Kolagen do picia
Kolagen do picia

Katar sienny - co go powoduje?Katar sienny to dla wielu osób zmora okresu wiosennego. Duża część osób z alergią odczuwa w tym czasie dolegliwości, które powstają na skutek pylenia roślin. Mimo że katar sienny zwykle dotyczy osób młodych, może także występować u alergików w różnym przedziale wiekowym. Czym jest katar sienny oraz jak skutecznie go leczyć? Podpowiadamy.

Czym jest katar sienny?

Katar sienny to inaczej alergiczny nieżyt nosa, bądź stan zapalny śluzówek nosa i zatok, powstający na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. W wyniku tego dochodzi do wytwarzania w organizmie przez komórki zapalne reakcji alergicznej, która objawia się katarem w wodnistej formie, częstym kichaniem, świądem oraz zaczerwienieniem nosa.

Wyżej opisany katar sienny to rodzaj tzw. kataru sezonowego. Oznacza to, że występuje on jako reakcja alergiczna na alergizujące pyłki traw oraz roślin, które mają miejsce w okresie wiosennym. Katar alergiczny posiada również odmianę przewlekłą. Mowa tu o katarze, który występuje przez cały rok, niezależnie od pory.

 Jakie są przyczyny występowania kataru siennego?

Główną przyczyną występowania kataru siennego jest wdychanie obecnych w powietrzu alergenów. Dostając się do wnętrza nosa wywołują w nim stan zapalny śluzówki, czego efektem jest jej obrzęk. Przyczynia się do tego głównie:

  • kurz oraz roztocza
  • sierść zwierząt (kota, psa, królika)
  • pyłki traw, drzew oraz kwiatów
  • pierze
  • pleśń
  • pokarm

Katar sienny powszechnie uważany jest za domenę osób młodych, dzieci w wieku 7-14 lat. Mimo to są jednak sytuacje, w których na dolegliwość tę zapadają osoby starsze.

Należy zaznaczyć, że katar sienny zwiększa ryzyko rozwoju astmy. W związku z tym nie należy lekceważyć jego objawów.

Objawy kataru siennego

Objawy kataru dzielą się na dwie grupy – ostre i łagodne. Te pierwsze zwykle pojawiają się nagle i znacznie utrudniają życie. Mimo to do głównych jego symptomów zalicza się:

  • zatkany nos
  • ból głowy
  • permanentne kichanie
  • łzawienie oczu
  • wodnista wydzielina z nosa
  • zaczerwienienie oraz obrzęk powiek
  • światłowstręt
  • utrudnione oddychanie

Oprócz tego, wyżej wymienionym objawom może również towarzyszyć swąd skóry, zapalenie spojówek, upośledzone słyszenie, kaszel.

Leczenie kataru siennego

Podczas leczenia kataru siennego wskazana jest konsultacja lekarska. Lekarz w tym czasie może zalecić terapię steroidową, a także krople obkurczające błonę śluzową nosa.

Ponadto leczenie może polegać na tzw. odczulaniu pacjenta, które polega na podawaniu mu w sposób regularny stopniowo zwiększanych dawek alergenu w postaci szczepionek. Doraźnie zaleca się również stosowanie leków przeciwhistaminowych, których zadaniem jest niwelowanie objawów reakcji alergicznej. Głównym aspektem leczenia jest unikanie kontaktu z alergenem.

Wskazane jest także płukanie oczu solą fizjologiczną, co zapobiegnie rozwoju zapalenia spojówek oczu, a także nosa, która udrożni oraz oczyści śluzówkę z alergenu.

Wskazówka!

W trakcie trwania kataru siennego należy szczególną uwagę przywiązać do higieny soczewek kontaktowych lub w celu całkowitego bezpieczeństwa, na ten czas zrezygnować z ich użytkowania i zastąpić je okularami. Ponadto wskazana jest osłona oczu przed działaniem promieni UV np. okularami przeciwsłonecznymi.

Jak długo utrzymuje się katar sienny?

Alergiczny nieżyt nosa zwykle trwa od 7 do 10 dni. Należy wiedzieć, że katar sienny może wystąpić niespodziewanie np. podczas zabawy z psem i trwać jedynie kilka godzin, do momentu kiedy nastąpi koniec kontaktu z alergenem. Z kolei jeśli katar sienny wynika z wdychania kurzu lub pyłków traw wówczas staje się on dolegliwością o charakterze przewlekłym, mogącą trwać nawet kilka tygodni.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami