Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 października 2023

Sól fizjologiczna - właściwości i zastosowanieSól fizjologiczna jest wodnym roztworem chlorku sodu. Ze względu na jej nazwę i właściwości głównie kojarzona jest z kierunkiem medycznym, choć nie tylko tam jest wykorzystywana. Warto wiedzieć, że sól fizjologiczna doskonale sprawdza się również w domowej pielęgnacji m.in. w nawilżaniu śluzówek czy przemywaniu oczu. Poznajmy szerokie działanie soli oraz jej nie tylko medyczne zastosowanie.

 

Sól fizjologiczna, nazywana potocznie płynem fizjologicznym, to roztwór wodny chlorku sodu, który stanowi jeden z głównych składników soli kuchennej. Posiada stężenie 0,9% i bez żadnego problemu można ją kupić w każdej aptece. Sól fizjologiczna zawsze sprzedawana jest w specjalnych ampułkach, a to dlatego, że często traci swą sterylność i może ulec nadkażeniu bakteriami ze środowiska zewnętrznego.

Sól fizjologiczna -właściwości

1. Łagodzi podrażnioną skórę i oczy.

Jeśli doskwiera nam problem zaczerwienionych oczu lub towarzyszy nam podrażniona skóra idealnie sprawdzi się właśnie sól fizjologiczna. W obu przypadkach należy namoczyć wacik lub gazę ampułką soli fizjologicznej i nanieść go bezpośrednio na wcześniej oczyszczoną skórę. Takie okłady pomogą zniwelować świąd skóry, jej zaczerwienienie czy zaczerwienienie oczu.

2. Oczyszcza skórę.

Dzięki temu, że sól fizjologiczna nie uczula i nie wywołuje reakcji alergicznych zalecana jest często w codziennym oczyszczaniu skóry jako alternatywa dla wody z kranu. Może ona jednak nie stanowić idealnego preparatu do mycia, ponieważ może zmieniać odczyn pH skóry. Niektórzy radzą stosować sól fizjologiczną jako zamiennik płynu micelarnego. Jednak warto przy tym pamiętać, że nie zawiera ona miceli ani innych związków oczyszczających, dlatego może nie być na tyle skuteczna w usuwaniu makijażu wodoodpornego czy mocno kryjącego.

3. Nawilża oczy i śluzówkę nosa.

Sól fizjologiczną można również aplikować do oczu w postaci kropelek kiedy towarzyszy nam zespół suchego oka. Warto ją stosować kiedy zimą przebywamy w pomieszczeniach ogrzewanych suchym, gorącym powietrzem lub długi czas spędzamy prze monitorem komputera.

4. Dezynfekuje rany.

Sól fizjologiczna może stanowić również zamiennik wody utlenionej w przypadku braku jej w naszej domowej apteczce. Na otwartą ranę należy zaaplikować kilka kropel soli, a jej brzegi przetrzeć jałowym gazikiem. Ranę następnie należy dokładnie opatrzyć.

Sól fizjologiczna – zastosowanie

1. Kosmetologia

Sól fizjologiczna w kosmetologii stanowi nieodzowny składnik niektórych zabiegów m.in. oxybrazji, czyli tzw. peelingu wodno-tlenowego. Zabieg ten polega na bardzo delikatnym i przyjemnym złuszczaniu naskórka. W odróżnieniu od tradycyjnej mikrodermabrazji lub złuszczań chemicznych nie wywołuje żadnych podrażnień skóry ani dyskomfortu. Dzięki takiemu zabiegowi skóra jest odświeżona, a zarazem dotleniona. Warto zaznaczyć, że w trakcie złuszczania rozpylana jest na skórze mgiełka soli fizjologicznej, która powoduje nie tylko przyjemne uczucie chłodzenia skóry, ale również zapobiega wszelkim podrażnieniom.

Nie tylko kosmetologia profesjonalna wykorzystuje sól fizjologiczną. Znalazła również zastosowanie w domowej pielęgnacji skóry i może być bazą do tworzenia różnego rodzaju domowych, naturalnych kosmetyków. Ze względu na to, że sól jest obojętna dla naszej skóry może być łączona z różnymi wyciągami roślinnymi. W ten oto sposób można zyskać dopasowany do potrzeb własnej skóry tonik lub odżywczą, domową maseczkę.

2. Medycyna estetyczna.

Dość inwazyjnym zastosowaniem soli fizjologicznej jest użycie jej w medycynie estetycznej do powiększania kobiecych piersi. Zabieg polega na podaniu preparatu do piersi kobiety za pomocą specjalnej igły. Sól fizjologiczna wypełnia tkanki i powoduje powiększanie biustu. Zmiana ich objętości widoczna jest jednak tylko przez 24h, ponieważ sól po upływie tego czasu wchłania się w organizm, a po zabiegu nie pozostaje żaden ślad. Tego rodzaju zabieg wykorzystuje się jedynie do pokazania paniom chcącym trwale zmienić piersi jak będą czuły się z nowym, powiększonym biustem. Metodę tę zastosował amerykański lekarz Norman Rowe.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami