Kolagen do picia
Kolagen do picia

Podrażnienie skóryPodrażnienie skóry to bardzo częsty problem osób w każdym wieku, bez względu na płeć czy ogólny stan zdrowia. Najczęściej wynika z błędów w codziennej pielęgnacji lub nawyków, choć czynnikami ryzyka są niektóre choroby. Istnieje wiele domowych sposobów, które pozwalają złagodzić podrażnienia skóry. Jeśli są one rozległe, silne lub nie przemijają po zastosowaniu domowych metod, warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Podrażnienie skóry – co je powoduje?

Najczęściej obserwowaną przyczyną podrażnienia skóry jest stosowanie kosmetyków – źle dobranych, w nieumiejętny sposób (niezgodny z zaleceniami producenta), ze złym składem itd. Pomimo zaostrzenia kryteriów, na których podstawie wprowadza się do obrotu nowe kosmetyki, występowanie reakcji niepożądanych po ich zastosowaniu stanowi narastający problem kliniczny. Do najczęściej występujących problemów skórnych po zastosowaniu kosmetyków można zaliczyć m.in. kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywkę kontaktową, reakcje fotouczulające, trądzik kosmetyczny, zmiany barwnikowe oraz właśnie podrażnienie skóry. Szczególnie podrażniającymi składnikami kosmetyków są:

  • parabeny (konserwanty) – działają silnie alergizująco, wywołują zaczerwienienia w przypadku cery wrażliwej;
  • SLS i SLES, które odpowiadają za tworzenie piany i są bardzo często wykorzystywane w szamponach czy żelach pod prysznic – wysuszają skórę, zaburzając jej naturalną barierę lipidową. Upośledzają czynność gruczołów łojowych i uszkadzają mieszki włosowe;
  • PEG i PPG (glikole), odpowiadające za konsystencję produktu i jego wchłanianie – rozpulchniają naskórek, przez co nie spełnia swoich funkcji ochronnych;
  • silikony (oleje silikonowe) – przydatne w niektórych sytuacjach (np. w kremach na zimę, ponieważ tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną), jednak w nadmiarze podrażniają;
  • formaldehyd – wywołuje wysypkę, stany zapalne, podrażnia skórę. Jest potencjalną substancją rakotwórczą;
  • aluminium – jeszcze do niedawna popularny składnik dezodorantów. Blokuje pory skóry i upośledza wydzielanie potu, co prowadzi do infekcji bakteryjnych i podrażnień;
  • alkohol – jeden z najczęściej stosowanych składników kosmetyków o działaniu podrażniającym i wysuszającym skórę.

Uwagę należy zwracać również na: parafinę, talk, TEA, Poliakrylamid. Zdarza się, że kosmetyk ma dobry i wartościowy skład, jednak przeznaczony jest do pielęgnacji skóry innego rodzaju, np. cery tłustej. Jeśli więc po dany kosmetyk sięgnie osoba z cerą suchą lub cerą naczynkową, może dojść do wystąpienia podrażnienia. Dlatego tak wiele mówi się o świadomym, indywidualnym doborze kosmetyków. Pozostając w temacie kosmetyków, należy wyszczególnić zbyt częste stosowanie peelingów, zwłaszcza peelingów mechanicznych, a także chodzenie spać w niedomytym makijażu.

Podrażnienie skóry – inne przyczyny

Innymi możliwymi przyczynami podrażnienia skóry mogą być:

  • zbyt mocne tarcie skóry ręcznikiem podczas jej osuszania;
  • częste opalanie się bez użycia filtrów UV;
  • częste i mocne drapanie się, np. na tle nerwowym;
  • noszenie nieprzewiewnej, sztucznej odzieży w ciepłe dni lub uprawiając sport;
  • nieprawidłowy sposób golenia się, zwłaszcza golenie owłosienia „pod włos”.

Ryzyko podrażnienia skóry jest znacznie większe w przypadku skóry alergicznej, skóry problematycznej i skóry suchej. Wzrasta także przy przewlekłych schorzeniach dermatologicznych (ŁZS, AZS, trądzik, łuszczyca) oraz ogólnoustrojowych (cukrzyca, choroby tarczycy).

Jak wygląda podrażnienie skóry?

Objawami podrażnienia skóry są przede wszystkim:

  • zaczerwienienie;
  • świąd;
  • pokrzywka;
  • nadmiernie łuszczący się naskórek;
  • obrzęk skóry.

Odczuć można także ściągnięcie skóry. Podrażnienie powoduje ból dopiero, jeśli jest bardzo silne. W większości przypadków objawia się pod postacią nieprzyjemnego szczypania.

Podrażnienie skóry – domowe sposoby

Sprawdzonymi składnikami na podrażnienia skóry są naturalne oleje roślinne, np. masło shea, olej makadamia, olej ze słodkich migdałów czy olej z wiesiołka, prym wiedzie jednak olej z czarnuszki siewnej o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwgrzybiczym. Warto zatem zwracać uwagę, aby kosmetyki były łagodzące i miały w składzie powyższe związki. Bardzo dobrze sprawdzą się ponadto: D-pantenol, aloes, alantoina, rumianek, witamina E i witamina C, wąkrotka azjatycka, arnika górska, zielona herbata oraz niacynamid. Przy bardzo suchej i podrażnionej skórze warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym.

Zobacz również: Kwas hialuronowy na skórę.

Podrażnioną skórę należy traktować szczególnie delikatnie – nie drapać jej, nie opalać, nie wycierać poprzez tarcie ręcznikiem (lecz poprzez oklepywanie nim skóry lub poprzez przykładanie tkaniny do niej). Nie sprawdzą się też gorące kąpiele czy kąpiele z dodatkiem soli. Jeśli podrażnienia są punktowe, warto przyłożyć do nich schłodzoną, zaparzoną wcześniej torebkę rumianku. Jednocześnie należy zadbać o wsparcie skóry od wewnątrz. Zdrowia i zbilansowana dieta, wysokie nawodnienie oraz suplementacja są bardzo ważne. Poleca się zwłaszcza suplementację witaminy D, kolagenu, kwasu hialuronowego oraz kwasów tłuszczowych Omega 3.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szybiak J., Wiechuła D., Problemy skórne związane ze stosowaniem kosmetyków, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
  2. Chomiczewska D., Kieć-Świerczyńska M., Kręcisz B., Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. Część I. Epidemiologia, etiopatogeneza i obraz kliniczny, Medycyna Pracy, 59/2008.
  3. Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami