Ból głowy po kawie – przyczyny i sposoby radzenia

Aktualizacja

Ból głowy po kawie - przyczyny i sposoby radzeniaBól głowy po kawie może wystąpić o różnych porach. Zazwyczaj sprowadza się on do jednej przyczyny, czyli kofeiny. Jest to substancja, która posiada dwa skrajne działania. Z jednej strony może niwelować ból poprzez swoje działanie pobudzające. Z drugiej jednak strony może go powodować. Jak sobie radzić kiedy ból głowy dotyka nas po wypiciu kawy?

Dużo osób nie wyobraża sobie poranka bez wypicia filiżanki ulubionej kawy. Wszystko dlatego, że podnosi nasze ciśnienie, działa pobudzająco dodając energii na cały dzień. Korzystnie wpływa także na nasz umysł uwalniając endorfiny, poprawiając tym nasze samopoczucie. Mimo tych wszystkich zalet, kawa może również niektórym osobom szkodzić powodując m.in. bóle głowy.

Ból głowy po kawie – przyczyny

Główną przyczyną bólu głowy po wypiciu kawy jest kofeina. To związek chemiczny pozbawiony smaku, który jest naturalnym składnikiem takich produktów jak kawa, herbata, orzechy koli oraz ziarna kakaowca. Przez długi czas przypisywano jej właściwości pobudzające oraz orzeźwiające. Jednak dziś uważa się, że działanie jest wręcz odwrotne. Do najczęstszych objawów regularnego spożywania kofeiny w nadmiarze należą:

  • przyspieszona akcja serca
  • drżenie dłoni
  • osłabiona pamięć
  • natłok chaotycznych myśli
  • uczucie zmęczenia

Tego rodzaju objawy mogą powodować, u niektórych ból głowy, czasami nawet bardzo intensywny.

Do najczęstszych przyczyny bólu głowy po kawie należy:

  • zróżnicowanie kofeiny – dotyczy jeśli w różnego rodzajach napojach podajemy do organizmu kofeinę w różnym jej stężeniu;
  • przedawkowanie kofeiny – czyli przyjęcie zbyt dużej ilości kofeiny do organizmu. Bardzo często zdarza się to nieświadomie np. pijąc napoje energetyzujące z jednoczesnym wypijaniem kawy;
  • nadwrażliwość na kofeinę – a więc pojawienie się nagłej reakcji organizmu takiej jak drżenie rąk, przyspieszona akcja serca po przyjęciu pewnej dawki kofeiny;
  • alergia na kofeinę – odrzucenie przez organizm nawet najmniejszych dawek kofeiny, w wyniku czego dochodzi do reakcji alergicznych. Do jej objawów należeć może m.in. duszności, wysypka. Taka reakcja może wynikać również ze słabego układu odpornościowego.

Inną przyczyną występowania bólu głowy może być również sporadyczne wypijanie mocno zaparzonej kawy. Ból po wypiciu tego aromatycznego napoju może wystąpić także u osób, które są wrażliwe na działanie kofeiny.

Ból głowy po kawie – jak sobie z tym radzić?

Na radzenie sobie z bólem głowy po kawie jest wiele sposobów, zarówno mniej jak i tych bardziej skutecznych. Dobrym sposobem jest dostarczanie organizmowi bardzo zbliżonych ilości kofeiny w ciągu dnia, wówczas nie zauważy tak drastycznych jej wahań. Gdy pojawia się ból po wypiciu kawy, bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Najlepsza do tego będzie woda. Skuteczniejsze jednak będzie całkowite wyeliminowanie kofeiny z codziennej diety. Warto pamiętać, aby robić to stopniowo, skrupulatnie zmniejszając codzienną jej dawkę. Nie można zapomnieć również o innych produktach zawierających kofeinę, które równie dobrze mogą wywoływać bóle głowy. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest również sen, podczas którego nasze ciśnienie zostanie wyregulowane. Jeśli sen w ciągu dnia nie jest możliwy, zalecane jest wyjście na świeże powietrze, aby organizm mógł się dotlenić. Jeśli jednak bóle nawracają, konieczna jest wizyta lekarska w celu zdiagnozowania stanu naszego zdrowia.

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *