Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 listopada 2022

Zapalenie migdałków - przyczyny, objawy, leczenieZapalenie migdałków objawia się intensywnym bólem gardła, który utrudnia przełykanie, a czasami nawet mowę. Środki wykorzystywane w leczeniu tej dolegliwości powinny zarówno zmniejszać ból, jak i wykazywać działanie przeciwzapalne. Jakie są przyczyny zapalenia migdałków oraz jak leczyć ten problem? Oto wskazówki.

 

Migdałki – czym dokładnie są?

Migdałki to niewielkie skupiska tkanki limfatycznej, która warunkuje ochronę immunologiczną organizmu człowieka. Zaliczają się one do części układu limfatycznego występującego jako sieć naczyń limfatycznych rozprowadzonych po całym ciele. Ich zadaniem jest odprowadzanie do węzłów chłonnych szkodliwych substancji z organizmu. To właśnie w ten sposób układ limfatyczny broni się przed zakażeniami i infekcjami.

Zapalenie migdałków – przyczyny

Na początku warto wspomnieć o paradoksie jakim jest fakt, że migdałki mimo iż zaliczają się do układu limfatycznego organizmu i chronią go przed infekcjami, same dość często ulegają reakcjom zapalnym. Najczęstszą przyczyną zapalenia migdałków jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Zapalenie migdałków często pojawia się na skutek namnożenia się bakterii, które w sposób naturalny znajdują się w gardle. W niektórych jednak sytuacjach może jednak dojść do powiększenia się flory bakteryjnej, szczególnie wtedy gdy odporność organizmu jest zmniejszona. Inną przyczyną zapalenia migdałków jest częste spożywanie bardzo zimnych produktów takich jak np. lody czy napoje. Dzieje tak, ponieważ pod wpływem dostarczania zimna naczynia krwionośne gardła kurczą się, a śluzówka staje się bardziej podatna na wnikanie drobnoustrojów. Wirusowe zapalenie migdałków częściej występuje u dzieci, zwłaszcza mniejszych (do 5 roku życia). Z kolei u dzieci starszych oraz u osób dorosłych za infekcję głównie odpowiadają bakterie.

Czy zapalenie migdałków jest zaraźliwe?

Tak. Zapaleniem migdałków można się zarazić. Wszystko dlatego, że bakterie jak i wirusy szerzą się drogą kropelkową. W związku z tym bardzo łatwo przenieść infekcję na drugą osobę. Zwykle odbywa się to przez używanie tych samych sztućców, talerzy, poprzez kichanie, kaszel czy pocałunki. Objawy zapalenia migdałków pojawiają się stosunkowo szybko, po 2-5 dniach od kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym.

Zapalenie migdałków – objawy

Jednym z pierwszych objawów zapalenia migdałków jest silny ból gardła, który promieniuje aż do okolicy uszu. Najbardziej odczuwalny jest on podczas połykania oraz mówienia. Dodatkowo zapaleniu migdałków często towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, uczucie rozbicia, ból głowy, podwyższona temperatura ciała oraz dreszcze. Również sam wygląd migdałków jest zmieniony. Mogą być one zaczerwienione i powiększone. Wówczas mówimy o anginie czerwonej. Z kolei gdy pojawia się na nich żółto – białawy nalot mamy do czynienia z tzw. anginą białą.

Jak leczyć zapalenie migdałków?

Leczenie zapalenia migdałków zależne jest przede wszystkim od tego czy mamy do czynienia z zapaleniem ostrym czy przewlekłym.

1. Leczenie farmakologiczne.

W sytuacji ostrego zapalenia migdałków wywołanego bakteriami, głównym sposobem leczenia jest oczywiście antybiotykoterapia. Lekarstwa należy więc przyjmować przez 10 dni podczas, których nie można robić żadnej przerwy, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Odstawienie antybiotyku nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ bakterie znów zaczną się namnażać, przez co zapalenie ostre przerodzi się w przewlekłe. Z kolei w sytuacji wirusowego zapalenia migdałków, szczególnie u dzieci, wykorzystuje się paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

2. Leczenie chirurgiczne.

Jeśli występują przewlekłe stany zapalne w obrębie gardła i migdałków, należy wziąć pod uwagę operację polegającą na usunięciu migdałków. Zabieg ten przeprowadza się wówczas gdy angina występuje ponad trzy razy w ciągu całego roku. Ponadto wskazaniem do takiej operacji jest również stały ich przerost, nieprzyjemny posmak, stale utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust czy trudności w połykaniu.

Powikłania zapalenia migdałków

Należy zaznaczyć, że zaniedbanie leczenia zapalenia migdałków, szczególnie przewlekłego, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Najmniej niebezpiecznym jest pojawienie się ropni, które lokalizują się głównie w okolicach migdałków, gardła oraz w samej jamie ustnej. Znacznie gorzej jest gdy zapalenie migdałków przenosi się na inne narządy. Wówczas może dojść do:

  • zapalenia nerek
  • zapalenia mięśnia sercowego
  • sepsy
  • zapalenia nerwów
  • zapalenia stawów
  • zapalenia ucha środkowego
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami