Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 lutego 2021

Dlaczego ziewamy?Dlaczego ziewamy i czy można temu zaradzić? Ziewanie to jedna z najczęściej wykonywanych, całkowicie fizjologicznych czynności naszego organizmu. Nie dzieje się bez powodu, w związku z czym na przestrzeni lat dokładnie przyjrzano się temu zjawisku.

Czym jest ziewanie?

Ziewanie jest aktem oddechowym, którego podstawa i znaczenie fizjologiczne nie zostały dokładnie zbadane. Zjawisko obserwuje się już na etapie życia płodowego, a także u innych zwierząt. Stanowi czynność mimowolną, którą z biegiem lat uczymy się kontrolować. Niemile widziane jest bowiem ziewanie przy szeroko otwartych ustach w miejscu publicznym.

Nie wykazano zależności między ziewaniem a czynnikami takimi jak płeć, wiek, styl życia czy pora dnia. Częściej ziewamy wieczorem i gdy jesteśmy niewyspani oraz przy siedzącym trybie życia, jednak nie jest to warunkiem. U człowieka pierwsze ziewnięcie pojawia się już około 12. tygodnia ciąży.

Fazy ziewania

Ziewanie jest krótką czynnością, można w jego przebiegu wyróżnić jednak 3 fazy:

  • I – długi wdech – następuje poszerzenie nozdrzy, szerokie otwarcie ust oraz wciągnięcie powietrza do płuc. Towarzyszy temu wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
  • II – wstrzymanie oddechu – trwające około 4 sekund, czemu towarzyszy stymulacja ślinianek i mrużenie oczu;
  • III – wydech – rozluźnienie mięśni.

Nie u każdego ziewanie przebiega standardowo. Niektóre osoby potrafią ziewać przy zamkniętych ustach lub w pominięciem fazy wstrzymania oddechu. Niestałe jest także przymykanie oczu.

Dlaczego ziewamy?

Ziewanie jest naturalną reakcją organizmu na niedostateczną ilość tlenu we krwi. Głęboki wdech działa na zasadzie pompy ssącej, w wyniku czego krew zostaje lepiej nasycone tlenem i szybciej krąży. W efekcie rośnie ciśnienie tętnicze oraz liczba skurczów serca. Mózg jest znacznie lepiej dotleniony i gotowy do pracy. Długotrwałe siedzenie przed komputerem czy telewizorem sprawia, że organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu, stad bierze się ziewanie wtedy, gdy nie robimy nic szczególnego lub pracujemy zdalnie.

W niedotlenionej krwi następuje wzrost stężenia dwutlenku węgla – ziewanie chroni nas przed jego nadmiarem. Ziewamy również podczas leniwych dni, gdy zwalniamy obroty i pozwalamy sobie na leniuchowanie. Wówczas w organizmie zwiększa się produkcja tlenku azotu, który działa jak trucizna, drażniąc komórki pnia mózgu. Nie chcąc się zatruć, mózg wysyła sygnały o potrzebie większej ilości tlenu i prowokuje ziewanie.

Zobacz również: Zmęczenie – przyczyny i objawy.

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Z łatwością można zauważyć, że gdy w miejscu publicznym ziewnie jedna osoba, automatycznie zaczyna ziewać kilka innych. Dlaczego tak się dzieje? Nie wyjaśniono do końca tej specyficznej zależności, jednak wiadomo, że czynność powtarzamy podświadomie. Sugeruje się, że może być automatycznym naśladowaniem czynności innych osób, do którego każdy człowiek ma predyspozycję. Ziewanie stanowi być może odgałęzienie samego popędu naśladowniczego.

Inna z teorii mówi, że zaraźliwe ziewanie jest wyrazem empatii. Podświadomie chcemy dotrzymać innym towarzystwa przy ziewaniu, chcąc tym samym poczuć z nimi więź. Dowodem słuszności tej tezy jest fakt, że zaraźliwe ziewanie występuje wyłącznie u ludzi i szympansów.

Jak ziewać?

Można się zastanawiać, jak ziewać w miejscu publicznym, aby nie narazić się na krytyczne opinie. W domu ziewamy zazwyczaj standardowo, nie przejmując się opiniami innych domowników. Nie jest to zalecane w miejscach publicznych. Gdy czujemy zbliżające się ziewanie, w razie możliwości należy się odwrócić, nigdy też nie ziewamy patrząc komuś w oczy. Gdy nie jesteśmy w stanie ziewnąć przy zamkniętych ustach, warto zasłonić je pięścią, grzbietem dłoni lub samą dłonią. Jeśli wymaga tego okoliczność (np. podczas ważnego spotkania biznesowego), należy przeprosić.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sumińska D., Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami