Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 29 lipca 2021

HipoterapiaHipoterapia to forma terapii z udziałem koni. Jej głównym celem jest działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach: psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, a także społecznej i poznawczej. Specjalnie przygotowany, bezpieczny dla otoczenia i spokojny koń stanowi integralną część tego procesu leczniczego.

Na czym polega hipoterapia?

Hipoterapia realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego i we współpracy z innymi specjalistami prowadzącymi danego pacjenta. Najczęściej jest to fizjoterapeuta po odbyciu specjalistycznych szkoleń. Istnieją różne formy hipoterapii:

 • terapia ruchem konia – pacjent nie wykonuje żadnych ćwiczeń, jest jedynie poddawany ruchom konia podczas jazdy;
 • fizjoterapia na koniu, gdzie poza terapeutycznym oddziaływaniem ruchu konia wykonywana jest gimnastyka lecznicza na koniu, prowadzona przez fizjoterapeutę;
 • terapia samym kontaktem z koniem, podczas której pacjent może w ogóle nie siedzieć na koniu, a jedynie ma z nim emocjonalny kontakt.

Techniki te można stosować pojedynczo lub łączyć. Bardzo często pierwsza terapia odbywa się w pobliżu konia, bazując na emocjonalnym kontakcie ze zwierzęciem. Wynika to między innymi ze strachu, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Zobacz również: Muzykoterapia.

Działanie hipoterapii

W hipoterapii wykorzystuje się głównie chód konia. Koń, dzięki rytmicznym ruchom, wzmaga wydzielanie u chorych adrenaliny, która stymuluje układ wegetatywny, w wyniku czego następuje wzrost aktywności ruchowej, koncentracji i poprawa samopoczucia. Podczas hipoterapii dochodzi do obniżenia napięcia mięśni, zapobiega ona również przykurczom i ograniczeniom ruchomości, co jest bardzo korzystne w przypadku wielu chorób. Jazda konna działa także relaksująco i odprężająco, dzięki czemu wpływa pozytywnie na równowagę emocjonalną i powoduje osłabienie reakcji nerwicowych.

Ruch konia daje wrażenie chodzenia – trójwymiarowy ruch grzbietu końskiego u konia idącego stępem przekazywany jest miednicy jeźdźca: ruchy w przód i w tył, opadanie na boki oraz ruchy rotacyjne wokół osi pionowej kręgosłupa są biomechanicznie prawie identyczne z ruchami miednicy prawidłowo kroczącego człowieka. W tym samym czasie mięśnie tułowia i barki zachowują się tak, jak u idącego człowieka, co umożliwia naukę chodzenia „bez chodzenia”. U osób poruszających się na wózkach inwalidzkich to często jedyne doświadczenie ruchu niedowładnych części ciała.

Zobacz również: Aromaterapia – na czym polega?

Koń do hipoterapii

Nie każdy koń nadaje się do hipoterapii. Musi zostać przeszkolony i spełniać kilka wytycznych. Ma być niepłochliwy, łagodny, pogodny i ułożony. Musi jednak posiadać odpowiednią energię i być chętny do wykonywania ciągłych poleceń tresera. Jeśli chodzi o drugi warunek (jakość chodu), z uwagi na fakt, że większość koni hipoterapeutycznych używanych jest prawie zawsze w stępie, musi być on regularny, elastyczny, o długości i częstotliwości kroku zbliżonej do długości kroku przeciętnej osoby dorosłej.

Hipoterapia – wskazania

Istnieje wiele wskazań do hipoterapii. Choć najczęściej metodę stosuje się w przypadku dzieci, to znajduje obszerne zastosowanie także w grupie dorosłych pacjentów. Do głównych wskazań w przypadku dzieci możemy zaliczyć:

 • dziecięce porażenie mózgowe;
 • zespół Downa i inne zespoły genetyczne;
 • choroby mięśni;
 • niedowidzenie i ślepota;
 • zaburzenia psychiczne;
 • wady postawy, w tym skoliozy;
 • stany po amputacji;
 • upośledzenie umysłowe, zaburzenia emocjonalne.

W przypadku osób dorosłych z hipoterapii najczęściej korzysta się przy:

 • stwardnieniu rozsianym;
 • udarze mózgu;
 • urazach czaszkowo-mózgowych;
 • chorobach narządu ruchu na tle neurologicznym lub ortopedycznym;
 • chorobach i zaburzeniach psychicznych;
 • uzależnieniach;
 • zespole stresu pourazowego.

Wskazań oczywiście jest znacznie więcej dla każdej z grup wiekowych. W razie chęci skorzystania z takiej formy rehabilitacji najlepiej skonsultować się z ośrodkiem prowadzącym leczenie i dowiedzieć się, czy dane schorzenie się kwalifikuje.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Ciechanowicz I., Lubkowska A., Efekty hipoterapii. Przegląd aktualnych doniesień, Pomeranian Journal of Life Sciences, 3/2018.
 2. Bednarczyk M., Hipoterapia jako forma rehabilitacji i wsparcia włączania społecznego osób niepełnosprawnych, Student Niepełnosprawny, 8/2015.
 3. Sobuś M., Łagan S., Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji, Aktualne Problemy Biomechaniki, 4/2010.
 4. Łojek J., Strumińska A., Łojek A., Hipoterapia – człowiek i koń w relacji terapeutycznej, Przegląd Hodowlany, 11/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami