Wapń – podstawowy budulec kości, zębów i tkanki łącznej

Aktualizacja

Wapń - podstawowy budulec kości, zębów i tkanki łącznejWapń jest podstawowym budulcem kości, zębów oraz tkanki łącznej. Niewielu zdaje sobie sprawę z innej bardzo ważnej roli, jaką spełnia on w naszym organizmie. Wapń poprzez produkcję hormonów i enzymów wspomaga trawienie, wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi, aktywność neuroprzekaźników i przewodzi impulsy nerwowe potrzebne do pracy mięśnia sercowego oraz innych tkanek mięśniowych. Dodatkowo zapobiega procesom rozwoju raka jelita grubego.

Wapń i jego rola w organizmie

Około 99% wapnia znajduje się w kościach, natomiast pozostały, jednakże bardzo ważny 1% występuje w krwiobiegu. W przypadku niedostatecznego dostarczania wapnia nasz organizm wykorzystuje wapń z układu kostnego i transportuje go do krwiobiegu, przez co kości stają się słabsze.

Niedobór wapnia

Zbyt niskie spożycie wapnia w diecie często prowadzi do rozwoju osteoporozy, choroby która powoduje, że nasz kościec staje się bardzo kruchy i łamliwy. Zagrożenie osteoporozą zdecydowanie rośnie po 35 roku życia. Wtedy to następuje gorsze przyswajanie tego pierwiastka, a gęstość kości ulega zmniejszeniu. Jest to wynikiem mniejszej produkcji estrogenu i testosteronu, hormonów, które działają ochronnie i zapobiegają utracie wapnia z kości. Kobiety w okresie menopauzy częściej zapadają na osteoporozę na skutek obniżania się u nich poziomu estrogenów.

Dodatkowo płeć żeńska w porównaniu do męskiej, posiada cieńsze kości i mniejszy szkielet, bardziej podatny na urazy. Chociaż lekarze poświęcają więcej uwagi profilaktyce osteoporozy u kobiet, nie należy jednak zapominać, że problem ten dotyczy także mężczyzn, szczególnie w podeszłym wieku. Czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy są u nich podobne jak u kobiet, a kluczowym jest niedobór testosteronu.

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Wapń + Magnez - dla zdrowia kości, zębów i mięśni
Produkt ten zawiera wapń pozyskiwany z algi „Lithothamnium calcareum”. Jest to wapń w pełni naturalny i posiada przez to bardzo wysoką biodostępność, bo aż 96%!
Zobacz tutaj ...
1 komentuj
  1. Janka
    Janka says:

    za dużo wapnia bez witamin D3 i K2 może zaszkodzić, bo odłoży się w żyłach lub tętnicach zamiast w kościach. To tzw paradoks wapnia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *