczym, ma również jedną inną właściwość, która czasem może być dokuczliwa, ale która sama w sobie bywa też pożyteczna. Otóż spożycie nieco większej ilości oleju z nasion czarnego kminku powoduje przyspieszenie perystaltyki jelit.

Tradycyjne zastosowanie czarnuszki

Zanim zaczęto stosowanie „aptecznych” dawek olejku z czarnuszki w celu mniej lub bardziej skutecznej suplementacji kwasów tłuszczowych z wiązaniami nienasyconymi, była ona używana w medycynie indyjskiej jako środek wiatropędny, wspomagający trawienie i przeczyszczający. Wszystkie te działania zostały już potwierdzone klinicznie, choć pojawiają się dopiero po spożyciu ilości większej niż zalecana w czasie suplementacji.
Działanie czarnuszki zawdzięcza ona przede wszystkim specyficznemu składowi tłuszczowemu oraz zawartości olejków eterycznych. Pierwsze nie wchłaniają się nigdy w całości, powodując udrożnienie układu pokarmowego, natomiast olejki eteryczne działają delikatnie drażniąco, co pobudza wiele organów układu pokarmowego do wydajniejszej pracy. Żołądek produkuje większe ilości kwasu solnego w komórkach okładzinowych, intensywniejsza staje się praca trzustki i wątroby, a w związku z tym muszą również przyspieszyć ruchy robaczkowe jelita – są one pośrednio kontrolowane przez „szybkość działania” żołądka.

Co łączy perystaltykę z pasożytami?

Dlaczego przeczyszczająca czarnuszka pomaga zwalczyć pasożyty i czy jest równie skuteczna w walce z nimi wszystkimi? Warto w celu znalezienia odpowiedzi przyjrzeć się bliżej samym pasożytom. Spora część z nich, aby utrzymać się w jelicie musi się przyczepić w jakiś sposób do jego ścian. Kto nie zdaje sobie sprawy z tego, jak misterne, a jednocześnie skuteczne mogą to być mechanizmy, może spojrzeć na zdjęcie aparatu gębowego tasiemca uzbrojonego – nie jest to najpowszechniejszy, ale bardzo dobrze ilustrujący to zagadnienie pasożyt. Aby więc usunąć takiego lokatora, trzeba naprawdę bardzo mocno pobudzić perystaltykę jelit. Nie da to wiele w przypadku bardzo silnej kolonizacji na przykład glistą ludzką, ale w takim przypadku nikt nie stosuje suplementów, ponieważ potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Na pewno jednak środki przeczyszczające, w tym czarnuszka w większych dawkach, zmniejszają szanse na „zakotwiczenie się” pasożytów w stadiach larwalnych lub młodych dorosłych.

Szybsza perystaltyka i lepsze mechaniczne oczyszczanie jelita wytwarza niekorzystne środowisko dla bytowania pasożytów, a poza tym sam olejek eteryczny działa na wiele pasożytów odstraszająco. Nie bez znaczenia jest też fakt, że sama czarnuszka i produkty jej rozkładu w układzie pokarmowym działają wzmacniająco na biotop jelitowy, przyczyniając się do zrównoważenia i wzmocnienia tzw. flory bakteryjnej, która również stanowi naturalną barierę ochronną przeciwdziałającą osiedlaniu się pasożytów.

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *