Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Naturalne metody planowania rodzinyNaturalne metody planowania rodziny można rozumieć na wiele sposobów. Choć najczęściej z tym tematem kojarzy się dążenie do poczęcia potomstwa, metodami planowania mogą być również sposoby zapobiegające zajściu w ciąży, choćby doustne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przez kobiety oraz stosowanie prezerwatyw przez mężczyzn. W artykule skupimy się jednak na dążeniu do posiadania potomstwa.

Naturalne metody planowania rodziny – jakie są?

Metody i środki planowania rodziny dzieli się na:

Z kolei środki i metody kontrolowania płodności opierają się na:

  • przyjmowaniu środków hamujących owulację lub spermatogenezę;
  • przyjmowaniu środków uniemożliwiających zapłodnienie w jajowodach;
  • stosowaniu preparatów niszczących plemniki lub uniemożliwiających ich połączenie się z komórką jajową;
  • metodach wykorzystujących biologiczny rytm płodności kobiety.

Żadna metoda mająca na celu uniknięcie zapłodnienia, nawet zaplanowana z największymi szczegółami, nie daje 100% pewności. Wśród metod planowania rodziny, których celem jest zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik, a więc poczęcie dziecka, znajdują się następujące metody:

  • kalendarzykowa;
  • termiczna;
  • Billingsów.

Należy jednak pamiętać, że nie są one zbyt dokładne, ponieważ nawet niewielkie bodźce zewnętrzne, np. niewyspanie się czy większy stres konkretnego dnia, mogą wpłynąć na ich przebieg.

Zobacz również: Zaburzenia miesiączkowania.

Metoda kalendarzykowa

Polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych przy użyciu kalendarzyka cyklu miesięcznego kobiety. Zakładając, że cykl trwa 28 dni, owulacja powinna przypadać w połowie tego czasu, czyli w okolicach 14. dnia cyklu. Kilka dni przed owulacją również jest płodnych, natomiast 14 dni drugiej połowy cyklu uznaje się za dni niepłodne. Aby dokonać prawidłowych obliczeń należy jednak znać długość cyklu oraz z całkowitą pewnością wiedzieć, że każdego miesiąca trwa on tyle samo. Na długość cyklu mogą wpływać czynniki takie jak stres, niewyspanie, przemęczenie czy choroba – wówczas owulacja przesuwa się o kilka dni i metoda nie jest już rzetelna.

Metoda termiczna

Polega na codziennym mierzeniu temperatury przez kobietę. Udowodniono, że każdego dnia cyklu istnieją pewne niewielkie różnice w temperaturze ciała, co można wykorzystać planując rodzinę. Ważne jednak, aby pomiarów zawsze dokonywać tym samym termometrem o bardzo dużej dokładności. Pora dnia także powinna być zawsze taka sama, najlepiej z rana, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Metoda termiczna bazuje na wiedzy, że w owulacji temperatura ciała wzrasta o 0,3-0,5 stopnia Celsjusza. Niestety, za pomocą pomiaru temperatury nie da się określić dni płodnych, a jedynie moment wystąpienia samej owulacji.

Metoda Billingsów

Ta metoda opiera się na obserwacji śluzu szyjkowego, obecnego w pochwie. Bezpośrednio po menstruacji organizm kobiety wydziela minimalną ilość śluzu, co wskazuje na dni niepłodne. W momencie, gdy śluz zaczyna gęstnieć i pojawia się go więcej, wiemy, że rozpoczynają się dni płodne. Taki śluz jest przejrzysty, śliski, przypominający swoją konsystencją białko jaja kurzego. Wydzielany jest przed 3-4 dni, w których istnieje największa szansa na zapłodnienie. Bezpośrednio po nim pojawia się gęsty i lepki śluz fazy niepłodnej, który uniemożliwia plemnikom poruszanie się i dotarcie aż do komórki jajowej. Nieprzyjemny zapach śluzu wskazuje na infekcje i wymaga wizyty u ginekologa.

Naturalne metody planowania rodziny – wady

Wszystkie opisane wyżej metody naturalnego planowania rodziny mają wiele wad. Przede wszystkim nie są dokładne i nigdy nie dają wysokiej gwarancji stwierdzenia dni płodnych czy owulacji. Nie sprawdzą się w przypadku kobiet z nieregularnymi cyklami lub w dojrzałym wieku, zbliżających się do menopauzy. Każdego miesiąca długość cyklu może się zmieniać w zależności od działania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Dodatkowo stosowanie tych metod wymaga dużego samozaparcia i wysokiej motywacji, ponieważ pomiarów i obserwacji dokonuje się każdego dnia o stałej porze.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bączek G., Kawecka N., Dmoch-Gajzlerska E., Metody planowania rodziny w grupie kobiet zamężnych – wybór, ocena, satysfakcja, Nursing Topics, 3/2010.
  2. Wrońska B., Świadome planowanie rodziny przez kobiety z regionu łódzkiego z uwzględnieniem wykształcenia i charakteru pracy, Medycyna Pracy, 6/2011.
  3. Lesińska-Sawicka M., Planowanie ciąży a stosowanie używek w czasie ciąży przez kobiety z wybranych krajów europejskich, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami