Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 września 2022

Domowe sposoby na kurzajkiKurzajki to brodawki wyrastające najczęściej na stopach i dłoniach, chociaż mogą lokalizować się na skórze całego ciała. Wbrew pozorom to bardzo częsta przypadłość u osób w każdym wieku. U dzieci wykazują jednak tendencję do samoistnego znikania. Mianem kurzajek określa się odstające grudki w kolorze skóry o nierównej i zrogowaciałej powierzchni. Takie zmiany mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Przyczyny kurzajek

Za rozwój kurzajek odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV, dlatego zwane są również brodawkami wirusowymi. To zaraźliwa dolegliwość – wirus łatwo przenosi się z człowieka na człowieka lub ze zwierzęcia na człowieka. Wystarczy bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Bardzo częste jest tak zwane rozsianie wirusa u tej samem osoby. Oznacza to, że pojawienie się jednej kurzajki może szybko spowodować pojawianie się kolejnych. Do zakażenia może dojść również poprzez dotykanie powierzchni, na których znajduje się wirus. Właśnie dlatego ryzyko zakażeń wzrasta w miejscach publicznych oraz u osób, które chodzą boso (np. w saunie, na basenie czy pod publicznymi prysznicami).

Należy wiedzieć, że sam kontakt z wirusem jeszcze nie świadczy o wystąpieniu kurzajek. Wszystko zależy od tego, jak silny jest nasz układ odpornościowy. Jeśli z różnych względów jest on osłabiony, ryzyko rozwoju kurzajek znacznie wzrasta.

Leczenie kurzajek

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z kurzajkami. Ich usuwanie zależy od wieku czynników – lokalizacji, ewentualnych dolegliwości współtowarzyszących, wieku i stanu zdrowia pacjenta. W pierwszej kolejności warto udać się do dermatologa, który zdiagnozuje problem. Może się bowiem okazać, że powstała zmiana nie jest kurzajką i wymaga zupełnie innego podejścia terapeutycznego.

Bezpiecznym i szybkim sposobem na pozbycie się kurzajek jest wymrożenie ich, usunięcie skalpelem lub likwidacja laserowa. Takich zabiegów podejmuje się lekarz, nie można ich wykonać w warunkach domowych. Gwarantuje to jednak sprawne pozbycie się problemu bez narażenia własnego zdrowia.

Domowe sposoby na kurzajki

Nie należy samodzielnie usuwać kurzajek, jeśli:

  • krwawią;
  • są uszkodzone;
  • wyrastają z nich włosy;
  • mają zaczerwienione krawędzie;
  • wydobywa się z nich jakakolwiek substancja;
  • swędzą, pieką, bolą.

Gdy kurzajki nadają się do leczenia domowego, można sięgnąć po gotowe preparaty usuwające takie zmiany. Można je kupić w każdej aptece. Takie preparaty mogą zawierać w swoim składzie kwas salicylowy, kwas mlekowy lub kwas trójchlorooctowy. Nakłada się je bezpośrednio na zmianę przy użyciu specjalnego aplikatora, po czym usuwa wraz z brodawką w ciepłej wodzie.

Można także zaopatrzyć się w preparaty do domowego zamrażania kurzajek. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie przedłużać czasu ekspozycji skóry na zimny odczynnik, co mogłoby spowodować jej uszkodzenie. Po domowym wymrażaniu na kurzajce może pojawić się pęcherzyk, którego nie wolno zdrapywać czy przekłuwać. Dobrze sprawdzi się również olej z czarnuszki, który zmiękczy skórę i ją zabezpieczy. Bogactwo składników odżywczych takiego olejku skutecznie odżywia skórę i pielęgnuje, również w przypadku obecności kurzajek.

Coś, co każdy ma w kuchni

Osoby ceniące sobie medycynę alternatywną mogą wypróbować metod z zakresu ziołolecznictwa. Przykładowo, zmianę skórną można smarować mleczkiem z łodygi mniszka lekarskiego dwa razy dziennie lub robić okład ze zmiażdżonego czosnku 3-4 razy dziennie. Kurzajki można również:

  • zabezpieczyć wacikiem nasączonym octem jabłkowym;
  • smarować olejkiem herbacianym kilka razy dziennie;
  • moczyć w wodzie morskiej, jeśli akurat mamy okazję przebywać nad morzem. Jeśli nie – moczyć w roztworze soli (200g soli na 1 l wody).

Takie sposoby z pewnością nie przyniosą jednak natychmiastowych rezultatów. Decydując się na nie należy wykazać się cierpliwością i regularnością.

Czy warto leczyć kurzajki?

Zazwyczaj kurzajki nie powodują żadnych dolegliwości i jeśli nie przeszkadzają ich właścicielowi, można pozostawić je w spokoju. Najczęściej ludzie decydują się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy kurzajki znajdują się na linii rękawów, na szyi (gdzie mogą zahaczać o naszyjnik) lub na rękach. Są one wówczas stale podrażniane, mogą więc powodować ból. Zwiększa się ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia, co jest zjawiskiem niepożądanym.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rycroft R., Robertson S., Wakelin S., Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  4. Murillo R., Ordonez-Reyes C., Human papillomavirus (HPV) vaccination: from clinical studies to immunization programs, Int J Gynecol Cancer, 29/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami