Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ratownik medycznyRatownik medyczny to zawód zaufania publicznego i jednocześnie samodzielny zawód medyczny wykonywany przez osobę po ukończeniu odpowiednich studiów. Taka osoba posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłych, np. podczas wypadków czy spontanicznego pogorszenia stanu zdrowia. Innymi słowy, udziela pierwszej pomocy przedszpitalnej, nierzadko decydując o dalszym zdrowiu i życiu pacjenta.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Zgodnie z prawem polskim ratownikiem medycznym może zostać każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, o dobrym stanie zdrowia pozwalającym na wykonywanie tego zawodu, znająca język polski w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu oraz o odpowiednim wykształceniu zawodowym. Studia na kierunku ratownictwa medycznego trwają 3 lata (6 semestrów) i są mocno nastawione na praktykę. Rozpoczyna się ona już w pierwszym semestrze.

Aby zostać ratownikiem medycznym, należy również posiadać szereg cech, które świadczą o predyspozycji do zawodu. Są to przede wszystkim: empatia, umiejętność pracy pod presją czasu i w silnym stresie, odpowiedzialność, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz opanowanie. Pomocna jest również sprawność fizyczna, zwłaszcza jeśli ratownik medyczny chce świadczyć usługi pierwszej pomocy.

Studiach z ratownictwa medycznego

Aby dostać się na studia z ratownictwa medycznego, należy mieć zdaną maturę, ponieważ w procesie kwalifikacyjnym znaczenie mają zdane wysoko poszczególne przedmioty. Przeważnie pod uwagę bierze się biologię, chemię oraz matematykę, choć niekiedy dodatkowo ocenia się język obcy. Należy pamiętać, że studia te są bardzo wymagające i trudne – nierzadko to właśnie od ratownika zależy życie osoby chorej czy poszkodowanej. Dlatego należy wykazać się zaangażowaniem i rzeczywiście wykazywać chęć kształcenia się na tym kierunku.

Co robi ratownik medyczny?

Ratownik medyczny to osoba posiadająca uprawnienia m.in. do:

  • udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych;
  • podejmowania działań mających na celu ograniczenie liczby osób poszkodowanych w różnych zdarzeniach losowych;
  • udzielania wsparcia psychologicznego osobom poszkodowanym i ich najbliższym;
  • transportu osób w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Określa to Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku. Praca ratownika medycznego nie ogranicza się wyłącznie do jazdy karetką, udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym na miejscu zdarzenia lub wypadku oraz świadczeń medycznych na oddziałach ratunkowych w szpitalu. Co zatem jeszcze można robić po ukończeniu studiów na tym kierunku? Można:

  • wykonywać czynności w ramach ratownictwa górskiego, narciarskiego, wodnego, górniczego, działań antyterrorystycznych lub Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa;
  • pracować w jednostkach ochrony przeciwpożarowej;
  • szkolić innych z udzielania pierwszej pomocy, np. na szkoleniach zawodowych, studiach czy w zakładach pracy;
  • prowadzić badania naukowe.

Wybór kierunków rozwoju jest naprawdę duży. Większość osób decyduje się jednak na ten zawód właśnie ze względu na chęć świadczenia pierwszej pomocy.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Zgodnie z aktualnymi danymi w 2023 roku średnia pensja ratownika medycznego wynosi około 4860 zł brutto. Szacuje się, że około 25% ratowników medycznych może jednak liczyć na wyższe wypłaty, na co wpływa szereg czynników.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ustawa z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. 2006 nr 191 poz. 1410 t.j. ze zm.)
  2. Witt M., Dąbrowska A., Dąbrowski M., Ratownictwo medyczne – kwalifikowana pierwsza pomoc, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami