Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Zgaga - przyczyny, objawy, leczenieZgaga to niekomfortowe pieczenie w okolicy przełyku oraz mostka. Główną przyczyną tego stanu jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli tzw. cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Przyjrzyjmy się dokładniej co jeszcze może być przyczyną zgagi oraz jak ją leczyć.

 

Zgaga to dość nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej oraz gardle. Jeśli sytuacja zdarza się częściej niż dwa razy w tygodniu, można wówczas mówić o chorobie refluksowej przełyku.

Zgaga – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zgagi jest refluks, a więc cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Dochodzi więc do zaburzenia funkcji przełyku, które warunkuje mięsień czynnościowy dolny zwieracz przełyku. Innym czynnikiem wpływającym na pojawianie się zgagi może być przepełnienie żołądka oraz szybkie i niedokładnie przeżuwanie pokarmu.

Dodatkowe przyczyny zgagi to:

Najczęściej zgaga występuje u osób:

  • po resekcji żołądka
  • w czasie ciąży
  • w chorobach dróg żółciowych
  • z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy
  • mających problem z niestrawnością
  • zażywających na czczo leki np. antybiotyki

Jak wykryć zgagę?

Jeżeli nieprzyjemne dolegliwości pod postacią pieczenia w okolicy przełyku oraz mostka występują dość często, należy wykonać specjalistyczne badania. Pomogą one znaleźć przyczynę tego schorzenia. Zazwyczaj na wizycie lekarskiej wykonywana jest gastroskopia polegająca na włożeniu w przełyk pacjenta przewodu na końcu, którego umieszczona jest kamerka. Dzięki niej widoczne są narządy wewnętrzne m.in. dwunastnica i żołądek. Badanie to pomaga dokładnie rozpoznać obecny stan przewodu pokarmowego. Niekiedy zdarza się, że lekarze wykonują biopsję, szczególnie jeśli występują wrzody, które mogą przekształcić się w raka. Dodatkowo wykonywane jest prześwietlenie przewodu pokarmowego, jeśli występuje podejrzenie wrzodów lub tomografia komputerowa.

Jak jej zapobiegać?

Tak naprawdę istnieje wiele czynności, które mogą skutecznie zapobiegać zgadze. Oto niektóre z nich:

  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
  • unikanie produktów takich jak czosnek, czekolada, cytrusy, cebula, kawa
  • rzucenie palenia
  • prawidłowe odżywianie, w tym także regularne posiłki
  • jedzenie mniejszych porcji i bez pośpiechu
  • unikanie jedzenia przed wysiłkiem fizycznym lub snem
  • unikanie ciasnych ubrań opinających brzuch oraz pasków
  • ograniczanie napojów gazowanych

Zgaga – leczenie

Leczenie zgagi może wydawać się nie taką łatwą sytuacją, ponieważ nawet przy zastosowaniu środka zapobiegawczego może dojść do jej pojawianie się. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się letnie, chude mleko lub przegotowana woda z łyżeczką sody oczyszczonej. Kolejnym rozwiązaniem może być korzystanie z dobroczynnych właściwości ziół takich jak np. mięta. Dodatkowo do pozbycia się tego typu dolegliwości może zostać wykorzystana terapia narządów wewnętrznych u wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

W przypadku przewlekłej zgagi wykorzystuje się leki, które dostępne są bez recepty. Ich zadaniem jest przede wszystkim działanie zobojętniające kwas żołądkowy. Tego rodzaju lekarstwa pozostawiają na śluzówce żołądka, dwunastnicy oraz przełyku warstwę ochronną. Środki niwelujące objawy zgagi redukują także gromadzenie się gazów w organizmie. W przypadku gdy zastosowane działania nie pomogły należy udać się do lekarza, aby zbadał czy przyczyną tego typu dolegliwości nie mają innego podłoża.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami