Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny i leczenieZapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które głównie występuje u kobiet, ponieważ to one ze względu na fizjologię organizmu wykazują większą skłonność do zakażeń układu moczowego. Głównym jego objawem jest pieczenie, ból podczas oddawania moczu oraz nieustanne parcie na pęcherz. Co przyczynia się do powstawania zapalenia pęcherza oraz jak należy je leczyć?

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która częściej dotyka kobiety. Spowodowane jest to budową anatomiczną, która wskazuje na krótszą cewkę moczową u kobiet niż u mężczyzn. W dużej mierze zapalenie pęcherza moczowego nie jest groźne i co ważne, nie zagraża życiu. Mimo to należy do dolegliwości uciążliwych, wykazujących skłonność do częstego nawracania.

Zapalenie pęcherza moczowego

Do głównych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego należą bakterie, które lokalizują się na ścianach pęcherza moczowego. W dużym stopniu bakterie, które wywołują zakażenie pochodzą z cewki moczowej. Najczęściej zakażenie powstaje w wyniku obecności pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie występuje w okolicach odbytu. Jeśli bakterie te przedostaną się do dróg moczowych, przemieszają się następnie w stronę pęcherza moczowego gdzie lokalizują się na jego ścianach, wywołując stan zapalny. Jeżeli leczenie nie nastąpi w odpowiednim czasie bakterie chorobotwórcze mogą przedostać się aż do nerek.

Oprócz tego zapalenie pęcherza moczowego współistnieje z infekcjami narządu rodnego (tymi spowodowanymi zarówno bakteriami jak i  grzybami). Ponadto dolegliwość tę mogą powodować kontakty płciowe, a także stosowanie prezerwatyw z zawartością środków plemnikobójczych.

Do czynników, które zwiększają ryzyko powstawania zapalenia pęcherza należą:

  • choroby nerek (kamica nerkowa)
  • ciąża
  • połóg
  • cukrzyca
  • stosowanie leków o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych
  • otyłość
  • przemarznięcie
  • stosowanie cewników
  • długie przebywanie w mokrym kostiumie kąpielowym
  • korzystanie z publicznych toalet

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Jednym z najczęściej występujących objawów zapalenia pęcherza moczowego jest pieczenie oraz wyraźne utrudnienie oddawania moczu. Dodatkowo osoby borykające się z tą dolegliwością odczuwają w sposób nieustanny parcie na pęcherz oraz ciągłą potrzebę korzystania z toalety. Objawom tym może również towarzyszyć ból w podbrzuszu, który nasila się podczas opróżniania pęcherza.

Do innych objawów zalicza się:

  • krew w moczu
  • zmieniony zapach moczu
  • oddawanie moczu w małych ilościach

Uwaga!

Zaniechanie objawów zapalenia pęcherza moczowego wiąże się z ich nasileniem. Z biegiem czasu ból może być na tyle uciążliwy, że potrzeba oddawania moczu może być nawet niekontrolowana. Oznacza to, że opróżnianie go może być mimowolne. Na uwagę zasługuje również sytuacja kiedy w moczu pojawia się krew.

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego należy podjąć już wtedy gdy pojawią się pierwsze symptomy choroby. W tym momencie można sięgnąć po preparaty z apteki dostępne bez recepty, które zawierają w swym składzie furaginę – związek o szerokim spektrum działania na drobnoustroje wywołujące zapalenie pęcherza moczowego. Lek zaleca się stosować przez około tydzień, nawet wtedy, gdy dolegliwości ustąpią wcześniej.

W momencie kiedy objawy choroby nie ulegną zmniejszeniu należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza urologa. Specjalista zaleci wówczas terapię antybiotykową oraz przeprowadzi niezbędne badania.

Jak zapobiegać objawom zapalenia pęcherza?

  • należy spożywać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia (2 l wody mineralnej, ziołowe herbaty oraz sok z żurawiny)
  • mocz należy oddawać zaraz po tym jak odczujemy taką potrzebę, nie należy zwlekać oraz kumulować moczu w pęcherzu
  • okolice intymne należy myć specjalnym do tego środkiem myjącym (płyn do higieny intymnej)
  • podcieranie należy wykonywać od przodu do tyłu. Zachowanie odpowiedniego kierunku pozwala uchronić przedostawaniu się bakterii z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami