Spirulina i jej wplyw na watrobe oraz szybkosc detoksykacjiWątroba jest ważnym narządem, którego jednym z głównych zadań jest przeprowadzanie detoksykacji, czyli unieszkodliwiania toksyn. Pojęcie to jest bardzo szerokie, bo toksyny to nie tylko te substancje, które znamy jako trucizny. Są to również niektóre związki naturalnie występujące w pokarmach czy napojach, a więc etanol, tłuszcze trans pochodzące na przykład z margaryn itd.

Spirulina i wątroba

Dzięki zawartości różnorodnych składników aktywnych Spirulina może oddziaływać na komórki wątroby, czyli tak zwane hepatocyty. Te ostatnie w swoim wnętrzu przeprowadzają tysiące procesów zmierzających do przemiany ksenobiotyków o potencjalnie szkodliwym działaniu na związki biologicznie obojętne. Niestety większość tego rodzaju reakcji powoduje, na przykład przez produkty pośrednie albo zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, trwałe, postępujące uszkodzenia komórek. Zdolność wątroby do regeneracji jest bardzo ograniczona. Jak należy to rozumieć? Raz uszkodzone komórki najczęściej nigdy nie odzyskują sprawności, a kiedy uszkodzenie obejmie większą część wątroby, jest całkowicie nieodwracalne. Na szczęście istnieją pewne szczątkowe mechanizmy, które pozwalają zastępować pojedyncze uszkodzone komórki nowymi. Niestety ich aktywacja wymaga obecności kilku czynników chemicznych, które, na nasze szczęście, można dostarczyć do organizmu właśnie z glonami z rodzaju Spirulina.

Regeneracja i usprawnienie działania

O wpływie glonów Spirulina na wątrobę i jej funkcje nie da się opowiedzieć w sposób wyczerpujący, ponieważ niektóre z pożytecznych zjawisk nie są jeszcze dogłębnie rozpoznane. Wiadomo na pewno, że dzienna dawka Spirulina już w ilości 5 gram odpowiada za przyspieszenie procesów regeneracji w wątrobie na wstępnych etapach uszkodzenia tego organu. Takie badania przeprowadzili Japończycy jeszcze w latach 80. Dziś staramy się raczej zgłębić mechanizm tego działania, bo efekty nie budzą większych wątpliwości. Jednak nie można mówić o pozytywnym wpływie Spirulina tylko na uszkodzoną wątrobę – działanie suplementu zaczyna się wcześniej.

Ochrona od kęsa

Już w przewodzie pokarmowym, jego górnym odcinku, Spirulina może uwalniać niewielkie ilości korzystnych substancji chemicznych. Pod wpływem amylazy zawartej w ślinie może nastąpić zwiększenie stężenia niektórych enzymów i antyoksydantów, co oznacza, że już w przełyku suplement, choć w bardzo ograniczonym zakresie, może wyłapywać potencjalnie szkodliwe substancje. W dalszych odcinkach przewodu pokarmowego stężenie korzystnych substancji zawartych w komórkach algi rośnie. A więc jeśli tutaj dojdzie na przykład do wydzielenia wolnych rodników albo uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych reaktywnych cząstek chemicznych, to enzymy pochodzące z komórek glonu będą mogły takie reaktywne cząstki unieczynnić. Oczywiście mechanizmów, które mogą za to odpowiadać, jest kilka, ale są to szczegóły, które nie wpływają na ogólną ocenę suplementu. Jakie to ma znaczenie dla wątroby? Bardzo duże, ponieważ hepatocyty będą musiały usunąć mniejsza ilość groźnych substancji.

Ochrona komórek wątrobowych

Ze względu na bardzo intensywny metabolizm komórek wątroby, nawet ich fizjologiczne procesy generują powstanie olbrzymiej ilości wolnych rodników (ich źródłem podstawowym jest oddychanie wewnątrzkomórkowe). Antyoksydanty, w tym niezwykle duża ilość chlorofilu, pochodzące z komórek Spirulina, pozwalają na wzmocnienie ochrony hepatocytów. Spora część substancji ochronnych jest dostarczanych w postaci niezmienionej przez krew krążącą przez wątrobę, a następnie przenika do wnętrza komórek, gdzie mogą neutralizować wolne rodniki, stanowiąc specyficzną formę wsparcia naturalnych systemów ochronnych.

Oczywiście to samo działanie odpowiada za to, że hepatocyty mogą zużywać więcej energii na pozbywanie się zanieczyszczeń z filtrowanej krwi. Dzięki temu Spirulina zwiększa wydolność każdej komórki wątrobowej, a więc i całego organu.

Jakie są ograniczenia?

Nawet najwyższej jakości suplement nie jest w stanie przywrócić pełnej sprawności wątrobie uszkodzonej w stopniu znacznym. Wynika to z faktu, że uszkodzone hepatocyty najczęściej obumierają, a w wątrobie ilość komórek macierzystych jest ograniczona. Efekt – zbliznowacona tkanka wątroby jest całkowicie martwa i niefunkcjonalna.

Spirulina ma wiele korzystnych działań, ale nie jest cudownym środkiem i nie może ożywić obumarłego organu. Zanim jednak dojdzie do zwłóknienia tkanek, można przez wzmocnienie mechanizmów obronnych przywrócić wątrobie zachwianą funkcję i właśnie w tym przypadku przydaje się Spirulina.

Podsumowanie

Działanie Spirulina na wątrobę jest wielotorowe. Z jednej strony chodzi o neutralizację toksyn jeszcze poza tym organem, bo w świetle przewodu pokarmowego, po drugie istnieje możliwość usprawnienia funkcjonowania komórek wątroby, a po trzecie wreszcie, niektóre z substancji czynnych stymulują komórki wątrobowe do odbudowy i regeneracji, przez co skuteczność wątroby w detoksykacji jeszcze wzrasta, a sam organ chroniony jest przed patologicznymi zmianami budowy.

Spirulina platensis - naturalna siła witamin i minerałów!
Spirulina to źródło wysokiej zawartości protein, witamin oraz minerałów. Urozmaica również dietę w składniki hamujące rozwój nowotworów i zapobiegające powstawaniu miażdzycy.
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...