Aktualizacja

Właściwości aloesu - skóraWłaściwości aloesu są bardzo szerokie i nie ma co do tego wątpliwości. Jest on bardzo popularną rośliną. Aloes używany w prawidłowy sposób może zdziałać wiele dobrego dla naszego organizmu. Nie każdy zdaje sobie sprawę jak duży potencjał ma ta roślina. Dlatego warto przyjrzeć się jakie korzyści niesie dla zdrowia używanie aloesu.

Właściwości aloesu i korzyści dla skóry

Sukulenty, do których należy aloes, to grupa roślin przystosowanych do życia w środowisku o ograniczonym dostępie do wody. Aloes wykształcił tkankę wodną służącą do gromadzenia wody. Soki zawarte w jego liściach składają się z wody i składników odżywczych. To właśnie dla nich warto hodować tę roślinę w domu.

1. Żel aloesowy na rozstępy.

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra jest rozciągana ze zbyt dużą szybkością. Może to być spowodowane czynnikami genetycznymi, podczas przybierania masy, a także w trakcie ciąży. W tym czasie skóra traci swoją ciągłość i w powstałych ubytkach tworzą się pasma tkanki łącznej, czyli tak zwane blizny. Nie wyglądają zbyt estetycznie i wyraźnie różnią się od otaczającej skóry. Aby zminimalizować widoczne zmiany warto stosować żel z aloesu. Wspomaga on w naturalny sposób produkcję kolagenu i aktywuje fibroblasty. Dzięki temu skóra staje się bardziej nawilżona i elastyczna.

Zobacz również: Olej z czarnuszki na blizny.

2. Sok z aloesu na trądzik.

Łyżka soku z aloesu z 2-3 kroplami cytryny może pomóc w walce z trądzikiem. Aloes bowiem wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, nawilżające, odżywcze, oczyszczające, przyspieszające gojenie i przeciwświądowe. Mogą one być wykorzystywane nie tylko w trądziku, ale również walce z oparzeniami czy stanami zapalnymi. Żel z aloesu stosowany na skórę nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, z wyjątkiem osób na niego uczulonych.

Zobacz również: Dieta na trądzik – co jeść, a czego unikać?

3. Żel aloesowy na oparzenia słoneczne.

Aloes wykazuje właściwości nawilżające oraz lekkie przeciwbólowe. Poparzoną skórę należy smarować żelem z aloesu 5-6 razy dziennie. Enzymy zawarte w soku z liści aloesu przyspieszają regenerację naskórka, a aloektyna (glikoproteid) działa przeciwzapalnie. Z kolei zawarte w składzie saponiny mają właściwości ściągające oraz oczyszczające.

4. Nawilżenie skóry kremem aloesowym.

Aloes w swoim soku zawiera wiele substancji odżywczych. Są to m.in. wapń, potas, sód, żelazo, magnez, cholinę i witaminy. Czynne związki aloesu przenikają do skóry, nawilżając ją i uelastyczniając.

5. Maść aloesowa na ukąszenia owadów.

Ze względu na właściwości antyseptyczne, stosowanie aloesu na ukąszenia owadów zmniejsza obrzęk i swędzenie podrażnionej skóry. Ze względu na głębokie nawilżanie, aloes redukuje swąd po ukąszeniu przez owady takie jak np. komary.

6. Aloes na oznaki starzenia.

Aloes jest bardzo szeroko wykorzystywany w kosmetyce. Poprawia elastyczność skóry przez zwiększenie ilości kolagenu i elastyny oraz zmiękcza, a także nawilża skórę. Zawarte w w tej roślinie przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się komórek i wspomagają naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Przekłada się to na świeży i jędrny wygląd skóry.

Uprawa aloesu

Ze względu na pochodzenie aloesu (Ameryka Południowa) w Polsce możemy hodować go tylko w pomieszczeniach. Roślina ta wymaga dużej ilości światła. W przeciwnym razie liście mogą się zmniejszyć i stracić swoje walory. Ze względu na to, że aloes należy do rodziny sukulentów (choć nie jest kaktusem) to nie lubi nadmiaru wody. Jeśli nie jest nadmiernie nawadniany, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów i nie choruje.

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...