Aktualizacja: 24 sierpnia 2020

Spirulina na odchudzanieJeśli suplementy ze Spiruliną są tak wszechstronne, to czy mogą pomagać w zrzucaniu zbędnych kilogramów? Jeśli poczytasz trochę w sieci, trafisz na strony, na których algi te będą opisane jako najskuteczniejsze środki odchudzające na świecie. A jaka jest prawda? Spójrzmy na całą sprawę profesjonalnie.

Spirulina nie jest wolna od tłuszczu!

Jednym z najgroźniejszych mitów dotyczących odchudzania w ogóle jest ten, który mówi, że za nadmiarowe kilogramy odpowiada dieta bogata w tłuszcze. Czasem jest to prawdą, czasem nie, natomiast faktem jest absolutnie zawsze, że ograniczenie przyjmowania tłuszczów jest w wielu przypadkach bardziej niekorzystne niż ich nadmiar. Na tym micie wyrosło jednak powtarzane bez zastanowienia twierdzenie o tym, jakoby Spirulina nie zawierała tłuszczów.

Podobnie jak każdy żywy organizm, również Spirulina w swojej komórce ma sporo, bo około 7% zawartości tłuszczów. Nie ilość w tym przypadku jest jednak kluczowa, ale jakość – są to w zdecydowanej większości niezbędne tłuszcze nienasycone, które dla ludzkiego organizmu nie są szczególnie groźne, a poza tym spora grupa osób wykazuje ich niedobór i dotyczy to również ludzi otyłych. Powiedzieć więc należy jasno: Spirulina nie jest preparatem beztłuszczowym. Gdybyś jednak trafił na taki suplement, który faktycznie tłuszczów nie zawiera, nie kupuj go – takie przygotowanie Spirulina wymagałoby silnego przetwarzania produktów, co zapewne skutkowałoby również utratą innych pożytecznych dla organizmu związków chemicznych.

Sam fakt, że w komórkach Spirulina występują tłuszcze, nie jest też powodem do paniki – w porównaniu ze standardową dietą ilość tłuszczów, jakich dostarcza się do organizmu z dzienną porcją Spirulina jest śladowa i nie ma wpływu na utrzymanie prawidłowej masy.

Czy Spirulina przyspiesza odchudzanie?

Ze względu na zawartość pewnych określonych substancji chemicznych w komórkach Spirulina, suplementy te mogą sprzyjać przyspieszonej utracie zbędnych kilogramów. Pierwszym czynnikiem, który może za to odpowiadać, jest błonnik, który reguluje prace jelit – często to dysfunkcje wchłaniania lub samej perystaltyki stają się jednym czynników powodujących nadmierny przyrost wagi.

Spirulina ma także zdolność do ograniczonego spowalniania metabolizmu, co oznacza, że do pewnego stopnia redukuje fizjologiczne zapotrzebowanie na energię. Nie wpływa natomiast bezpośrednio na poczucie sytości, zatem należy w dalszym ciągu kontrolować łaknienie. Badania naukowe wprawdzie wykazały, że indeks glikemiczny Spirulina jest niski, a zatem w teorii powoduje ona zmniejszenie odczuwania głodu, ale spójrzmy na sprawę racjonalnie – dzienna porcja suplementy jest za mała, aby efekt ten był widoczny w warunkach in situ, czyli w praktyce odchudzania.

Dla gubienia nadmiarowych kilogramów ważne jest, żeby wykazywać zwiększoną aktywność fizyczną i tutaj pojawia się już powiązanie ze Spirulina, ponieważ może ona być, zwłaszcza w dietach ubogich w białko zwierzęce, dobrym źródłem aminokwasów. Wprawdzie proporcje szczególnie aminokwasów egzogennych są dalekie od idealnych, niemniej jednak i tak suplement ten może przyspieszać budowę tkanki mięśniowej, która jest niezbędna, aby utrzymać w ryzach nie tylko gromadzenie, ale i spalanie zawartości adipocytów.

Spirulina przyspiesza spalanie tłuszczu?

Niestety nie istnieją żadne wiarygodne badania, które potwierdzałyby takie twierdzenie. W składzie komórek Spirulina nie występuje w większych ilościach żaden enzym ani inna substancja chemiczna, która w sposób bezpośredni lub pośredni oddziaływałaby na spalanie tłuszczu, czyli, mówiąc bardziej precyzyjnie, regulowałaby zapotrzebowanie na energię pochodzącą ze spalania substancji o charakterze tłuszczowym.

Podobnie nieuzasadnione są twierdzenia o tym, że Spirulina dodaje energii w czasie diet o obniżonej kaloryczności. Główne składniki tej algi to białka, a takie są w organizmie wykorzystywane jako źródło energii dopiero w ostateczności, nie wspominając już o tym, że organizm i tak musi wykorzystać własne białko, to przyjęte z suplementem zostanie rozbite na aminokwasy w czasie trawienia i – mówiąc kolokwialnie – nie będzie już niczego do rozkładania.

Spirulina na odchudzanie – mit czy fakt?

Spirulina może w pewien sposób wspomagać odchudzanie, natomiast zdecydowanie nie jest to wpływ znaczący ani bardzo widoczny. Nade wszystko należy jednak pamiętać o podstawowej prawdzie – Spirulina nie jest suplementem odchudzającym. Jej działanie polega na uzupełnianiu niedoborów, które pojawiają się przy dietach redukcyjnych połączonych ze zwiększeniem aktywności fizycznej, a także regulacji metabolizmu co przekłada się na odchudzanie i brak efektu jojo.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...