Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 kwietnia 2022

Uzależnienie od gierUzależnienie od gier komputerowych stanowi poważny problem zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. To coraz częściej wybierana forma rozrywki i spędzania wolnego czasu, która może prowadzić do odizolowania i problemów zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych.

Dlaczego gramy w gry?

Można zastanawiać się, co skłania tyle milionów osób do grania w gry komputerowe. Zarówno szereg obserwacji, jak i przeprowadzone badania wykazały, że głównym motywatorem do grania w gry jest przyjemność. Typowe granie nie służy niczemu poza nim samym, gracze motywowani są paratelicznie. Dążą do pokonania przeciwnika, przez co rośnie prestiż własnej osoby w ich mniemaniu (dotyczy gier multiplayer), bądź zdobywania kolejnych poziomów (dotyczy gier jednoosobowych).

Gracze mogą być więc motywowani relacjami społecznymi – potrzebą socjalizacji z innymi graczami (wtedy gra traktowana jest jako pretekst, jako miejsce lub narzędzie umożliwiające spotkanie i przebywanie z innymi ludźmi) lub potrzebą dominacji (pokonywania przeciwnika, bycia lepszym). Gracze niemotywowani społecznie czerpią przyjemność z interakcji z samym środowiskiem gry: pragną osiągnięć bądź też są eksploratorami (ich motywację opisuje raczej słowo „wiedzieć” niż „posiadać”).

Kiedy zaczyna się uzależnienie od gier?

Uzależnienie od gier pojawia się wtedy, gdy gracz zaniedbuje życie osobiste, pracę zawodową czy własne hobby na rzecz grania. Bardzo często zauważa się pogorszenie relacji z najbliższymi, zaburzenia nastroju czy wspomniane wcześniej odizolowanie. Do typowych objawów uzależnienia od gier można zaliczyć:

  • wahania nastroju, wybuchy złości (zwłaszcza, gdy gra nie toczy się po jego myśli);
  • problemy z koncentracją;
  • nadpobudliwość;
  • zaburzenia snu;
  • wydawanie dużej ilości pieniędzy na gry, co w dorosłym życiu może prowadzić do problemów materialnych;
  • obsesyjne myślenie o graniu podczas wykonywania innych czynności;
  • rozdrażnienie w momencie braku możliwości zagrania;
  • zaniedbywanie znajomych, rodziny, własnych zainteresowań czy obowiązków wskutek grania w gry;
  • okłamywanie najbliższych w kwestii grania w gry.

Nie zawsze częste granie w gry komputerowe równa się uzależnieniu. Jeśli taka osoba jest w stanie bez problemu porzucić grę i pójść z wykonywać inne czynności, nie wykazuje zdenerwowania, gdy ktoś przeszkadza podczas gry bądź nie rozmyśla wyłącznie o strategiach gry między poszczególnymi epizodami, granie jest wyłącznie zwykłą przyjemnością (nie uzależnieniem).

Uzależnienie od gier – co robić?

Co możemy zrobić, gdy zauważymy u siebie lub najbliższych uzależnienie od gier? Wszystko zależy od stopnia nasilenia dolegliwości oraz wieku gracza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w przypadku dzieci, wystarczy często odizolować dziecko od komputera, czyli po prostu ograniczyć dostęp do gier. Może to spowodować powyższe objawy, warto więc przygotować się na wybuchy złości. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze zaplanowanie atrakcji dla dziecka oraz szczera rozmowa. Należy znaleźć przyczynę uzależnienia od gier, w czym pomocny bywa psycholog dziecięcy.

W przypadku osób dorosłych najlepszym rozwiązaniem będzie także rozmowa i kontakt ze specjalistą. W pierwszej kolejności warto próbować rozwiązać problem we własnym zakresie – znalezienie ciekawego hobby może odwrócić uwagę od częstego grania. Dorosła osoba musi odnaleźć wewnętrzną motywację do zerwania z nałogiem, inaczej terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Celem wszystkich programów terapeutycznych jest rozwijanie umiejętności społecznych osoby uzależnionej przez aktywność społeczną w życiu realnym i wykorzystanie do tego czasu powstałego z ograniczenia grania. Dobrze sprawdza się terapia behawioralna i partnerska.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Skok A., Paradoks gracza, czyli co motywuje graczy do korzystania z gier online, Homo Ludens, 1/2013.
  2. Pawłowska B., Dziurzyńska E., Relacje w rodzinie a uzależnienie od gier komputerowych u młodzieży, Current Problems of Psychiatry, 3/2012.
  3. Kowalewska-Borys E., Problematyka przemocy w rodzinie, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami