Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 lipca 2023

Która Spirulina jest najlepsza?Współcześnie na rynku spotkać można wiele alg w postaci suplementów diety – która Spirulina jest najlepsza i na co warto zwracać uwagę podczas zakupów? Należy pamiętać, że właściwy wybór preparatu do przyjmowania doustnego będzie świadczyć o jego bezpieczeństwie i skuteczności. Dlatego zawsze warto poświęcić chwilę, aby dokonać słusznej decyzji.

Która Spirulina jest najlepsza?

Na samym początku warto rozważyć 2 popularne postacie Spiruliny – tabletki i proszek do rozpuszczania w wodzie. Spirulina w tabletkach wykazuje następujące zalety:

 • szybkość przyjmowania – wystarczy włożyć tabletkę do ust i popić wodą;
 • kompaktowość – opakowanie lub wydzieloną ilość tabletek zawsze można mieć przy sobie, np. w podróży;
 • komfort – połykając Spirulinę w tabletkach nie jesteśmy narażeni na charakterystyczny zapach i smak algi.

Spirulina w tabletkach nie sprawdzi się jednak u dzieci i osób, które mają problem w przełykaniem takich produktów. Wówczas lepiej wybrać Spirulinę w proszku, której zalety są następujące:

 • uniwersalność – można ją stosować zarówno jako suplement diety, jak i jako składnik domowych kosmetyków czy nawet środków czyszczących;
 • możliwość przygotowywania nietypowych dawek – wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość proszku;
 • wygoda przyjmowania – Spirulinę można dodać do owsianki, pieczywa, koktajlów (np. koktajl wzmacniający ze Spiruliną) lub zmieszać z wodą czy sokiem i wypić. To niezwykle wygodne dla osób w każdym wieku i z różnymi problemami zdrowotnymi.

Dla wielu osób przeszkodą może być jedynie rybi zapach tej algi, co mocno odczuwa się właśnie w przypadku Spiruliny pochodzącej z wód słonych. Delikatniejszym, przez co mniej wyczuwalnym smakiem charakteryzuje się Spirulina słodkowodna. Oba te rodzaje są skuteczne i korzystne dla zdrowia, o ile Spirulina będzie mieć wysoką jakość. Co na nią wpływa?

Parametry dobrej Spiruliny

Aby móc powiedzieć, że wybrana Spirulina jest najlepsza, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • pochodzenie – musi być hodowana w czystych wodach, pozbawionych zanieczyszczeń i patogenów, ponieważ algi szybko chłoną drobinki zawarte w wodzie, w której wzrastają;
 • zawartość – w suplemencie diety powinna znajdować się czysta Spirulina, ewentualnie wzbogacona minerałami lub naturalnymi dodatkami;
 • skład – w suplemencie nie mogą znajdować się sztuczne i chemiczne uzupełniacze;
 • proces produkcji – musi być kontrolowany, mimo iż nie ma obowiązku tak dokładnego sprawdzania suplementów diety;
 • bezpieczeństwo – najlepiej wybierać taką Spirulinę, którą przebadano pod kątem bezpieczeństwa, składu i wpływu na organizm człowieka;
 • rodzaj – do wyboru mamy Spirulinę słodkowodną i Spriulinę morską (słonowodną).

Należy również mieć na uwadze, że wysokiej jakości suplement diety, który został starannie przygotowany i przebadany, będzie kosztował nieco więcej. Średnia cena za dobry produkt wynosi około 100 zł.

Spirulina bioalgi – najlepsza Spirulina

Jedną z najlepszych, dostępnych na rynku suplementów diety jest Spirulina bioalgi, dostępna zarówno w formie sproszkowanej, jak i w tabletkach. Jej hodowla mieści się wysoko w górach, z wykorzystaniem źródlanej wody z Mt. Da-Wu na Tajwanie, w miejscu stałego nasłonecznienia, gdzie średnia temperatura to 25 stopni C. Eliminuje to ryzyko powstania stresu oksydacyjnego wewnątrz komórek Spiruliny. W składzie produktu znajduje się czysta Spirulina, choć dostępne są również wersje z dodatkami, np. Spirulina + Chlorella, Spirulina + żelazo, Spirulina + selen, Spirulina + cynk itd. Dodatkowo Spirulina bioalgi przeszła liczne testy i badania, otrzymując certyfikaty:

 • jakości ISO 22000;
 • jakości HACCP ISO 22000;
 • GMP (Good Manufacturing Practice);
 • analizy mikrobiologicznej;
 • potwierdzający brak zawartości jodu.

Spirulina bioalgi została również przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) pod względem zawartości metali (ołów i kadm) oraz w kierunku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Można zatem śmiało stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych alg dostępnych współcześnie na rynku.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of Spirulina microalgae, Nutrafoods, 9/2010.
 2. Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
 3. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
 4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i bochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami