Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Jak złagodzić stres?W dzisiejszych czasach niezwykle istotnym tematem jest jak złagodzić wszechobecny stres, który znacznie pogarsza zdrowie fizyczne i psychiczne. Na sytuacje stresowe narażony jest każdy z nas, niektórzy radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej. Istnieje jednak wiele metod umożliwiających łagodzenie stresu.

Konsekwencje życia w stresie

Bardzo często osoby nieradzące sobie dobrze ze stresem cierpią na wiele dolegliwości z tym związanych. To właśnie z nieumiejętnym przeżywaniem sytuacji stresowych nasilają się objawy problemów takich jak:

Warto wiedzieć, że nadmierny stres w życiu wpływa na kumulację w organizmie wolnych rodników tlenowych. Te z kolei stanowią czynnik ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym sercowo-naczyniowych, nowotworowych i neurodegeneracyjnych. Osoby żyjące w stresie mają problem z:

  • apetytem – wyróżnia się dwie skrajności: anoreksję i unikanie przyjmowania posiłków oraz patologiczne przejadanie się prowadzące do otyłości;
  • spaniem – częściej cierpią na bezsenność, a gdy już zapadną w sen jest on przerywany i krótki;
  • relacjami międzyludzkimi – zauważa się częstsze kłótnie z najbliższymi, wybuchy agresji czy nadmierną drażliwość;
  • biegunkami lub zaparciami, czemu zwykle towarzyszą bóle brzucha;
  • skupieniem myśli na czymś innym – osoby żyjące w stresie pochłonięte są własnymi problemami. Ciągle o nich myślą i przez to nie potrafią się zrelaksować.

Nie warto poświęcać własnego zdrowia fizycznego i psychicznego na rzecz ciągłego zamartwiania się. Każdy narażony jest na trudne wybory i stres. Należy jednak nauczyć się, jak sobie z tym radzić i jak złagodzić stres. Z pewnością ułatwi to codzienne funkcjonowanie i ukoi nerwy. Osoby zestresowane mają także częściej problemy z używkami. Dlatego konieczne jest unikanie alkoholu i narkotyków. Nie jest to dobry sposób na zapomnienie o stresie.

Jak złagodzić stres – domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na złagodzenie stresu zalicza się przede wszystkim odpoczynek i relaks. Nawet mając napięty grafik dzienny należy znaleźć chwilę dla siebie. Dobrym pomysłem na rozładowanie wewnętrznego napięcia może być:

  • joga, medytacja;
  • automasaż – ręczny lub przy użyciu rollera lub wałka wieloigłowego;
  • ciepła kąpiel z olejkami aromatycznymi i domowe spa;
  • dobra książka;
  • spacer;
  • ćwiczenia rozciągające;
  • drzemka;
  • układanie puzzli.

Każdy powinien dobrać zajęcie zgodnie z własnymi preferencjami i zainteresowaniami. Dla niektórych rozładowanie stresu będzie wymagało bardziej energicznej aktywności fizycznej, np. joggingu czy boksu. Niezwykle ważna jest rozmowa z bliskimi. Często podzielenie się problemem lub sytuacją stresową z kimś innym zmniejsza powagę tego problemu. Dodatkowo wykazano, że bliski kontakt z innymi ludźmi wzmaga produkcję endorfiny i serotoniny oraz skutecznie poprawia samopoczucie. Wymienia się tu nie tylko kontakt z ludźmi, ale również ze zwierzętami, które działają kojąco. Można wybrać się do schroniska i zabrać psa na spacer, zapisać się na kurs jazdy konno lub spędzić czas ze swoim zwierzakiem.

Dieta na stres

Warto również wiedzieć jak złagodzić stres za pomocą odpowiedniej diety. Przede wszystkim warto sięgać po antyoksydanty, które likwidują nadmiar wolnych rodników tlenowych i obniżają wspomniane konsekwencje stresu. Znajdują się one w owocach i warzywach, a także algach (np. Spirulinie). Osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi wynikającymi ze stresu powinny sięgać po probiotyki oraz błonnik pokarmowy. Badania wykazały, że regularna suplementacja omega 3 zmniejsza objawy depresji, reguluje wahania nastroju i pomaga radzić sobie ze stresem. Dzieje się tak, ponieważ niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają czynność układu nerwowego i poprawiają przewodnictwo nerwowe.

Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu – zaleca się wypicie przynajmniej 1,5 l czystej wody mineralnej dziennie. Ziołolecznictwo także jest przydatną dziedziną w radzeniu sobie ze stresem. Poleca się picie naparów z rumianku, melisy, lawendy oraz chmielu.

Jak złagodzić stres – pomoc profesjonalna

W wielu przypadkach konieczna jest pomoc profesjonalisty. Mowa o doświadczonym psychoterapeucie, zaś w niektórych przypadkach także psychiatrze. Specjalista pomoże zrozumieć z czego wynika brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i pomoże uporać się z tym problemem. Wizyta u kogoś takiego często rzuca nowe światło na problemy, pozwala znaleźć alternatywne rozwiązania. Należy pamiętać, że to osoby specjalizujące się w tego typu problemach, dlatego nikogo nie osądzają. Na wizytach absolutnie nie ma miejsca na wstyd i skrępowanie. To ludzie nastawieni na pomoc, a wyniki takich terapii są niezwykle pozytywne.

Celem złagodzenia stresu można udać się do osób zajmujących się likwidowaniem napięcia od strony medycznej i kosmetologicznej. Tutaj wymienia się profesjonalne masaże, akupunkturę czy akupresurę. Rozwój medycyny sprawił, że fizjoterapeuci są w stanie szybko uporać się z przewlekłymi migrenami i nadmiernym napięciem.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sygit-Kowalkowska E., Radzenie sobie ze stresem jako zachowanie zdrowotne człowieka – perspektywa psychologiczna, Hygeia Public Health, 2/2014.
  2. Konczanin J., Sposoby na stres, Państwowa Inspekcja Pracy, Warszawa 2015.
  3. Buczak A., Podstawy żywieniowe a radzenie sobie ze stresem studentów kierunków nauczycielskich, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 2/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami