Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 października 2021

Spirulina najlepsza maseczka na twarzSą dwie substancje, które w ogóle można uznać za naprawdę skuteczne w formie maseczki na twarz. Pierwszą jest zielona glinka kosmetyczna, a drugą Spirulina. Wydaje się jednak, że z tych dwóch to algi mają korzystniejsze i pełniejsze działanie.

Właściwości maseczki na twarz

Glinka zielona nie zawiera enzymów. Jest to maseczka całkowicie mineralna, pozbawiona substancji organicznych. Spirulina jest materiałem w 100% organicznym – oczywiście po procesie obróbki enzymy nie są już czynne biologicznie. Natomiast jako cząstki białkowe, choć zdenaturowane, sprawiają, że środowisko staje się mniej przyjazne na przykład dla niektórych gatunków bakterii gnilnych. Te z kolei odpowiadają za zmiany trądzikowe.

Zawartość cynku i zdolność usuwania metali ciężkich

Spirulina zawiera aktywniejsze formy cynku. Jest to pierwiastek, którego niedobór stwierdza się w większości przypadków chorób skóry. Zielona glinka zawiera go spore ilości, jest to cynk mineralny, często związany w sieciach krystalicznych, a w związku z tym niemal bezużyteczny. Spirulina zawiera cynk organiczny, więc nawet jeśli o ograniczonej skuteczności ze względu na proces obróbki, to nadal bardziej użyteczny, bo związany w mniejszych cząsteczkach, które można jeszcze wykorzystywać – zrobią to najpewniej pożyteczne bakterie, które potrafią odzyskiwać cynk. Ponadto, Spirulina, w przeciwieństwie do glinki zielonej, ma zdolność wiązania jonów metali ciężkich. Wprawdzie zagrożenie nimi jest bardzo niewielkie, niemniej niektóre kosmetyki czy powietrze w szczególnie zanieczyszczonych miastach mogą odkładać pewna ilość kadmu na skórze. Zielona glinka wprawdzie zapobiega przyswajaniu tych jonów, ale nie usuwa ich, co robi Spirulina, tym samy w pełni odtruwając skórę.

Oczyszczanie skóry

Zielona glinka dzięki swojemu składowi ma zdolność do częściowego rozpuszczania czopów zatykających pory skóry. Jednak to Spirulina może wniknąć w nie głębiej, lepiej usuwając zanieczyszczenia. To o tyle ważne, że obie maseczki będą działały ściągająco, a zamknięcie zanieczyszczonych porów jest najskuteczniejszym sposobem zapewnienie sobie większej ilości zmian trądzikowych. Zielona glinka ma bardzo silne działanie i może szkodzić niektórym pożytecznym szczepom bakterii zasiedlających skórę. Jest to tym groźniejsze zjawisko, że właśnie utrzymanie naturalnej różnorodności biologicznej ekosystemu skóry jest jednym z podstawowych wymogów, aby skóra pozostała czysta, zdrowa i funkcjonowała prawidłowo. Spirulina, w przeciwieństwie do zielonej glinki nie tylko nie szkodzi pożytecznym mikroorganizmom, ale może nawet być w pewnej mierze wykorzystywana przez nie jako pożywka. Dzięki temu skóra nie tylko się nie osłabi, ale wręcz zostanie wzmocniona.

Maseczka ze Spiruliny – sposób przygotowania

Maseczka ze Spiruliny jest bardzo prosta w przygotowaniu. Na poniższym filmie pokazujemy jak ją zrobić:

Podsumowanie

Zwolenników zielonej glinki nie przekonałyby nawet prace naukowe, które dowodzą skuteczności alg Spirulina zastosowanych jako maseczka kosmetyczna. Natomiast każdy, kto zrobi sobie kilka razy maseczkę z glonów, na pewno zauważy wyraźną różnicę. Skóra będzie wygładzona, będzie miała równy koloryt i pozostanie zdrowsza i świeższa. Dobrym rozwiązaniem jest naprzemienne stosowanie obu masek, ale sama zielona glinka nie da efektów tak dobrych, jak sama Spirulina.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami