Olej z czarnuszki na blizny

Aktualizacja

Olej z czarnuszki na bliznyOlej z czarnuszki jest dziś jednym z najpopularniejszych, w pełni naturalnych kosmetyków, które stosuje się na skórę w celu zmniejszenia widoczności blizn. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, ale ponieważ nie wszyscy wierzą, że potrafi pomóc, warto poznać mechanizm tego działania, a jest on potrójny.

Po pierwsze – tłuszcze

Olej z czarnuszki zawiera bardzo specyficzną mieszankę nienasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo dobrze odpowiada ona składem zawartości kwasów tłuszczowych budujących ludzkie komórki, a zatem dawka oleju z czarnuszki podana na skórę jest w stanie nawilżyć i wypełnić mikrouszkodzenia. Oczywiście nie istnieje mechanizm wchłaniania olejów przez skórę. Ich cząsteczki są za duże, a nie ma dla nich żadnych innych kanałów transportowych, jednak mogą one wypełniać szczeliny między komórkami powierzchniowej warstwy skóry, korzystnie oddziałując na żywą tkankę.

Po drugie – witaminy

W oleju z czarnuszki rozpuszczona jest pewna ilość witamin A, D, E i K. I one nie będą, podobnie jak kwasy tłuszczowe, wchłaniane przez skórę, ale należy pamiętać, że powierzchnia skóry jest też swego rodzaju żywym tworem. Zamieszkiwana przez pożyteczne bakterie musi być odpowiednio zadbana, a jedną z konsekwencji bliznowacenia jest zmniejszenie sekrecji, za czym idzie obniżenie stopnia kolonizacji skóry. Blizny nie są usuwane między innymi dlatego, że na ich powierzchni często skład mikrobioty bakteryjnej jest zupełnie inny niż na żywej tkance. Dostarczając witamin, można przywrócić tę równowagę i zachęcić bakterie do właściwego funkcjonowania.

Po trzecie – olejki eteryczne

Jest to najważniejszy argument przemawiający za stosowaniem olejku z czarnuszki na blizny. Działa on bowiem rozjaśniająco (jednak w przeciwieństwie do tego, co mówią producenci, nie rozjaśnia on i tak już jasnych blizn, tylko skórę wokół nich). Jest to działanie wyłącznie kosmetyczne – olejki eteryczne zawarte w czarnuszce są substancjami żrącymi i nałożenie ich w czystej postaci na skórę spowodowałoby poważne oparzenia. Ponieważ jednak ich stężenie w oleju jest stosunkowo niskie, to pozwala na szybkie wyrównanie kolorytu skóry. Jest to reakcja naturalna, ale nietrwała – dlatego blizny trzeba dość regularnie w ten sposób pielęgnować, aby swoim jasnym odcieniem nie wyróżniały się zbytnio. Nie zostaną one usunięte, ale będą mniej widoczne, w związku z czym osiąga się zamierzony efekt kosmetyczny.

Podsumowanie

Olej z czarnuszki (zwanej czarnym kminkiem) jest skutecznym sposobem na uczynienie blizn niewidocznymi. Najskuteczniejszy jest w radzeniu sobie z niewielkimi, ale głębokimi bliznami. Należy też pamiętać, że nie powinien byś stosowany tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, ponieważ działa dość agresywnie, ale na pewno warto sięgnąć po ten naturalny kosmetyk, a nie po koncernowe, często zawierające szkodliwe składniki produkty.

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *