Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 25 stycznia 2022

Spirulina i Chlorella w suplementacji łączonej. Część druga przeciw.W poprzednim artykule (część pierwsza) opisane zostały ogólnie zalety substytucji algami Spirulina i Chlorella w suplementacji diety. Jednak taki system ma nie tylko zalety, ale także pewne dość istotne wady, z którymi warto się zaznajomić. Warto również podać rozwiązania alternatywne, które pozwolą Ci lepiej zadbać o zdrowie.

Punkt wyjścia

Przyjmowanie suplementów należy zawsze wiązać z określonym problemem – suplement ma uzupełnić niedobór. Spirulina i Chlorella to suplementy obliczone na długie przyjmowanie. Dlatego należy z góry założyć, że trzeba będzie je stosować zamiennie, aby nadmiernie nie przyzwyczaić się tylko do jednego z nich. Jeżeli jednak ustaną przyczyny suplementacji, czyli wszystkie niedobory zostaną wyrównane, można zaprzestać przyjmowania suplementu. Organizm nie ma mechanizmu nadbudowywania i gromadzenia zapasów większości substancji. Przyjmowanie więc suplementów wtedy, kiedy nie są potrzebne, nie może dać jeszcze lepszego efektu.

Różne, ale nie do końca

Jak wspomniano w poprzednim artykule, jedną z cech algi Spirulina i Chlorella, które umożliwiają substytucję obu tych suplementów, jest ich dość duże zróżnicowanie pod względem chemicznym. Są to w końcu dwa zupełnie różne organizmy żyjące w różnych biotopach i ekosystemach. Zatem mają także inne potrzeby, których realizacja wyraża się w postaci zawartości poszczególnych związków chemicznych. To jest oczywiste. Sęk w tym, że ta ich odmienność nie jest przecież doskonała.


 

Spirulina Bioalgi

Są takie cechy, pod względem których obie te algi są do siebie podobne. Jest to na przykład dość duże stężenie fosforu, bardzo duża dawka magnezu chlorofilowego oraz podobny stosunek ilościowy i jakościowy enzymów. To oznacza, że choć w pewnych zakresach ich funkcje jako suplementów nie pokrywają się, to w pewnym obszarze są zbieżne. Najważniejszym bodaj typem związków, jaki występuje w obu tych algach, są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Fakt, że nawet w nazwie podkreślona jest ich rola dla organizmu, nie oznacza jeszcze, że można je przyjmować w dowolnych ilościach. Istnieje także górna granica, jeśli więc dodatkowo używasz w kuchni na przykład takich produktów jak olej z czarnuszki albo olej kokosowy, to nie należy przesadzać z suplementacją Chlorelli i Spiruliny.

Trochę marketingu

Jeśli braki substancji odżywczych są tak głębokie, że musisz prowadzić suplementację przez pół roku. Najpewniej należałoby skonsultować swój stan z lekarzem, ponieważ to może sugerować bardzo głęboką awitaminozę lub niedobór składników mineralnych, który może być nawet zagrożeniem dla życia. Suplementacja w takim przypadku nie może być jedyną podejmowaną czynnością. Marketing oczywiście zawsze podszepnie, aby suplementacje prowadzić w sposób systematyczny, co jest rzeczywiście dobre.

Nad marketingowe twierdzenia należy przedłożyć wyniki prac naukowych i zdrowy rozsądek. Poza nielicznymi przypadkami upośledzenia wchłaniania lub metabolizmu nie występują wskazania do suplementacji ciągłej. To trochę tak jak z odżywkami dla sportowców. Zasadniczo masa mięśniowa, jaką kulturysta osiąga dzięki olbrzymiej podaży keratyny, jest objawem patologicznym i podobnie może być w przypadku suplementów diety. Nadmierne zgromadzenia wapnia w kościach powoduje utratę ich elastyczności, a zbyt duża podaż żelaza poważnie zagraża zdrowiu wątroby. Suplementacja musi się kiedyś zakończyć, nie można zakładać, że będzie się tylko zamieniało suplementy, bo to do niczego nie doprowadzi. A w przypadku chronicznego niedoboru należy podawać ten składnik, który występuje w niedoborze.

Podsumowanie

Zamienne stosowanie algi Chlorella i Spirulina nie jest pozbawione sensu, ale taka suplementacja musi być prowadzona przede wszystkim z głową. Oczywiście ważne jest odbudowanie rezerw witamin i minerałów, szczególnie w tych okresach, kiedy ich zużycie wzrasta. Jednak biologicznie niemożliwe jest zbudowanie wielkich rezerw, niezależnie od tego, jak wysoka będzie podaż konkretnej substancji. Z tego powodu oczywiście można substytuować obie algi, ale w pewnym momencie, jeśli suplementacja dalej nie daje odpowiednich wyników, należy zasięgnąć porady lekarza lub przynajmniej zmienić suplement na mniej złożony. Chodzi o taki, który będzie działał precyzyjniej, w węższym spektrum, ale skuteczniej.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami