Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 kwietnia 2022

Choroba Bowena - rak kolczystokomórkowy pod mikroskopemChoroba Bowena to rak kolczystokomórkowy, w którym warstwa podstawna naskórka jest nienaruszona w obrazie histopatologicznym. Zmiany skórne na ogół występują pojedynczo, nie jest to jednak standard w obrazie klinicznym. Choroba występuje przeważnie u osób po 60. roku życia, nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny choroby Bowena

Nie określono dokładnych przyczyn rozwoju tego nowotworu. Uważa się, że jego rozwój wynika z połączenia wielu czynników:

  • promieniowania UV;
  • przewlekłych urazów mechanicznych;
  • długotrwałego kontaktu ze środkami rakotwórczymi (szczególnie z arsenem);
  • zakażenia wirusami HPV.

To oczywiście czynniki ryzyka, a nie bezpośrednie przyczyny. Może bowiem zdarzyć się, że zmiany chorobowe zlokalizują się na skórze nieodsłanianej, nie mającej kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Przedinwazyjność nowotworu polega na ograniczonym jego działaniu – rak zajmuje tylko tkankę podstawową i nie zajmuje tkanek sąsiadujących.

Zobacz również: Karcynogeneza.

Jak objawia się choroba Bowena?

Najbardziej charakterystycznym objawem są zmiany skórne – pojedyncze ogniska występują aż u 80% chorych. U pozostałych 20% stwierdza się wykwity mnogie. Zmiany dermatologiczne przybierają postać nacieczonego, płasko-wyniosłego ogniska o barwie sinoczerwonej lub sinobrunatnej. Wykwit bardzo dobrze odgranicza się od reszty skóry i jest pokryty łuskami. Po ich mechanicznym usunięciu uwidacznia się nierówna, sącząca powierzchnia, niekiedy z obecnością niewielkiego bliznowacenia w części środkowej. U większości pacjentów objawy skórne pojawiają się na przedramionach, a następnie na małżowinach usznych, dłoniach i skórze karku.

Diagnostyka choroby Bowena

W celu zdiagnozowania tego rodzaju nowotworu należy wziąć pod uwagę charakter zmian skórnych, moment ich wystąpienia, a także wyniki badań. Wykonuje się badania dermatokopowe i wirusologiczne, aby ujawnić ewentualną infekcję HPV. Jednak podstawą skutecznej diagnostyki jest badanie histopatologiczne, czyli pobranie wycinku skóry do badań laboratoryjnych. Oczywiście istotne jest wykluczenie innych schorzeń dermatologicznych o podobnym przebiegu. Są to między innymi: łuszczycowe zapalenie skóry, liszaje barwnikowe i nowotwór podstawnokomórkowy powierzchowny.

Choroba Bowena – leczenie

W terapii tego nowotworu stosuje się połączenie wielu metod, między innymi:

  • krioterapii;
  • laseroterapii CO2;
  • terapii fotodynamicznej;
  • farmakoterapii miejscowej (stosowanie odpowiednich kremów).

Niekiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Wcześnie rozpoznana choroba Bowena rokuje bardzo dobrze. Jeśli jednak leczenie jest źle dobrane lub nie ma go wcale, choroba może się rozwinąć w kierunku inwazyjnej postaci (zdarza się to u do 10% chorych nieodpowiednio leczonych). Nad przebiegiem leczenia czuwają onkolog i dermatolog.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brzeziński P., Choroba Bowena leczona przez trzy lata jako kontaktowe zapalenie skóry, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2011.
  2. Rutkowski P., Owczarek W., Raki skóry, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 3/2018.
  3. Brzeziński P., Poklękowska K., Choroba Bowena – klinika, dermoskopia, histopatologia, Nasza Dermatologia Online, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami