Szczypiorek – co w sobie kryje?

Aktualizacja

Szczypiorek - co w sobie kryje?Wiosna to czas kiedy pojawia się szeroki wybór warzyw i owoców, w tym również takich jak szczypiorek. Poprzez jego delikatny smak i zapach chętnie dodajemy go do sałatek czy na kanapkę. Wśród wielu dań pełni również dużą rolę estetyczną. Jednak oprócz walorów smakowych  i estetycznych, szczypiorek to także źródło cennych składników odżywczych.

Szczypiorek to roślina z rodziny czosnkowatych. Jest on bardzo znany w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Szczypior często pojawia w stanie dzikim, mimo to należy do roślin uprawnych. Szczypiorek występuje zawsze w zwartych kępach i osiąga wysokość około 25 cm. Kępy szczypiorku z kolei składają się z liści oraz pędów kwiatowych. Każde jego kłącze w momencie procesu wegetacji produkuje do 3 pokoleń liści, przez co może być zbierany nawet przez cały rok. Szczypiorek to liczne, rurkowate, ciemno zielone liście. Z kolei jego kwiaty posiadają różową lub fioletową barwę i są okrągłego kształtu. Kwiaty te kwitną od maja do sierpnia. Swój specyficzny zapach szczypiorek zawdzięcza obecnym w nim związkom siarki.

Szczypiorek – właściwości lecznicze

Liście szczypiorku to doskonałe źródło witaminy C. Ona zaś posiada długą listę zalet. Są to m.in. utrzymywanie tkanki łącznej w odpowiednim stanie oraz wzmacnianie odporności organizmu. Szczypiorek dostarcza nam również witamin z grupy B, szczególnie witaminę B2 odpowiedzialną za przemianę materii oraz produkcję czerwonych krwinek w organizmie. W roślinie tej obecny jest również karoten, który neutralizuje wolne rodniki, wspomaga nasz wzrok oraz odpowiada za właściwy stan skóry.

Szczypiorek to źródło kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Wspomaga on regulację oraz wzrost komórek w naszym organizmie. Oprócz tego w jego składzie znaleźć można związki mineralne takie jak wapń, żelazo, sód, mangan oraz fosfor. Z kolei zawarte olejki eteryczne wzmacniają błony śluzowe oskrzeli oraz struny głosowe.

Zastosowanie

Głównym zadaniem i zastosowaniem szczypiorku jest urozmaicanie potraw, zarówno pod względem smakowym jak i estetycznym. Jednak oprócz zastosowania kuchennego szczypiorek znalazł również zastosowanie lecznicze. Wszystko dlatego, że posiada ono właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu wykorzystuje się go podczas iniekcji bakterii do organizmu. Dodatkowo jego spożywanie pozwala wyregulować ciśnienie krwi w organizmie, a obecne w nim związki siarki wspomagają układ krążenia.

Oprócz wykorzystania leczniczego szczypiorek znalazł zastosowanie również w pielęgnacji skóry. Zawarta w nim siarka przeciwdziała zmianom trądzikowym oraz wpływa na poprawę elastyczności skóry.

Uprawa szczypiorku w domu

Szczypiorek można spotkać w każdym supermarkecie czy sklepie warzywnym. Można również uprawiać go samemu, ponieważ czynność ta jest banalnie prosta. Co ważne, roślina ta nie wymaga szczególnych warunków, ani specjalnej pielęgnacji, aby dawała obiecane plony.

Do uprawy szczypiorku potrzebne będzie:

  • ziemia ogrodowa
  • 2-5 cebul
  • większa doniczka

Wykonanie:

Do wcześniej przygotowanych doniczek należy nałożyć ziemię ogrodową. Następnie do połowy wypełnionych doniczek wkładamy cebule i przysypujemy ziemią. Doniczki należy postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Cebula powinna być podlewana raz dziennie, niewielką ilością wody. Warto wiedzieć, że nadmiar wody nie służy cebulom, bowiem może to doprowadzić do ich zgnicia.

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *