Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 lipca 2021

HipoterapiaHipoterapia to forma terapii z udziałem koni. Jej głównym celem jest działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach: psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, a także społecznej i poznawczej. Specjalnie przygotowany, bezpieczny dla otoczenia i spokojny koń stanowi integralną część tego procesu leczniczego.

Na czym polega hipoterapia?

Hipoterapia realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta. Najczęściej jest to fizjoterapeuta po odbyciu specjalistycznych szkoleń. Istnieją różne formy hipoterapii:

 • terapia ruchem konia – pacjent nie wykonuje żadnych ćwiczeń, jest jedynie poddawany ruchom konia podczas jazdy;
 • fizjoterapia na koniu, gdzie poza terapeutycznym oddziaływaniem ruchu konia wykonywana jest gimnastyka lecznicza na koniu, prowadzona przez fizjoterapeutę;
 • terapia samym kontaktem z koniem, podczas której pacjent może w ogóle nie siedzieć na koniu, a jedynie ma z nim emocjonalny kontakt.

Techniki te można stosować pojedynczo lub łączyć. Bardzo często pierwsza terapia odbywa się w pobliżu konia, bazując na emocjonalnym kontakcie ze zwierzęciem. Wynika to między innymi ze strachu, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Zobacz również: Muzykoterapia.

Działanie hipoterapii

W hipoterapii wykorzystuje się głównie chód konia. Koń, dzięki rytmicznym ruchom, wzmaga wydzielanie u chorych adrenaliny, która stymuluje układ wegetatywny, w wyniku czego następuje wzrost aktywności ruchowej, koncentracji i poprawa samopoczucia. Podczas hipoterapii dochodzi do obniżenia napięcia mięśni, zapobiega ona również przykurczom i ograniczeniom ruchomości, co jest bardzo korzystne w przypadku wielu chorób. Jazda konna działa także relaksująco i odprężająco, dzięki czemu wpływa pozytywnie na równowagę emocjonalną i powoduje osłabienie reakcji nerwicowych.

Ruch konia daje wrażenie chodzenia – trójwymiarowy ruch grzbietu końskiego u konia idącego stępem przekazywany jest miednicy jeźdźca: ruchy w przód i w tył, opadanie na boki oraz ruchy rotacyjne wokół osi pionowej kręgosłupa są biomechanicznie prawie identyczne z ruchami miednicy prawidłowo kroczącego człowieka. W tym samym czasie mięśnie tułowia i barki zachowują się tak, jak u idącego człowieka, co umożliwia naukę chodzenia „bez chodzenia”. U osób poruszających się na wózkach inwalidzkich to często jedyne doświadczenie ruchu niedowładnych części ciała.

Zobacz również: Aromaterapia – na czym polega?

Koń do hipoterapii

Nie każdy koń nadaje się do hipoterapii. Musi zostać przeszkolony i spełniać kilka wytycznych. Ma być niepłochliwy, łagodny, pogodny i ułożony. Musi jednak posiadać odpowiednią energię i być chętny do wykonywania ciągłych poleceń tresera. Jeśli chodzi o drugi warunek (jakość chodu), z uwagi na fakt, że większość koni hipoterapeutycznych używanych jest prawie zawsze w stępie, musi być on regularny, elastyczny, o długości i częstotliwości kroku zbliżonej do długości kroku przeciętnej osoby dorosłej.

Hipoterapia – wskazania

Istnieje wiele wskazań do hipoterapii. Choć najczęściej metodę stosuje się w przypadku dzieci, to znajduje obszerne zastosowanie także w grupie dorosłych pacjentów. Do głównych wskazań w przypadku dzieci możemy zaliczyć:

 • dziecięce porażenie mózgowe;
 • zespół Downa i inne zespoły genetyczne;
 • choroby mięśni;
 • niedowidzenie i ślepota;
 • zaburzenia psychiczne;
 • wady postawy, w tym skoliozy;
 • stany po amputacji;
 • upośledzenie umysłowe, zaburzenia emocjonalne.

W przypadku osób dorosłych z hipoterapii najczęściej korzysta się przy:

 • stwardnieniu rozsianym;
 • udarze mózgu;
 • urazach czaszkowo-mózgowych;
 • chorobach narządu ruchu na tle neurologicznym lub ortopedycznym;
 • chorobach i zaburzeniach psychicznych;
 • uzależnieniach;
 • zespole stresu pourazowego.

Wskazań oczywiście jest znacznie więcej dla każdej z grup wiekowych. W razie chęci skorzystania z takiej formy rehabilitacji najlepiej skonsultować się z ośrodkiem prowadzącym leczenie i dowiedzieć się, czy dane schorzenie się kwalifikuje.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Ciechanowicz I., Lubkowska A., Efekty hipoterapii. Przegląd aktualnych doniesień, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
 2. Bednarczyk M., Hipoterapia jako forma rehabilitacji i wsparcia włączania społecznego osób niepełnosprawnych, Student Niepełnosprawny, 8/2015.
 3. Sobuś M., Łagan S., Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji, Aktualne Problemy Biomechaniki, 4/2010.
 4. Łojek J., Strumińska A., Łojek A., Hipoterapia – człowiek i koń w relacji terapeutycznej, Przegląd Hodowlany, 11/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami