Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wodniak jądraWodniak jądra (łac. hydrocele testis) to schorzenie występujące u mężczyzn w różnym wieku, polegające na gromadzeniu się płynu surowiczego między jądrem, a jego osłonką. W efekcie dochodzi do powiększenia objętości moszny, co powoduje dyskomfort. Zwykle jednak nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, z wyjątkiem wodniaków powstających na tle nowotworowym i infekcyjnym.

Wodniak jądra – przyczyny

Wodniaki jądra mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Pierwszy rodzaj rozpoznawany jest już na etapie noworodkowym lub dziecięcym, zaś drugi wynika z nabytych patologii zdrowotnych. Szacuje się, że wodniaki wrodzone dotyczą nawet 6% wszystkich nowo narodzonych chłopców. Możliwymi przyczynami wodniaków nabytych są natomiast:

  • ostre lub przewlekłe stany zapalne jąder;
  • nowotwory jąder;
  • przepuklina pachwinowo-mosznowa;
  • choroby najądrzy.

Bezpośrednią przyczyną rozwoju wodniaka jądra jest jednak zjawisko gromadzenia się płynu w osłonce jądra, co z kolei wynika z zaburzenia równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę jądra.

Wodniak jądra – objawy

Głównym objawem wodniaka jądra jest jego powiększenie w związku z nadmiernym gromadzeniem się płynu o barwie bursztynowej. Jego objętość oscyluje nawet wokół kilkuset milimetrów. Zwykle wodniak jądra nie powoduje żadnych innych dolegliwości. Jednak jeśli jest znaczny i dalej się powiększa może powodować ból i dyskomfort, ponieważ utrudnia chodzenie czy wykonywanie podstawowych aktywności dnia codziennego, nie mówiąc już o aktywności sportowej. Uwypuklenie staje się widoczne nawet przez ubranie.

Nieleczony wodniak jądra wiąże się z licznymi konsekwencjami długofalowymi. Duża zawartość płynu w mosznie wpływa negatywnie na produkcję plemników, może wręcz prowadzić do zaniku jądra. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku małych dzieci może dojść do samoistnego wchłonięcia się płynu. Jeśli nie nastąpi to przed ukończeniem 2. roku życia, dopiero wtedy podejmuje się decyzję o operacji.

Wodniak jądra – diagnostyka

Wodniak jądra widoczny jest już podczas badania palpacyjnego i obserwacji jąder pacjenta. Aby jednak mieć pełne potwierdzenie schorzenia należy wykonać badanie USG moszny. Jest ono nieinwazyjny i bezbolesne, a wyniki pojawiają się natychmiast. Jedynie niewielki dyskomfort może powodować konieczność nałożenia na skórę moszny chłodnego żelu do USG.

Wodniak jądra – leczenie

Współcześnie złotym standardem leczenia wodniaków jądra jest operacja, która odbywa się w znieczuleniu, zwykle miejscowym. Lekarz nacina skórę moszny, dzięki czemu wyłania się wodniak. Następnie nacina jego worek i odsysa zawartość. Po pozbyciu się nadmiernej ilości płynu ranę się zszywa i zakłada opatrunek. Wszystkie czynności trwają maksymalnie do 60 minut, choć zwykle czas ten jest krótszy. Pacjent otrzymuje wypis już następnego dnia. W ciągu kolejnych kilkunastu dni pojawi się niewielki obrzęk oraz bolesność okolicy operowanej, co jest zjawiskiem naturalnym.

Wizyta kontrolna powinna odbyć się po 7-10 dniach. Jej celem jest kontrola gojenia się ran pooperacyjnych oraz zdjęcie szwów. Jeśli po zabiegu pojawią się objawy takie jak wysoka gorączka, silny ból i znaczny obrzęk moszny lub wyciek z rany, należy jak najszybciej skonsultować się z ośrodkiem lub szpitalem, gdzie odbywała się operacja. Współżycie seksualne jest możliwe po 4 tygodniach od momentu operacji. Najlepiej jednak prowadzić oszczędzający tryb życia przez około 6 tygodni.

Jak przygotować się do operacji?

O zaleceniach przedoperacyjnych zawsze informuje lekarz. Najlepiej, aby pacjent w dniu operacji pozostał na czczo, do szpitala powinien jednak wziąć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Nie należy samodzielnie golić owłosienia w okolicy narządów płciowych, zajmuje się tym personel medyczny w dniu operacji lub dzień wcześniej. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: morfologia krwi, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV. Kilka dni przed operacją odstawia się leki przeciwkrzepliwe, po konsultacji z lekarzem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Drewa T., Juszczak K., Urologia – ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Borkowski A., Urologia – podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami