Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kłykciny kończysteKłykciny kończyste (łac. condylomata acuminata) należą do grona najczęściej diagnozowanych nowotworów odbytu i okolicy odbytu. Ich przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, przeważnie typu 6). Przeniesienie zakażenia następuje drogą płciową (a więc podczas kontaktów seksualnych). Zmiany te mogą być uciążliwe, a nawet niebezpieczne, dlatego warto je usunąć.

Co to są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste (inaczej: brodawki płciowe) to łagodne zmiany proliferacyjne w okolicy anogenitalnej, choć w przypadku większych ognisk niekiedy opisuje się transformację do raka płaskonabłonkowego. Wyróżnia się kilka typów brodawek:

  • brodawki zwykłe;
  • brodawki płaskie;
  • brodawki stóp;
  • brodawki mozaikowe;
  • brodawki weneryczne (kłykciny kończyste);
  • chorobę Bowena;
  • zmiany brodawkowate błon śluzowych;
  • neoplazję śródnabłonkową.

Ze względu na tak dużą różnorodność, niezwykle istotna jest diagnostyka różnicowa tego problemu.

Kłykciny kończyste – objawy

Głównym objawem choroby jest świąd odbytu, w części przypadków – krwawienie kontaktowe. Zwłaszcza w przypadku pojedynczych guzków często ich obecność może być bagatelizowana, a wręcz nieodnotowana przez pacjenta. Pojedyncze ogniska wraz z upływem czasu mogą zlewać się w duże kalafiorowate twory, przy czym jednak każda jednostka utrzymuje się jako niezależny guzek. Towarzyszą temu dolegliwości bólowe. Najczęściej zmiany skórne pojawiają się w miejscach mikrourazów powstałych podczas stosunku płciowego. U większości pacjentów wykwity są mnogie, wielkości kilku milimetrów. Pojedyncze zmiany to płaskie grudki koloru różowego, łososiowego lub brunatnego, z czasem widoczne są jednak nitkowate wypustki lub typowa brodawkowata powierzchnia.

U mężczyzn kłykciny kończyste lokalizują się również na żołędzi, wędzidełku napletka, wewnętrznej blaszce napletka. Natomiast w przypadku kobiet ich lokalizacjami są także wargi sromowe, przedsionek pochwy i ujście cewki moczowej. Warto zaznaczyć, że kłykciny kończyste wykazują tendencję do pękania i wskutek tego do krwawienia.

Kłykciny kończyste – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną występowania kłykcin kończystych jest infekcja HPV, dotycząca nawet 95% wszystkich przypadków. Przeważnie chodzi o HPV 6 i 11, których obecność nie wiąże się jednak ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kancerogenezy. Zachowania seksualne są głównym czynnikiem ryzyka wpływającym na rozprzestrzenianie się zakażenia. Zakaźność pomiędzy partnerami seksualnymi wynosi około 60%. Wcześniejszy pogląd, że przeważnie chorują mężczyźni o orientacji homoseksualnej, jest nieprawdziwy. Problem dotyczy w różnym stopniu mężczyzn, co kobiet, bez względu na orientację seksualną.

Zakażeniu sprzyja wilgotne środowisko oraz podrażnienia okolic intymnych. Jako że okres inkubacji wynosi przeciętnie 1-6 miesięcy, droga nabycia zakażenia bardzo często staje się niemożliwa do odtworzenia. Przy występowaniu tego problemu zdiagnozować należy również partnera osoby chorej.

Kłykciny kończyste – leczenie

Sposoby leczenia muszą być dobrane indywidualnie dla danego pacjenta. Nierzadko można skupić się wyłącznie na leczeniu zachowawczym, do których należą m.in.:

  • celowane przyżeganie zmian roztworami podofiliny (5-20%) – jednak ich samodzielne stosowanie nie jest zalecane, gdyż może wywoływać ciężkie podrażnienia skóry;
  • ostrzykiwanie bleomycyną – daje dobre efektu u 80% pacjentów.

W przypadku dobrze ograniczonych, pojedynczych ognisk stosuje się leczenie operacyjne, np. drogą elektroresekcji lub elektrokoagulacji, a także poprzez laseroterapię lub łyżeczkowanie kłykcin. Uważa się, że to jedyna skuteczna opcja pozwalająca na trwałe pozbycie się zmian w krótkim czasie. Zastosowanie znajduje również krioterapia, w której czas mrożenia zmian wynosi około 20 sekund, a zabiegi wykonuje się w odstępach 7-dniowych. To metoda bezpieczna również w przypadku kobiet ciężarnych, a jej skuteczność sięga 75%. Alternatywą jest zastosowanie kwasu TCA o stężeniu 80-90%, będącego środkiem żrącym. Po bezpośredniej aplikacji na kłykciny prowadzi on do martwicy w ich obrębie. Skuteczność metody sięga 80%.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A., Metody leczenia kłykcin kończystych, Dermatologia.
  2. Wroński K., Chirurgiczne leczenie kłykcin kończystych odbytu – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna, 1/2012.
  3. Salomon J., Szepietowski J., Kłykciny kończyste – nowości w leczeniu, Przegląd Dermatologiczny, 101/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami