Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 12 marca 2021

Koktajle wzmacniające ze SpirulinąSpirulina ze względu na bogactwo substancji mineralnych i organicznych jest używana jako suplement o działaniu wzmacniającym. Pamiętać jednak należy, że nie jest to jedyny sposób na wzmocnienie organizmu, ani też nie w każdym przypadku optymalną postacią suplementu będą kapsułki czy pastylki. Sporo zalet mają koktajle, które często są tylko „przyprawiane” glonami, ale za to różnica w ich skuteczności osiągana w ten sposób jest olbrzymia.

Dlaczego koktajle?

Jeden z podstawowych powodów, dla których Spirulina w koktajlach działa bardzo skutecznie, jest sam fakt rozrobienia suplementu w wodzie. Środowisko wodne aktywuje sporą część enzymów zawartych w komórkach glonu, przyczynia się do zwiększenia wchłanialności witamin i minerałów, a także sprawia, że całość jest łatwiej strawna oraz nie wywołuje praktycznie żadnych efektów ubocznych, które mogą pojawiać się w przypadku suchych pastylek – błonnik w tej ostatniej formie jest bardziej skoncentrowany, więc wywołuje silniejsze reakcje ze strony układu pokarmowego.

Koktajl w wersji ubogiej

Najprostszym koktajlem ze Spiruliny jest po prostu proszek z glonów rozmieszany w wodzie. Rzecz jasna glony nie rozpuszczają się jak cukier, tylko tworzą dość szybko opadającą zawiesinę. Rozpuszczalne są niektóre związki chemiczne, ale nie ma żadnej gwarancji, że taki roztwór zachowa właściwości terapeutyczne. Trzeba przyznać, że picie takiego ubogiego koktajlu może nie należeć do wielkich przyjemności. Tym bardziej że pozostaje w ustach mączysty posmak, a spora część glonów zawsze osiada na ściankach szklanki.

Koktajle na bogato

Lepszym, a na pewno smaczniejszym sposobem na koktajl ze Spiruliną jest przygotowanie bardziej złożonej mikstury. Dziś w modzie są smoothies, czyli koktajle o jednorodnej, gładkiej teksturze. Robi się je na przykład z jarmużu i naci pietruszki, a Spirulina doskonale wzbogaca taki koktajl w substancje odżywcze. Można również dodać łyżeczkę glonów do świeżo wyciśniętego soku albo klasycznego koktajlu, wliczając w to nawet koktajle z krewetkami. Tak naprawdę możliwości jest tu sporo, a ideą, która przyświeca twórcom takich napojów jest zmieszczenie jak największej ilości korzystnie oddziałujących związków chemicznych w jednej szklance. Smak jest sprawą gustu, ale na szczęście w takich przypadkach nietrudno go zmienić np. daktylami na słodko, papryką chilli na ostro czy pomidorami, aby uzyskać delikatnie słodko-kwaśną nutę.

Poniżej przedstawiamy przykładowy przepis na koktajl ze Spiruliną:

Dlaczego właśnie Spirulina?

Gdyby dobrze przyjrzeć się liście suplementów, z jakich można przygotować koktajle, to zdecydowanie jest ona dłuższa niż tylko tytułowa Spirulina. Sęk jednak w tym, że substancje chemiczne, które odpowiadają za wzmocnienie organizmu, wymagają szczególnego środowiska chemicznego, które wydłuży ich trwałość. Brzmi to może skomplikowanie, ale jest proste. Te związki chemiczne, na których Państwu najbardziej zależy, są zawarte w komórkach Spirulina w ilościach na tyle dużych, że koktajl pozostaje ich bogatym źródłem. Ale jeśli na przykład chodzi o związki o działaniu oczyszczającym mogą ulec szybkiemu rozpadowi. W takich przypadkach koktajl warto wzbogacić inną algą (chlorella), o czym napiszemy w kolejnym artykule. Wszystko tutaj działa dzięki prostym w gruncie rzeczy zasadom chemii. Ich przedstawienie jednak zajęłoby wiele czasu, dlatego skracając to do niezbędnego minimum: skład chemiczny alg Spirulina jest wręcz idealny, ponieważ gwarantuje dużą trwałość witamin i minerałów o działaniu wzmacniającym. Koktajle zaś z wielu powodów są optymalną formą przygotowania lekkostrawnej i łatwej do podania mieszanki witaminowo-energetycznej.

Polecane produkty

Spirulina w proszku
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. DiNicolantonio J., Anusha G., Keefe J., Effects of spirulina on weight loss and blood lipids: a review, Open heart, 7/2020.
  2. Grosshagauer S., Kraemer K., Somoza V., The True Value of Spirulina, J Agric Food Chem, 8/2020.
  3. Karkos P., Leong S., Karkos C., Sivaj N., Assimakopoulos, Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  5. Jung F., Kruger-Genge A., Spirulina platensis, a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami