Aktualizacja

Czarny bez - zastosowanie i właściwości, które w sobie kryjeCzarny bez (Sambucus nigra L.) od dawna uważany jest za roślinę posiadającą właściwości lecznicze. Oprócz działania terapeutycznego, wykorzystywano go także do innych celów. Ze względu na swoje działanie oczyszczające i pielęgnujące czarny bez chętnie stosowany jest również w kosmetyce. Co jeszcze w sobie kryje ta niezwykła roślina oraz jakie zastosowanie znalazła?

Kwiaty czarnego bzu należy zbierać w momencie kiedy są całkowicie rozwinięte, a więc w miesiącach od maja do lipca. Natomiast jego owoce nieco później, od września do października. Zbiory czarnego bzu warto wykonywać kiedy panuje ładna pogoda, a po zerwaniu najlepiej od razu poddać go procesom przetwarzania.

Jakie właściwości ma czarny bez?

Czarny bez, a dokładnie jego kwiaty posiadają duże ilości flawonoidów, jak również kwasy fenolowe i organiczne, garbniki, olejki eteryczne, sole mineralne (wapń, potas, sód i żelazo), terpeny i śluzy. Z kolei jego owoce zawierają duże ilości glikozydów, pektyn, cukrów, garbników, rutyny oraz witamin z grupy B oraz witaminy A i C.

Czarny bez dzięki flawonoidom, terpenom, śluzom i kwasom fenolowym wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ponadto zmniejsza skutecznie stany gorączkowe, działa napotnie, a także uszczelnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych.

Pektyny, garbniki, glikozydy, sole mineralne i witaminy znajdujące się w czarnym bzie wykazują działanie moczopędne, oczyszczające i niwelujące dolegliwości bólowe. Kwiaty i owoce czarnego bzu działają bardzo korzystnie na układ pokarmowy jak i moczowy. Ponadto regulują procesy trawienne oraz zmniejszają zgagę i wzdęcia. Polecane są przy problemach z nerkami, a ponadto wzmacniają błony śluzowe dróg oddechowych.

Gdzie może znaleźć zastosowanie czarny bez?

1. Zdrowie i profilaktyka.

  • Czarny bez reguluje procesy trawienne i wspomaga prawidłowe działanie nerek. Działa oczyszczająco, stabilizując układ pokarmowy, a dodatkowo łagodzi wzdęcia i objawy zgagi.
  • Skutecznie niweluje stany gorączkowe i przeziębienie, ponieważ wykazuje silne działanie napotne. Do właściwości czarnego bzu można zaliczyć także działanie wykrztuśne, a więc jego spożywanie ułatwia oczyścić oskrzela z zalegającej wydzieliny. Ponadto wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych. Wykazuje działanie lekko przeciwbólowe co przyczynia się do niwelacji bólu gardła czy głowy, które często występuje podczas przeziębienia.
  • Pomaga oczyścić organizm z toksyn dzięki swoim właściwościom moczopędnym i napotnym. Wszelkie przetwory z czarnego bzu takie jak sok, dżem, napar i odwar w łagodny i naturalny sposób usuwają z organizmu toksyny, a także zbędne produkty przemiany materii.

2. Kosmetyka.

  • Duża ilość witaminy C w czarnym bzie wzmacnia tkankę łączną oraz wzmaga syntezę włókien kolagenowych, co jest bardzo istotne w walce z cellulitem. Ponadto występujące w nim flawonoidy i rutyna wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu tzw. pajączków.
  • Czarny bez dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym jest idealnym preparatem do pielęgnacji skór problematycznych (trądzikowych) i  posiadających podrażnienia. Roślinę tą można w tym przypadku stosować jako formę toniku i przemywać nią skórę lub używać w postaci łagodzących okładów.

3. Kuchnia.

  • Czarny bez wykorzystywany jest głównie do przetworów m.in. soków, dżemów, naparów czy odwarów. Jednak jako surowy owoc nie poleca się go spożywać, ponieważ może uszkodzić nerki.
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...