Kolagen do picia
Kolagen do picia

KrioterapiaKrioterapia to inaczej lecznicze zastosowanie zimna i bardzo niskich temperatur. Zabiegi mogą mieć charakter ogólny lub miejscowy. Zawsze wykonywane są po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych u pacjenta. Metodę uznaje się za bezpieczną i skuteczną, nie tylko w przypadku urazów oraz kontuzji. Znajduje ona coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Wciąż stanowi jednak podstawę fizykoterapii.

Na czym polega krioterapia?

Krioterapia polega na obniżeniu temperatury ciała w taki sposób, aby osiągnąć zamierzone efekty terapeutyczne. Może się to odbywać przy użyciu zimnych okładów, polewań lub par ciekłego azotu. W placówkach medycznych zwykle stosuje się ciekły azot. U wylotu dyszy osiąga on temperaturę do -180 stopni Celsjusza. Działanie zimna na skórę nie powinno przekraczać kilku minut, aby nie doszło do jej uszkodzenia. Skórę omiata się parami wykonując ruchy równomierne i okrężne. Jeśli obejmuje się również staw, pacjent powinien wykonywać czynne ruchy podczas zabiegu. Pacjenci potrzebujący ogólnoustrojowego działania zimna mogą zdecydować się na sesję zabiegów w kriokomorze. Panuje w niej temperatura do -160 stopni Celsjusza, a wszystko odbywa się pod kontrolą specjalisty.

Terapeutyczne efekty bazują na fizjologicznych mechanizmach przywracających homeostazę cieplną. Reakcje organizmu dzieli się na 2 główne fazy:

  • I – receptory zimna w skórze stymulują zakończenia nerwowe układu współczulnego w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich kurczenia się. Miejsce ma spadek krążenia tętniczego, żylnego i chłonnego w obrębie skóry i tkanki podskórnej, a także zahamowanie procesów metabolicznych. Pojawia się czasowe niedokrwienie powierzchniowych tkanek i obwodowego układu nerwowego tej okolicy. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia bólu i stanu zapalnego oraz do zwiększenia napięcia mięśniowego i efektywności krążenia w głębokich partiach ciała. Drobne mięśnie powierzchowne drgają (tzw. dreszcze), a kora nadnerczy syntezuje większe ilości amin katecholowych;
  • II – pojawia się zjawisko zwane falą Lewisa, czyli odnoszące się do nagłego rozkurczenia naczyń krwionośnych. Znacznie wzrasta przepływ krwi, a więc dotlenienie, ukrwienie i odżywienie okolicznych tkanek. Zwalnia akcja serca i częstotliwość oddychania, spada ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza się napięcie mięśniowe. Miejsce mają więc reakcje przeciwne do tych występujących w fazie pierwszej.

Najintensywniejsze reakcje obserwuje się w obrębie kończyn dolnych i górnych, ponieważ mają one najlepiej rozwiniętą sieć naczyń.

Krioterapia – wskazania

Głównymi wskazaniami do zabiegów z zakresu krioterapii są przede wszystkim:

Krioterapia może być również wstępem do kinezyterapii, czyli indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Krioterapia – przeciwwskazania

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do krioterapii są:

  • znaczne zaburzenia hormonalne, np. zaawansowana i niewyrównana nadczynność tarczycy lub nadczynność kory nadnerczy;
  • otwarte rany skóry;
  • odmrożenia;
  • zmiany popromienne skóry;
  • zmiany niedokrwienne i troficzne w miejscu zabiegowym;
  • nadmierna wrażliwość pacjenta na zimno, nadwrażliwość skóry;
  • mała odległość między kością, a skórą, co ma miejsce np. w obrębie wyrostka łokciowego czy stawu kolanowego;
  • skrajne wyniszczenie, znaczne osłabienie;
  • zespół Sudecka;
  • zaawansowana miażdżyca;
  • zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie miedniczek nerkowych.

Decyzję o wykonaniu zabiegów z zakresu zimnolecznictwa podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta. Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się krioterapii, ponieważ reakcje organizmu na zimno odnoszą się również do tułowia i jamy brzusznej. Nawet, jeśli zimno kierowane jest na inne części ciała.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Robertson V., Ward A., Low J., Reed A., Fizykoterapia. Aspekty kliniczne i biofizyczne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami