Aktualizacja: 21 września 2017

Ból gardła - domowe sposobyBól gardła to jeden z pierwszych objawów pojawiającego się przeziębienia organizmu, anginy lub zapalenia migdałków. Jeśli zauważamy taką sytuację najlepiej działać jak najszybciej i sięgnąć po domowe sposoby leczenia. Dziś przedstawiamy kilka z nich.

Ból gardła – domowe sposoby

Bólowi gardła często towarzyszy uciążliwa chrypka, co niestety skutkuje podrażnieniem ścian gardła, a nawet zapaleniem krtani. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym można pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia. Oto kilka z nich.

1. Nawilżanie błon śluzowych.

Uczucie pieczenia i drapania w gardle nie musi oznaczać stanu zapalnego. Może również sygnalizować wysuszenie błon śluzowych, które sprzyja infekcji. Dlatego też należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym śpimy. Dobrym rozwiązaniem jest położenie mokrych ręczników na kaloryferze. Ponadto, warto wyposażyć się również w profesjonalny nawilżać powietrza, który może wzmocnić efekt poprzedniego rozwiązania. Należy również pamiętać o spożywaniu dużych ilości płynów, aby nawilżać błony śluzowe co na pewno zmniejszy uczucie drapania i swędzenia. Do ciepłej (nie gorącej) herbaty warto dodawać miód, ponieważ działa antybakteryjnie i posiada właściwości łagodzące.

2. Płukanki z sodą.

Soda oczyszczona wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Dlatego jest bardzo często polecanym produktem niwelującym ból gardła. Należy 1 łyżeczkę sody rozpuścić w 0,5 szklanki ciepłej (nie gorącej) wody, a następnie przepłukać gardło. Czynność dobrze jest powtórzyć 3-4 razy dziennie. Płukanie gardła należy wykonywać delikatnie i niezbyt długo, aby napój nie podrażnił śluzówki gardła. Do płukania gardła można również wykorzystać zioła m.in. szałwię, rumianek i tymianek. Wszystkie one działają przeciwzapalnie i niwelują obrzęk.

3. Syrop z cebuli.

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem walki z bólem gardła są syropy. Należy do nich syrop z cebuli z odrobiną cukru. Taki domowy lek posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Łagodzi także uczucie drapania i swędzenia gardła. Syrop z cebuli bardzo dobrze sprawdza się także w przeziębieniu organizmu oraz grypie.

4. Okłady.

Okład na bolące gardło również może przynieść dużą ulgę. Bardzo powszechnym rozwiązaniem jest okład wykonany z ugotowanych w łupinkach ziemniaków. Po ugotowaniu należy dokładnie je rozgnieść, lekko ostudzić (aby nie były za gorące), a następnie zawinąć je w ściereczkę i obłożyć bolące gardło. Okład trzymamy do momentu aż ziemniaki wystygną.

Podsumowanie

Domowe sposoby są najszybsza reakcja na różnego rodzaju dolegliwości. Są one również tanim i przede wszystkim naturalnym sposobem leczenia chorób. W przypadku jednak gdy ich skuteczność może nie do końca się sprawdzić, nie należy czekać i w jak najszybszym czasie skontaktować się z lekarzem.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...