Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 czerwca 2022

Robaczyca. Objawy i leczenie choroby pasożytniczejRobaczyca to nie pojedyncza jednostka chorobowa, lecz grupa zakażeń pasożytami wewnętrznymi. Dotyczy nie tylko ludzi i zwierząt, ale nawet rośliny. Wśród robaczyc najczęściej spotkać można glisty, owsiki, tasiemce, a także przywry, przy czym każda z nich wymaga innego podejścia terapeutycznego.

Robaczyca – przyczyny

Tego typu robaki przedostają się do organizmu człowieka różnymi drogami – poprzez:

  • spożywanie niedomytych owoców i warzyw;
  • niestarannie przygotowane jedzenie (surowe lub niedogotowane);
  • picie nieprzegotowanej wody;
  • brak higieny osobistej;
  • spożywanie pokarmów niewiadomego pochodzenia;
  • kontakt ze zwierzęciem, którego nie odrobaczamy.

Ponadto podróże zagraniczne i częste sytuacje stresowe stają się dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zarażeniu przez pasożyty. W ludzkim organizmie może zadomowić się wiele różnych gatunków pasożytów, od mikroskopijnych rozmiarów, aż po te widoczne gołym okiem. Najnowsze opracowania podają, że w organizmach 95% dorosłych ludzi zamieszkiwało od jednego do 5 gatunków pasożytów.

Robaczyca – najczęstsze zakażenia

Jak wspomniano, wśród najczęściej spotykanych robaczyc wśród ludzi można spotkać:

  • owsicę;
  • glistę ludzką;
  • tasiemczycę.

Wśród pozostałych robaczyc, które również można zdiagnozować w populacji mieszkającej na terenie Polski są: toksoplazmoza, pełzak czerwonki, wielkouściec jelitowy czy pchły.

Owsica

Owsica jest zakażeniem mogącym przebiegać bezobjawowo, często jednak pojawia się świąd odbytu. Najczęściej owsica dotyczy dzieci, które zarażają się nią w miejscach publicznych biorąc do ust przedmioty posiadające na swojej powierzchni jaja lub wkładając palce do ust po zabawie takimi przedmiotami. Jaja mogą być przenoszone na rękach, pożywieniu i przedmiotach. Zarażenie następuje bardzo szybko, dlatego zwykle o owsicy mówi się jako o chorobie rodzinnej. W temperaturze pokojowej pasożyt utrzymują zdolność do zarażania do 3 tygodni.

Glista ludzka

To pasożyt lokalizujący się w jelicie cienkim aż u 25% osób na całym świecie. Najdłuższe glisty mogą osiągać nawet 40 cm, przy czym dziennie składają one 200 tysięcy jaj. Objawami mogącymi wskazywać na obecność tego pasożyta są: pokrzywka, zaburzenia jelitowe i świąd skóry. Nie rzadko towarzyszy temu gorączka. Larwy wędrujące w dużej liczbie wywołują uszkodzenie ściany jelita i wątroby. Najpoważniejsze zmiany powstają w płucach.

Tasiemczyca

Istnieje wiele gatunków tasiemca, jednak w Polsce na ogół spotyka się tasiemca bąblowcowego i wielojamistego. Postacią inwazyjną dla człowieka są jaja tasiemca wydalane przez żywiciela ostatecznego, głównie psa. Zarażenie następuje na drodze bezpośredniego kontaktu z jajami, które mogą znajdować się np. na zakażonych przedmiotach codziennego użytku czy skażonej żywności. Bąblowica nierzadko doprowadza do zgonu żywiciela, zwłaszcza w mózgowej lokalizacji pasożyta. Najwcześniej daje o sobie znać bąblowica zlokalizowana w mózgu lub gałce ocznej.

Leczenie choroby pasożytniczej

Leczenie robaczycy opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranej farmakoterapii, zwykle na receptę. Są to leki pasożytnicze o działaniu ukierunkowanym na konkretny rodzaj pasożyta, w dawce dobranej do wieku zakażonej osoby. Zawsze należy zadbać o maksymalną higienę osobistą – krótko obcięte paznokcie, częste prysznice, regularne zmienianie pościeli, dokładne mycie rąk. Zaleca się noszenie obcisłej bielizny, która w przypadku owsicy zapobiegnie nadmiernemu rozprzestrzenianiu się jaj.

Leczenie robaczyc przyspiesza także dieta uboga w węglowodany, zaś bogata w białko. Należy unikać doprowadzania do zaparć, np. spożywając nadmierną ilość czekolady. W niektórych przypadkach korzystnie może działać ziołolecznictwo. Wśród ziół przeciwpasożytniczych wyróżnia się granatowiec właściwy, bylicę piołun oraz narecznicę samczą.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaleta P., Palacz-Wróbel M., Chajec Ł., Częstość występowania robaczyc u dzieci w wieku przedszkolnym – określenie czynników predysponujących, Medycyna Rodzinna, 4/2018.
  2. Hadaś E., Derda M., Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2014.
  3. Buczek A., Choroby pasożytnicze – epidemiologia, diagnostyka, objawy, Lublin 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami