Sok z Aloesu a skutki uboczneAloes jest rośliną o długich, grubych liściach zawierających wewnątrz żel, a także płyn w ich skórze. Żel z Aloesu wykorzystywany jest miejscowo oraz doustnie w celach zdrowotnych. Roślinę tę można uprawiać jako roślinę doniczkową, zrobić z liści sok do picia i żel do miejscowego stosowania na ciało. Sok z aloesu jest ogólnodostępny w sklepach. Skutki uboczne są rzadkie, ale jednak występują.

Aloes – skutki uboczne

Efekt przeczyszczający

Według MedlinePlus wewnętrzna część liścia Aloesu ma działanie przeczyszczające. Spożywanie dużych ilości soku z tej części rośliny może powodować bolesne skurcze brzucha, luźne stolce i biegunkę. Stosowanie tego rodzaju soku dłużej niż tydzień może prowadzić do uzależnienia od środków przeczyszczających, co może skutkować zaparciami po zaprzestaniu przyjmowania. U osób, które doświadczają tego typu biegunki może wystąpić odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej, w tym niski poziom potasu, zwłaszcza jeśli pacjent choruje na cukrzycę lub ma problemy z nerkami. Niski poziom potasu może prowadzić do osłabienia mięśni i nieregularnych rytmów serca. Przeczyszczające działanie soku z całych liści aloesu może również zmniejszyć wchłanianie wielu leków. MedlinePlus zauważa również, że spożywanie produktów z Aloesu przez ponad rok może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Redukcja cukru we krwi

Picie soku z Aloesu może obniżyć poziom glukozy we krwi. MedlinePlus radzi, aby osoby ze skłonnością do hipoglikemii i pacjenci przyjmujący leki (takie jak metformina lub insulina do regulowania poziomu cukru we krwi) byli ostrożni podczas spożywania soku z Aloesu.

Podrażnienie skóry

Chociaż Aloes jest stosowany do miejscowego leczenia niektórych chorób skóry, to może również powodować jej podrażnienie. Jak zauważa MedlinePlus rany chirurgiczne po zastosowaniu Aloesu zostały wyleczone wolniej. Dodatkowo, stosując sok z Aloesu na twarzy po peelingu może dochodzić do zaczerwienienia i pieczenia. Sok z Aloesu nałożony na skórę przed ekspozycją na słońce może spowodować wysypkę.

Reakcja alergiczna

Niektórzy ludzie są uczuleni na Aloes. Alergia ta jest szczególnie częsta u osób uczulonych na rośliny z rodziny Liliaceae, takich jak czosnek, cebula, hiacynty, lilie i tulipany. Objawy reakcji alergicznej mogą obejmować wysypkę skórną lub pokrzywkę, swędzenie, a nawet obrzęk skóry. Może również dochodzić do objawów takich jak trudności w oddychaniu, ucisk  i ból w gardle oraz klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na sok z Aloesu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...