Kolagen do picia
Kolagen do picia

Odwodnienie organizmu - przyczyny i objawyOdwodnienie organizmu to stan, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zagrażających nawet życiu. Zjawisko odwodnienia może nastąpić z wielu przyczyn m.in. w wyniku panującej wysokiej temperatury powietrza, a także w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych. Gdy równowaga pomiędzy gospodarką elektrolitową i wodną zastanie zachwiana, wówczas dochodzi do zaburzeń układów wewnętrznych m.in. rytmu serca, drżenia mięśni czy utraty świadomości.

Czym jest odwodnienie organizmu?

Odwodnienie to stan organizmu, w którym dochodzi do utraty wody. To z kolei prowadzi do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Jak wiadomo ludzki ustrój składa się z około 60% wody, w związku z tym minimalna jej utrata szybko daje o sobie znać.

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje odwodnienia organizmu:

  • hipertoniczne – gdzie występuje nadmiar elektrolitów i przewaga niedoboru wody
  • izotoniczne – równomierna utrata wody i elektrolitów
  • hipotoniczne – w organizmie przeważa utrata elektrolitów

Przyczyny odwodnienia organizmu

Odwodnienie organizmu następuje głównie latem kiedy to temperatury powietrza sięgają bardzo wysoko. Wówczas często się pocimy, jednak nie pamiętamy o tym zjawisku. Wodę organizm stale traci również podczas procesu oddychania.

Jeśli w takim okolicznościach nie następuje uzupełnianie wody oraz elektrolitów (składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania) wówczas organizm zaczyna się odwadniać. Powodem utraty nadmiernej ilości wody z organizmu jest również gorączka, biegunka oraz wymioty. W tzw. grupie ryzyka znajdują się także osoby przyjmujące leki moczopędne oraz cierpiące na chorobę Parkinsona lub schorzenia nerek. Schorzenia te powodują utrudnienia w połykaniu prowadząc do niechęci w przyjmowaniu płynów oraz pokarmu.

Ponadto na odwodnienie narażeni są również plażowicze, sportowcy, a także turyści. Nie należy zapominać także o osobach starszych i dzieciach, które tracą duże zasoby energii podczas zabawy na słońcu.

Objawy odwodnienie organizmu

Pierwszym i najważniejszym sygnałem ze strony organizmu jest pojawiające się uczucie pragnienia. Jest to bowiem znak, że domaga się on uzupełniania płynów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo współistnieje z tym rzadkie oddawanie moczu, który przybiera ciemnożółte zabarwienie. Kolejnym objawem jest wysuszenie śluzówek jamy ustnej oraz nosa, zmniejszony apetyt, wzdęcia oraz zwiększona senność.

Jeśli w tym czasie nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość wody wówczas w organizmie zachodzą kolejne poważne zaburzenia. Następuje:

  • przyspieszona akcja serca
  • zmniejszona elastyczność skóry
  • podwyższona temperatura ciała
  • problem z pamięcią i koncentracją
  • zmniejszenie procesów pocenia się
  • zaparcia, wzdęcia oraz zaburzenia trawienia

Należy wiedzieć, że utrata wody przez długi czas, może zagrażać życiu człowieka. Ekstremalne odwodnienie przyczynia się do powstania drgawek, spadku ciśnienia tętniczego, a w efekcie utratę przytomności.

Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu?

Najważniejszą kwestią w temacie zapobiegania odwodnieniu organizmu jest regularne uzupełnianie płynów oraz nielekceważenie pojawiającego się uczucia pragnienia. Porą letnią zaleca się spożywać nawet 3 litry wody dziennie. Należy wiedzieć, że istotne jest nie tylko uzupełnianie niedoboru wody, ale również minerałów tj. sód czy potas.

Kluczową rolę odgrywa także unikanie słońca w godzinach, w których grzeje ono najmocniej. Dodatkowo należy unikać napojów wykazujących działanie moczopędne oraz odwadniają organizm tj. kawa oraz alkohol.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami