Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nietrzymanie moczu - przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu powszechnie uważa się za najczęściej występujące schorzenie u kobiet. Charakteryzuje się mimowolnym oddawaniem moczu, które prowadzi do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza. Co przyczynia się do powstawania tej przykrej dolegliwości oraz na czym polega jej leczenie?

Jak przebiega proces oddawania moczu?

Mocz, który produkowany jest w nerkach, przemieszcza się do pęcherza moczowego, zlokalizowanego w dolnej części brzucha. W pęcherzu zatrzymują go przede wszystkim mięśnie dna miednicy, które jednocześnie otaczają cewkę moczową oraz ją zaciskają. W momencie kiedy pęcherz moczowy jest wypełniony, do mózgu dociera sygnał, który z kolei daje odczucie potrzeby oddania moczu. Następnie mózg wysyła sygnał do mięśni miednicy prowadząc do ich rozluźnienia. W tym samym momencie mięśnie pęcherza moczowego obkurczają się, powodując usunięcie moczu (mikcja).

Zaburzenia pojawiające się na którymkolwiek z tych etapów prowadzą do problemów ze strony układu moczowego, w tym również schorzenia jakim jest nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Powodów, które mogą powodować nietrzymanie moczu jest wiele. Do najczęstszych zalicza się infekcje układu moczowo-płciowego. Nietrzymanie moczu stanowi jeden z głównych jej objawów, jednak oprócz tego wystąpić może również szczypanie, ból podczas oddawania moczu, a także gorączka. Jeśli takie objawy mają miejsce należy wykonać badanie, które może potwierdzić obecność bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji. Leczenie obejmuje podanie antybiotyków, które przyjmuje się przez okres dwóch tygodni.

Inną przyczyną nietrzymania moczu mogą być zaburzenia hormonalne. W sytuacji kiedy dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów w organizmie kobiety spada również elastyczność mięśni dna miednicy i przepony moczowo-płciowej, które odpowiedzialne są za prawidłowe ułożenie narządów płciowych. Zaburzony poziom estrogenów niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie. Wiotkie mięśnie nie utrzymują w sposób stabilny wewnętrznej struktury, co automatycznie prowadzi do obniżenia narządów, zmiany ich położenia, a także zmiany położenia cewki moczowej.

Nietrzymanie moczu może wystąpić również po porodzie. Mimo, że poziom hormonów u kobiety jest na wysokim poziomie, dochodzi jednak do obniżenia mięśni dna miednicy. Wszystko dlatego, że podczas porodu dochodzi do ich rozciągnięcia lub uszkodzenia.

Ponadto problem nietrzymania moczu może pojawić się na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Wpływa ona niekorzystnie na mięśnie krocza, otyłość oraz przyjmowanie zbyt dużej ilości preparatów o działaniu moczopędnym.

Diagnostyka nietrzymania moczu

Diagnostyka problemu jakim jest nietrzymanie moczu obejmuje przede wszystkim wizytę lekarską, podczas której specjalista kieruje na wykonanie odpowiednich badań. Na badania należy przyjść z pełnym pęcherzem, co w dużym stopniu ułatwi określenie wielkości problemu. Jeśli lekarz stwierdzi, że przyczyną nietrzymania moczu jest infekcja wówczas zaleci wykonanie badanie moczu. Jeśli natomiast drogi moczowo-płciowe okażą się zdrowe wykonuje się badanie urodynamiczne, którego zadaniem jest określenie ciśnienia wewnątrz pęcherza. Pozwala ono określić rodzaj schorzenia oraz w dużym stopniu ułatwia przebieg terapii.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Rodzaj leczenia problemu nietrzymania moczu zależny jest przede wszystkim od przyczyny jego powstawania oraz od stopnia jego zaawansowania.

Jedną z głównych metod leczenia kobiet będących po porodzie jest ćwiczenie mięśni Kegla. Metodę tę tak naprawdę zaleca się każdej kobiecie, bez względu na to czy rodziła czy też nie. U niektórych kobiet może zapobiec problemom z nietrzymaniem moczu, u innych z kolei poprawia jakość życia seksualnego.

Jeśli jednak ćwiczenia nie będą dawać oczekiwanych efektów wówczas należy skorzystać z metod bardziej skomplikowanych. Zaliczają się do nich m.in. leki, które warunkują napięcie pęcherza moczowego, a także wkładki dopochwowe, które poprawiają proces trzymania moczu.

Kobietom dojrzałym będącym po menopauzie często sprzyja hormonalna terapia zastępcza, a także preparaty na bazie estrogenów występujących w postaci maści, które aplikuje się bezpośrednio w okolice intymne.

Jeśli natomiast wyżej wymienione sposoby nie są na tyle skuteczne lekarze decydują się na wykonanie zabiegu operacyjnego. Należy on do najbardziej inwazyjnych sposobów i polega na wszczepieniu do wnętrza pochwy taśmy, która poprawia kąt cewkowo-moczowy. Zabieg wykonywany jest bez podawania narkozy, szczególnie u osób w zaawansowanym wieku, która jak się okazuje w dużym stopniu obciąża organizm chorego.

Kiedy najczęściej występuje nietrzymanie moczu?

Schorzenie jakim jest nietrzymanie moczu może pojawić się w każdym wieku, bez względu na rodzaj płci. Bardzo często natomiast dotyczy osób będących w wieku starszym i podeszłym. Po ukończeniu 80 roku życia problemem nietrzymania moczu dotyka co drugą kobietę oraz 1/3 mężczyzn.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami