Kolagen do picia
Kolagen do picia

Glukoza - rodzaje i zastosowanieGlukoza to najbardziej znany monosacharyd występujący w naszym otoczeniu. Jego najważniejszą funkcją jest dostarczenie energii komórkom całego organizmu. Glukozę można śmiało nazywać paliwem biologicznym, które najważniejsze jest dla naszego mózgu. Czym dokładnie jest glukoza, jakie występują jej rodzaje oraz gdzie znalazła zastosowanie?

Glukoza

Glukoza to cukier prosty, który należy do grupy monosacharydów. Występuje w formie białego proszku o słodkim smaku. Glukoza doskonale rozpuszcza się w wodzie, nie zmieniając jej pH. Występuje również pod postacią tabletek jako suplement diety.

Glukoza w organizmie człowieka

Glukoza to związek, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Wykorzystywana jest jako paliwo biologiczne do wytwarzania energii podczas tlenowego oddychania komórkowego.

Należy zaznaczyć, że wszystkie spożywane węglowodany w późniejszych etapach przekształcane są do monosacharydu jakim jest glukoza. Jedynie taka forma może być wykorzystana przez komórki naszego organizmu.

Glukoza to związek niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni szkieletowych oraz mózgu (potrzebuje on około 130 g glukozy dziennie). Ponadto jest ona niezwykle potrzebna do rozwoju płodu. Reguluje przemianę tłuszczy oraz białek, a także przyspiesza proces gojenia się ran.

Wskazówka

Prawidłowy poziom glukozy we krwi waha się w granicach 70-99 mg/dl. Niewłaściwa jej wartość może świadczyć o zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Źródła glukozy

Glukoza, która występuje w organizmie ludzkim, pochodzi głównie ze źródeł roślinnych. W dość sporych ilościach występuje ona w m.in. w owocach (figi, banany, jabłka, winogrona, śliwki, czereśnie), a także warzywa (cebula, papryka, kukurydza) oraz miodzie. Należy zaznaczyć, że źródłem glukozy jest również biały cukier wykorzystywany do słodzenia kawy czy herbaty.

Dodatkowo glukozę znaleźć można także w ziemniakach, makaronie, kaszach oraz ryżu.

Jakie zastosowanie ma glukoza?

Z glukozy produkuje się syrop glukozowy wykorzystywany w cukiernictwie. W przemyśle spożywczym występuje głównie jako związek słodzący, środek pochłaniający wilgoć, a także jako preparat do zwiększania objętości produktu.

Należy zaznaczyć, że glukoza znalazła również zastosowanie w medycynie. Stosuje się ją jako środek dożylny i występuje na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wykorzystuje się ją w przypadku:

  • odwodnienia;
  • hipoglikemii;
  • chorób wątroby;
  • żywienia pozajelitowego;
  • rekonwalescencji;
  • porfirii;
  • rozcieńczenia innych leków np. potasu, magnezu.

Rodzaje glukozy

Glukoza występuje w różnych formach. Najczęściej spotkać ją można w postaci:

  • krystalicznej – posiada formę drobnokrystalicznego proszku, a otrzymywana jest w wyniku procesu hydrolizy skrobi;
  • płynnej – najczęściej wykorzystuje się ją w tej postaci w gastronomii, ponieważ w łatwy sposób można wykonać z niej masę cukrową;
  • tabletek;
  • żelu.

Kiedy wartość badać poziom glukozy we krwi?

Badanie glukozy we krwi należy wykonać w przypadku:

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami