Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 kwietnia 2023

DemiseksualizmZgodnie z definicją, demiseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego do danej osoby tylko i wyłącznie w przypadku nawiązania z nią silnej więzi emocjonalnej. Oznacza, że demiseksualista może rozpocząć życie seksualne dopiero po zaangażowaniu emocjonalnym. Seks na pierwszej randce lub intymne zbliżenie z osobą, którą nie do końca się zna, jest absolutnie wykluczone.

Demiseksualizm – na czym polega?

Demisekualizm do dnia dzisiejszego nie został sklasyfikowany, nie wiadomo czy jest to pociąg seksualny, orientacja seksualna czy może inne zjawisko. Wiadomo jednak, że odnosi się do odczuwania pociągu erotycznego do drugiej osoby, bez względu na jej płeć. Demiseksualistą może być zarówno osoba homoseksualna, jak i heteroseksualna. Każdorazowo najważniejszą kwestią w danej relacji jest jednak przywiązanie i zaangażowanie emocjonalne. Dopiero nawiązanie tak silnej więzi pozwala demiseksualiście na komfort psychiczny i tym samym na odczuwanie pociągu seksualnego oraz rozpoczęcie współżycia.

W demiseksualiźmie ważniejsze od współżycia z partnerem są aspekty takie jak:

  • poczucie bezpieczeństwa;
  • wzajemne zrozumienie;
  • zaufanie;
  • umiejętność komunikacji i porozumienie w relacji.

Wszystko to jest bowiem kluczowe dla wykształcenia się więzi emocjonalnej między dwojgiem ludzi. Osoby wyznające demiseksualizm są bardzo dobrymi obserwatorami. Bardzo długo sprawdzają i testują daną osobę, aby jeszcze lepiej ją poznać i zgłębić jej motywy w danej relacji. Muszą wiedzieć, że mogą na partnerze polegać w każdej sytuacji. Podsumowując, pociąg seksualny u demiseksualistów pojawia się dopiero po pewnym czasie, gdy są oni całkowicie pewni drugiej połówki.

Demiseksualizm – przykład

Dobrym przykładem demiseksualizmu jest związek dwojga przyjaciół. Bardzo często zauważamy sytuacje, gdy po wieloletniej przyjaźni rozwija się uczucie. To typowy przykład demiseksualizmu, przez te wszystkie lata partnerzy obserwują się wzajemnie i poznają się w różnych sytuacjach. Dopiero gdy są pewni przyjaźni, zaufania i stabilności relacji, zaczynają odczuwać coś więcej, co przeobraża się w uczucie i miłość.

Demiseksualizm a sapioseksualizm

Nie należy mylić tych dwóch pojęć, mimo iż w obu przypadkach pociąg seksualny pojawia się dopiero po pewnym czasie. W przebiegu sapioseksualizmu nie jest ważna więź emocjonalna, lecz pociąg intelektualny. Partnerzy muszą wcześniej przekonać się, że druga osoba zaspokoi ich głód wiedzy oraz że rozmowy będą przebiegać w formie ciekawego dialogu. Innymi słowy, partner musi zaimponować drugiej osobie intelektem, dopiero to powoduje rozwój popędu seksualnego.

Czy demiseksualizm jest chorobą?

Demiseksualizm w żadnym wypadku nie jest chorobą, schorzeniem ani dolegliwością. Można go opisać jako pogląd na życie oraz indywidualne usposobienie czy cechę charakteru. Jeśli demiseksualista poczuje pociąg fizyczny do swojego partnera, wszystko odbywa się w sposób fizjologiczny i zdrowy. Nie pojawiają się żadne zaburzenia w sferze seksualnej czy problemy ze współżyciem. Dlatego też demiseksualizm nie wymaga diagnostyki ani leczenia.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bielska B., Potencjał zmiany, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
  2. Kossat J., Seksualność, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami