Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 października 2022

Oczyszczanie organizmu z toksynOczyszczanie organizmu z toksyn jest w dzisiejszych czasach o tyle istotne, że na każdym kroku jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie różnych związków chemicznych. Znajdują się one w żywności, wodzie, powietrzu i nie sposób ich uniknąć, nawet prowadząc zdrowy styl życia. Kumulujące się toksyny pogarszają samopoczucie, obniżają odporność i powodują liczne problemy zdrowotne.

Oczyszczanie organizmu z toksyn – dlaczego jest tak ważne?

Niezależnie od stylu życia wszyscy jesteśmy narażeni na działanie toksycznych związków chemicznych, a także na ryzyko kumulacji w tkankach metali ciężkich. Warto wiedzieć, że nawet fizjologicznie w organizmie człowieka zachodzą liczne reakcje, w wyniku których powstają szkodliwe kwasy. Warto co pewien czas podejmować się czynności, które wspomagają naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn, ponieważ ich nadmiar w organizmie powoduje:

Poważnych konsekwencji jest znacznie więcej. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym możemy oczyszczać organizm z toksyn i szkodliwych związków.

Domowe sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn

Poniżej przedstawiono najskuteczniejsze, bezpieczne sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn.

Suplementacja Chlorelli

Chlorella jest algą niezwykle bogatą w witaminy (zwłaszcza witaminę C, witaminę E i witaminy z grupy B), antyoksydanty, minerały i chlorofil. Znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości chelatujących. Oznacza to, że ma zdolność wiązania toksyn, metali ciężkich i szkodliwych drobinek, a następnie usuwania ich z organizmu podczas wypróżniania się. Ważne, aby suplementacja Chlorelli była regularna i długofalowa. Nie wiąże się ze szkodliwymi skutkami ubocznymi i jest bezpieczna także dla dzieci.

Głodówka

Choć głodówki wyszły już z mody w kontekście odchudzania (wszyscy wiedzą, że powodują wręcz odwrotne efekty od zamierzonych), wciąż dobrze sprawdzają się jako metoda na detoksykację organizmu. Na wstępie należy zaznaczyć, że głodówka może być prowadzona wyłącznie przez osoby zdrowe. Pacjenci przewlekle chorzy powinni wcześniej skonsultować się z lekarzem. Czas trwania głodówki wynosi 1-2 dni. W tym czasie należy pić wyłącznie wodę, aby „wypłukać” z organizmu toksyny i pozbyć się złogów zalegających w jelitach.

Dieta sokowa

To kolejny sposób na skuteczne i smaczne oczyszczenie organizmu z toksyn. W przeciwieństwie do głodówki dieta sokowa powinna trwać około 2 tygodni, w tym czasie spożywa się tradycyjnie 5 posiłków, które jednak posiadają formę soków, koktajlów i smoothies. Aby dostarczać do organizmu także białka i tłuszcze, których na ogół nie znajdziemy w owocach czy warzywach, warto wzbogacać koktajle Spiruliną w proszku, białkiem w proszku bądź olejem z czarnuszki.

Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo cieszy się coraz większą popularnością. Znajduje zastosowanie także przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Do ziół o najmocniejszym działaniu oczyszczającym zaliczamy między innymi: czystek, mniszek lekarski, nawłoć, ostropest plamisty, skrzyp polny oraz pokrzywę. Przyjmujemy je w formie naparów ziołowych, maksymalnie 3-4 filiżanki dziennie. Ważne, aby przed spożyciem wybranych ziół upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Właściwy styl życia

Żaden detoks nie przyniesie rezultatów, jeśli jednocześnie będziemy prowadzili niezdrowy styl życia. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której każdego dnia pijemy napar z pokrzywy, aby się oczyścić od wewnątrz, zaś tuż po nim sięgamy po słodycze, chipsy czy papierosy. Aby efekt oczyszczania był trwały i aby jeszcze mocniej zadbać o własne zdrowie, należy zrezygnować z używek, słodyczy i żywności przetworzonej, bogatej w sztuczne polepszacze i konserwanty.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lebedewa T., Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
  2. Pałasz M., Oczyszczanie organizmu, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2021.
  3. Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami