Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 maja 2025

Podologiczny pedicure to specjalistyczny, cieszący się rosnącą popularnością zabieg dotyczący pielęgnacji paznokci u stóp oraz całych stóp. Różni się on celem od pedicure kosmetycznego. Nie tylko poprawia estetykę wyglądu paznokci (jak w przypadku pedicure kosmetycznego), ale dodatkowo skupia się na diagnostyce i leczeniu problemów zdrowotnych w obrębie stóp.

Na czym polega pedicure podologiczny?

Podologiczny pedicure składa się z kilku istotnych etapów, a są nimi:

  • analiza stanu zdrowia i wyglądu stóp – specjalista (najczęściej podolog, rzadziej dermatolog) ocenia wizualnie kondycję stóp i stara się rozpoznać patologiczną przyczynę ewentualnych nieprawidłowości w wyglądzie stóp i paznokci. Niekiedy bywa konieczne zlecenie badań dodatkowych takich jak badania krwi czy nawet badania histopatologiczne;
  • oczyszczanie i pielęgnacja skóry stóp i paznokci – specjalista dokładnie oczyszcza opracowywane części ciała za pomocą płynów dezynfekujących i innych medycznych preparatów, co pozwoli na bezpieczną i komfortową pracę;
  • opracowanie paznokci – skracanie, piłowanie, odsuwanie skórek, czyszczenie, oczyszczanie wałów paznokciowych;
  • leczenie patologii paznokci, jeśli jest to konieczne – np. założenie na paznokcie specjalnych klamr, usuwanie paznokci wrastających;
  • zastosowanie preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych – ewentualnych żelów, kremów, plastrów, a jeśli jest to konieczne, skierowanie klienta do lekarza dermatologa po farmaceutyki, np. leki przeciwgrzybicze lub antybiotyki dostępne na receptę.

Zobacz również: Jak pozbyć się wrastającego paznokcia?

Wizyta kończy się dalszymi zaleceniami, a więc szczegółowymi wskazówkami, co dana osoba powinna dalej robić ze swoimi stopami i paznokciami, aby na dłużej zachować ich zdrowie i dobry wygląd. Domowe metody dbania o stopy oraz zmiana codziennych nawyków (np. zmiana obuwia na inne, noszenie wkładek) są niezmiernie ważne, będąc uzupełnieniem profesjonalnych działań. W niektórych przypadkach konieczne są kolejne wizyty u podologa, co z pewnością zostanie pacjentowi bardzo dokładnie przedstawione.

Podologiczny pedicure – wskazania

Najważniejszymi wskazaniami skłaniającymi do skorzystania z podologicznego pedicure są:

  • wrastające paznokcie;
  • modzele, odciski, kurzajki, brodawki;
  • pękające pięty, bardzo sucha, łuszcząca się skóra wokół paznokci;
  • grzybica paznokci i stóp;
  • rozdwajające się paznokcie;
  • zbyt elastyczne, giętkie paznokcie;
  • łamliwość paznokci;
  • rogowacenie skóry stóp;
  • stopa cukrzycowa;
  • problemy z krążeniem w obrębie stóp.

Tak naprawdę na podologiczny pedicure może zdecydować się każdy, kto chce zadbać o kondycję i zdrowie stóp, co z kolei bezpośrednio wpłynie na ich wygląd. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do podologicznego pedicure, odpowiednio dobrane metody sprawdzą się w każdym przypadku.

Zobacz również: Domowe sposoby na kurzajki.

Ile trwa podologiczny pedicure?

Podologiczny pedicure trwa z reguły około 1 godzinę, jednak w zależności od wielu czynników czas wizyty może się przedłużać. Im bardziej skomplikowany przypadek (np. usuwanie wrastających paznokci z jednoczesną koniecznością założenia klamr stabilizujących), tym dłużej może trwać działanie podologa.

Pedicure podologiczny – cena

Cena podologicznego pedicure uzależniona jest on wykonywanych czynności. Z reguły jest to koszt około 250-300 zł. Jednak gdy pojawi się konieczność kupna dodatkowych akcesoriów lub zastosowania specjalistycznych leków, cena może odpowiednio wzrastać. Mimo tego z całą pewnością warto zadbać o swoje stopy i paznokcie u stóp. Jest to wieloletnia inwestycja we własne zdrowie, która zwróci się wielokrotnie.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bitting F., Falińska E., Atlas obrazowy podologii i pediatrii Diagnostyka, leczenie, profilaktyka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2024.
  2. Klamczyńska M., Ciupińska M., Podologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami