Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 5 maja 2021

Co zrobić gdy szumi w uchuNie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, co zrobić, gdy szumi w uchu. Przyczyn tego uciążliwego zjawiska może być wiele, więc tyle samo może być rozwiązań terapeutycznych. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który może skierować nas do specjalistów – kardiologa, fizjoterapeuty, neurologa czy innych.

Przyczyny powstawania szumów usznych

Szumy uszne mogą być pochodzenia naczyniowego lub mechanicznego. W przypadku pochodzenia naczyniowego należy brać pod uwagę charakter szumu. Jeśli jest on pulsujący, mogło dość do uszkodzenia tętnic, a więc przykładowo może mieć miejsce przetoka tętniczo-żylna lub zwężenie tętnic szyjnych. Szumy niepulsujące mogą mieć swoje źródło w zmianach patologicznych naczyń żylnych, takich jak zmiany wielkości i położenia opuszki żyły szyjnej lub ucisk na żyłę szyjną wewnętrzną.

Czynnikami ryzyka oraz nasilającymi występujące już szumy są między innymi:

Dużym czynnikiem ryzyka jest również nadmiar stresu w życiu codziennym, dlatego zalecaną metodą terapeutyczną będą również wszelkie techniki wyciszające organizm i relaksacyjne. Po stwierdzeniu u siebie szumów usznych w pierwszej kolejności poleca się wykonanie podstawowych badań – moczu i krwi.

Co zrobić gdy szumi w uchu?

Leczenie szumów usznych zależy od ich przyczyn. Dopiero po ich ustaleniu można wybrać optymalny i kompleksowy plan terapeutyczny. Do skutecznych i polecanych metod zaliczamy między innymi:

 • akupunkturę;
 • laseroterapię;
 • psychoterapię;
 • stymulację ultradźwiękową lub elektryczną;
 • hipnoterapię;
 • hiperbarię tlenową;
 • metodę habituacji;
 • maskujące aparaty słuchowe;
 • specyficzne masaże.

Proponowaną metodą leczenia zachowawczego jest farmakoterapia z zastosowaniem leków poprawiających ukrwienie ucha wewnętrznego. Takie leki dodatkowo stymulują czynność układu nerwowego. W skrajnych przypadkach stosuje się podaż do ucha wewnętrznego preparatów miejscowo znieczulających, czyli tych na bazie lidokainy i lignokainy. Farmakoterapia nie będzie jednak zwykle likwidować przyczyny szumów usznych, dlatego konieczne jest połączenie powyższych metod.

Wraz z rozwojem medycyny i świadomości ludzi na temat zdrowia coraz prężniej rozwija się fizjoterapia i osteopatia. Badania dowodzą, że odpowiednio dobrane techniki osteopatyczne i fizjoterapeutyczne są w stanie skutecznie zlikwidować problem szumów usznych na dłuższy czasu. Warto więc poświęcić czas i pieniądze, aby znaleźć doświadczonego specjalistę zajmującego się takimi problemami.

Leczenie operacyjne

W niektórych przypadkach konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna, np. w celu zamknięcia przetoki czy usunięcia guzów uciskających na naczynia krwionośne. W zależności od przyczyn można wykonać zabiegi poprawiające ukrwienie ucha wewnętrznego, zabiegi blokujące impulsację drogą słuchową czy zabiegi odtwarzające układ przewodzący dźwięk.

Modyfikacja stylu życia

Ciekawostką jest, że częste korzystanie z telefonu komórkowego przez okres 4 lat aż dwukrotnie zwiększa ryzyko pojawienia się szumów usznych. Wykazano, że zmiana stylu życia (nie tylko ograniczanie korzystania z telefonów, ale i prawidłowa dieta czy regularna aktywność fizyczna) są jedną ze skuteczniejszych metod profilaktyki w kontekście tej dolegliwości. Warto także pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie i odpowiednio się wysypiać.

Zobacz również: Domowe sposoby na migrenę.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Olszewski J., Kowalska S., Kuśmierczyk K., Diagnostyka i leczenie szumów usznych na podstawie własnych doświadczeń, Otolaryngologia Polska, 1/2008.
 2. Poremski T., Metoda i system diagnozowania i terapii szumów usznych, Gdańsk 2014.
 3. Guzek W., Sułkowski W., Kowalska S., Makowska Z., Ośrodek diagnostyki i leczenia szumów usznych instytutu medycyny pracy w Łodzi – pierwsze doświadczenia, Medycyna Pracy, 6/2002.
 4. Morawiec-Sztandera A., Szumy uszne – jak je skutecznie leczyć i jak z nimi żyć?, Medycyna Biologiczna, 2/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami