Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 lipca 2022

KrótkowzrocznośćKrótkowzroczność to najczęstsze zaburzenie dotyczące narządu wzroku. Stanowi wadę refrakcji polegającą na tym, że wpadające do napiętego oka równolegle promienie światła zostają zogniskowane przed siatkówką. Miarą krótkowzroczności, wykorzystywaną powszechnie w okulistyce, jest wyrażona w dioptriach moc rozpraszającej soczewki sferycznej koniecznej do zogniskowania światła na siatkówce.

Przyczyny krótkowzroczności

Na powstanie krótkowzroczności największy wpływ mają czynniki genetyczne, na które nakładają się czynniki środowiskowe. Udowodniono także, że dzieci urodzone przedwcześnie znacznie częściej zmagają się z problemem krótkowzroczności niż dzieci urodzone w terminie. W pierwszej kolejności warto omówić czynniki genetyczne – wykazano, że krótkowzroczność można dziedziczyć jednogenowo lub wielogenowo, autosomalnie dominująco lub recesywnie. Dotyczy to zwłaszcza krótkowzroczności wysokiej, ponieważ już wiele lat temu wykryto geny odpowiedzialne za przenoszenie wady. Jest ich ponad 70.

Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe to przedłużona praca z bliska sprzyja wydłużaniu się gałki ocznej, ponieważ wiąże się ona z napięciem akomodacji i konwergencją (zbieżne ustawienie oczu). Istnieją sugestie, że za wydłużanie się gałki ocznej odpowiadają w dużej mierze pracujące wówczas mięśnie skośne, które napierają na tylną część twardówki. Czynnikami ryzyka rozwoju krótkowzroczności są więc przede wszystkim:

  • długotrwała praca wzrokowa wymagająca stałego patrzenia w niedaleki punkt;
  • pisanie, czytanie, częste i długie korzystanie z komputera;
  • długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach o sztucznym oświetleniu;
  • niektóre choroby, głównie cukrzyca i zaćma.

Na koniec warto wspomnieć, że przez długi czas twierdzono, że noszenie okularów korekcyjnych już od samego początku wykrycia wady wzroku poskutkuje zahamowaniem jej rozwoju. Dziś wiadomo jednak, że nawet odpowiednio dobrana okularowa korekcja wady wzroku nie jest wystarczającym czynnikiem zapewniającym prawidłowy metabolizm tkanek oka.

Krótkowzroczność – objawy

Osoba z krótkowzrocznością musi przybliżyć przedmioty do oczu, aby móc je wyraźnie zobaczyć. Przykładem może być choćby konieczność zbliżania do oczu gazety lub książki, w innym razie czcionka będzie zamazana, a więc nieczytelna. Obiekty, które znajdują się daleko, są rozmazane. Krótkowidz osiąga lepsze efekty mrużąc oczy, ponieważ zmniejsza to rozproszenie obrazu na siatkówce. W związku z zaawansowaniem wady wyróżniamy 3 stopnie krótkowzroczności:

  • mały – do -3 dioptrii;
  • średni – od -3 do -7 dioptrii;
  • duży – powyżej -7 dioptrii.

Samo niewyraźne widzenie dalej umiejscowionych przedmiotów nie jest jedynym objawem krótkowzroczności. Przy większych wadach nierzadko pojawiają się bóle głowy i zawroty głowy, jako konsekwencja ciągłych prób akomodacji. Dodatkowo nierzadko diagnozuje się suchość i zaczerwienienie oczu, zwłaszcza, jeśli unikamy korzystania z okularów.

Zobacz również: Zez rozbieżny.

Krótkowzroczność – leczenie

Metodą umożliwiającą wyraźne widzenie jest noszenie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Rekomenduje się korzystanie z okularów, jako że długotrwałe stosowanie soczewek może prowadzić do nadmiernego wysuszania gałki ocznej, uczucia pieczenia, podrażnień czy zaczerwienienia oczu. Doborem pomocy korekcyjnych zajmuje się okulista, choć w dzisiejszych czasach bez problemu można zbadać wzrok w niemal każdym salonie optycznym. Należy pamiętać, że wyraźne widzenie, a więc korekcja krótkowzroczności, w tym przypadku możliwa jest tylko podczas noszenia okularów czy soczewek.

Osoby, które chcą trwale pozbyć się wady wzroku, mogą skorzystać z oferty nowoczesnej medycyny. Coraz większą popularnością cieszy się laserowa korekcja wzroku, polegająca na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przy czym poprawa widzenia widoczna jest natychmiast po jego zakończeniu. Co więcej, za pomocą korekcji laserowej możemy nie tylko wyeliminować problem krótkowzroczności, ale również dalekowzroczności czy astygmatyzmu.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Oleszczyńska-Prost E., Krótkowzroczność. Część I – patogeneza w świetle aktualnego stanu wiedzy, Klinika Oczna, 3/2018.
  2. Oleszczyńska-Prost E., Krótkowzroczność. Część II – profilaktyka i leczenie według najnowszych wytycznych, Klinika Oczna, 3/2018.
  3. Feltzke M., Wieloletnie obserwacje wybranych parametrów układu wzrokowego dzieci w początkowym okresie nauczania w aspekcie prognozowania rozwoju krótkowzroczności, Poznań 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami