Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 września 2023

TestosteronTestosteron należy do najważniejszych hormonów w organizmie mężczyzny, choć i u kobiet spełnia kilka ważnych funkcji. Jego działanie jest wielokierunkowe i ważne jest dla obu płci, jednak w nieco inny sposób. Poznajmy zatem rolę tego związku w organizmie człowieka.

Testosteron to najważniejszy hormon płciowy u mężczyzn. U mężczyzn wytwarzany jest w jądrach, z kolei u kobiet w niewielkiej ilości produkowany jest przez jajniki, korę nadnerczy, a w trakcie ciąży przez łożysko. Związek ten zaliczany jest do grupy hormonów androgenicznych, a więc takich, które odpowiadają za męskie cechy organizmu.

Testosteron – rola w organizmie człowieka

Testosteron u mężczyzn produkowany jest już od 9 tygodnia życia wewnątrzmacicznego. Znaczna jego część, bo aż 95%, produkowana jest przez komórki miąższowe jąder, z kolei pozostała wytwarzana jest w nadnerczach.

Do najważniejszych funkcji testosteronu w organizmie mężczyzny zalicza się:

  • rozwój męskich narządów płciowych, a także podtrzymywanie ich funkcji w dorosłym życiu;
  • inicjacja seksualna;
  • produkcja spermy;
  • właściwie ustawienie strun głosowych;
  • rozkład tkanki tłuszczowej;
  • stymulacja oraz utrzymanie funkcji seksualnych;
  • rozwój męskiego owłosienia;
  • stymulacja kości długich poprzez synergistyczne działanie z hormonem wzrostu;
  • zwiększenie produkcji czynników krzepnięcia krwi;
  • indukowanie spadku cholesterolu HDL;
  • proliferację (mnożenie się) tkanki kostnej;
  • stymulowanie produkcji erytropoetyny.

Najważniejsze zadania testosteronu w organizmie kobiety to:

Działanie testosteronu w organizmie kobiety jest nieco trudniejsze do ustalenia niż w przypadku mężczyzn. Jego działanie ukierunkowane jest na funkcjonowanie metabolizmu tkanki kostnej, nastrój oraz libido.

W przypadku kobiet, testosteron powstaje w sposób obwodowy, który odbywa się w okolicach wątroby, tkanki tłuszczowej oraz skóry. Reszta wytwarzana jest w rejonie jajników oraz w korze nadnerczy.

Należy zaznaczyć, że ilość testosteronu zmienia się u kobiet wraz z przebiegiem cyklu miesiączkowego, osiągając najniższe stężenie w pierwszej jego fazie.

Testosteron w organizmie kobiet odpowiedzialny jest również za:

  • właściwą pracę jajników;
  • wytrzymałość kości.

Nadmiar testosteronu u mężczyzn

Testosteron występujący u mężczyzn w nadmiernej ilości to rzadkość. Jego poziom tak naprawdę ulega wahaniom ze względu na porę dnia czy etap rozwoju organizmu. Zwykle wysoki poziom tego hormonu notuje się u sportowców, którzy przyjmują sterydy anaboliczne lub inne hormony z testosteronem, w celu powiększenia masy mięśniowej.

Do najczęstszych objawów nadmiaru testosteronu u mężczyzn zalicza się:

Nadmiar testosteronu u kobiet

U kobiet nadmiar testosteronu zwykle powiązany jest ze schorzeniem nazywanym zespołem policystycznych jajników. Objawia się to rozregulowanym cyklem miesięcznym, nadmiernym owłosieniem, depresją, przybieraniem na wadze, niepłodnością oraz łysieniem androgenowym.

Co powoduje spadek testosteronu?

Za spadek, a co za tym idzie niski poziom testosteronu w organizmie, odpowiedzialny jest w dużej mierze styl życia. Wpływ na ten stan ma również brak odpoczynku, związany z nieustającym biegiem i pędem pracy. Należy również wspomnieć o diecie oraz o wodzie, jaką spożywamy na co dzień. Nie jest ona właściwie filtrowana i posiada w sobie estrogeny. Regularnie przyswajana, automatycznie zwiększa ich poziom w organizmie, prowadząc do spadku poziomu testosteronu. Podobnie jest z soją, która jest tzw. fitoestrogenem (estrogenem pochodzenia roślinnego). W związku z tym produkt ten nie jest wskazany do spożywania w większej ilości.

Polecane produkty

Spirulina + Cynk 100% naturalny
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym cynkiem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Wspomaga on działanie układu odpornościowego, pomaga przy zmęczeniu, w utrzymaniu płodności i funkcji rozrodczych, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami