Acerola
Acerola

Alergia na zapachAlergia na zapach to nic innego jak uczulenie na substancje zapachowe. Jak wiadomo, na co dzień mamy kontakt nawet z pięcioma tysiącami różnych zapachów, które jedne są dla nas przyjemne, inne zupełnie odwrotnie. Każdy z nich jednak może przyczynić się do nietolerancji, a nawet wywołać reakcję uczuleniową. Czym więc objawia się alergia na zapach oraz czego warto unikać w takiej sytuacji?

Jak objawia się alergia na zapach?

Związki zapachowe występujące w różnego rodzaju preparatach (kosmetykach, odświeżaczach powietrza, proszkach do prania) i potrafią bywać naprawdę drażniące. Wystarczy krótki kontakt z alergenem, aby niepożądana reakcja pojawiła się na skórze. Efektem tego może być wysypka np. w postaci drobnych krostek, zaczerwienienie skóry lub uporczywy świąd. Uczulenie na zapach może wywołać również kontaktowe zapalenie skóry lub przewlekłą postać pokrzywki. Dość powszechnym miejscem występowania objawów jest skóra twarzy oraz rąk.

Należy zaznaczyć, że niepożądana reakcja może dotyczyć również dróg oddechowych (zatkany nos, katar sienny). Niektóre alergeny przyczyniają się do aktywacji układu immunologicznego organizmu człowieka do walki z alergenem, co wywołuje stan zapalny objawiający się np. uciążliwym katarem.

U osób z dużą wrażliwością na zapach po bezpośrednim kontakcie z substancją zapachową może wystąpić również ból głowy, ucisk w klatce piersiowej oraz kichanie.

Co może uczulić?

Jak się okazuje występuje aż 5 tysięcy różnych związków zapachowych, które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Do najczęstszych jednak zalicza się:

  • geraniol;
  • olejek ilangowy;
  • eugenol;
  • alkohol cynamonowy;
  • aldehyd cynamonowy;
  • absolut mchu dębowego.

Diagnostyka alergii zapachowej

Alergię zapachową diagnozuje się wykorzystując test płatkowy. Polega on na zaaplikowaniu niewielkiej ilości alergenu (kompozycji zapachowej) na płatek, który następnie przykleja się do skóry pleców osoby badanej na czas 48 godzin. Po jego upływie usuwa się płatek z ciała i odczytuje wynik testu.

Następnie wykonuje się drugi odczyt po upływie kolejnych 24 godzin. Objawy takie jak świąd skóry, zaczerwienienie czy wysypka świadczą o wystąpieniu reakcji alergicznej.

W diagnostyce alergicznej wykorzystuje się dwa rodzaje mieszanek zapachowych, które oznaczono literą A i P.

  • mieszanka zapachowa A zawiera w składzie alkohol cynamonowy, aldehyd cynamonowy, absolut mchu dębowego, eugenol, geraniol i izoeugenol;
  • mieszanka zapachowa P to olejek cynamonowy oraz olejek cytronelowy.

Czego warto unikać?

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie każdego intensywnego zapachu. Jednak z doświadczenia wiadomo, że jest to praktycznie nie możliwe. Mimo to osoby wrażliwe na zapach powinny unikać intensywnie pachnących kosmetyków, środków do prania, a także zapachowych świeczek oraz odświeżaczy powietrza, zarówno w domu jak i samochodzie.

Należy pamiętać również o unikaniu świeżych kwiatów w mieszkaniu, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Zaliczają się do nich lilie, frezje, hiacynty czy konwalie.

Mocno drażniące są również farby, oleje czy rozpuszczalniki. Warto więc, aby osoby uczulone na zapach unikały miejsc ich występowania.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami