Kolagen do picia
Kolagen do picia

Drenaż uszuDrenaż uszu (inaczej tympanostomia) to powszechnie wykonywany zabieg laryngologiczny, mający na celu odprowadzenie zalegającej w przewodach słuchowych wydzieliny. W efekcie zmniejsza ciśnienie wewnątrz ucha, poprawia słuch i może łagodzić wiele problemów zdrowotnych. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się u dzieci powyżej 3. roku życia, choć jest częsty także u pacjentów starszych.

Na czym polega drenaż uszu?

Drenaż uszu polega na nacięciu błony bębenkowej, odessaniu zalegającej wydzieliny oraz przepłukaniu jamy bębenkowej. Nacięcie błony wykonuje się specjalnym nożem, rzadziej przy użyciu lasera, najczęściej w średnim powiększeniu pod mikroskopem chirurgicznym. Na samym końcu zakłada się specjalny dren, aby utrzymać perforację zapobiegającą gromadzeniu się wysięku. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu dreniki typu „szpulka”, z dwoma kołnierzykami. Ich konstrukcja sprawia, że po pewnym czasie wypadają one samoistnie. Przeciętnie okres utrzymywania drenażu ucha środkowego wynosi około 6 miesięcy.

Przed zabiegiem należy wykonać szereg badań, takich jak morfologia krwi i kontrola krzepliwości. Pacjent musi być ponadto zaszczepiony przeciwko WZW B. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Lekarz prowadzący podejmuje decyzję, czy dren ma zostać założony na krótszy okres (np. kilka miesięcy) czy dłuższy (np. 2 lata). W przypadku dzieci dren pozostaje zazwyczaj w błonie bębenkowej do momentu jego samoistnego wysunięcia się. Błona bębenkowa ma bowiem ogromną zdolność do samoregeneracji, w efekcie czego „wypycha” dren w procesie zrastania. Dlatego większość drenów wentylacyjnych wypada samoistnie, zwykle po kilku miesiącach.

Drenaż uszu – wskazania

Drenaż uszu wykonuje się celem zapewnienia prawidłowej wentylacji ucha środkowego, najczęściej w przypadkach przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha. Zabieg pozwala również na stabilizację osłabionej błony bębenkowej. To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Pozostałe wskazania:

  • niedosłuch;
  • nawracające ostre zapalenia uszu;
  • przewlekła niewydolność trąbek słuchowych;
  • opóźniony rozwój mowy;
  • wady rozwojowe twarzoczaszki.

Decyzję o wykonaniu drenażu zawsze podejmuje lekarz, po wcześniejszym dokładnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta. Zabieg nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Nie warto zatem zwlekać z decyzją o jego wykonaniu, gdyż płyn wysiękowy, długotrwale zalegający w jamie bębenkowej, wraz z upływem czasu ulega zagęszczeniu i może powodować:

  • powstanie zrostów unieruchamiających łańcuch kosteczek słuchowych;
  • powolne niszczenie błony bębenkowej przez jej nadmierne rozciąganie i destrukcję włókien sprężystych;
  • perforację błony bębenkowej;
  • tworzenie tzw. perlaka (masy złogów naskórkowych, ulegających łatwemu zakażeniu i powodujących niszczenie kosteczek słuchowych).

Skuteczność drenażu zewnętrznego jest bardzo wysoka, natomiast powikłania praktycznie nie występują.

Drenaż uszu  – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent przez 2-3 godziny nie może pić ani jeść. Może jednak jeszcze tego samego dnia opuścić szpital. W przypadku dodatkowej adenotomii (usunięcie przerośniętego migdałka gardłowego) pacjent powinien pozostać w szpitalu na obserwacji do następnego dnia. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez kilka kolejnych dni, natomiast podróżowanie samolotem nie jest przeciwwskazane.

Bezpośrednio po zabiegu z uszu może wydobywać się płyn, jest to zjawisko całkowicie fizjologiczne. Jeśli jednak wydzielina ma charakter ropny i nieprzyjemnie pachnie, należy skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie konieczne będzie podawanie przez 5 dni kropli z antybiotykiem i sterydem.

Drenaż uszu – przeciwwskazania

Nie należy zakładać drenów wentylacyjnych u dzieci z pojedynczym epizodem wysiękowego zapalenia ucha środkowego w czasie krótszym niż 3 miesiące oraz u dzieci z nawracającym ostrym zapaleniem ucha środkowego, które nie mają przewlekłego wysięku w uchu środkowym. Pozostałymi przeciwwskazaniami są: skrajnie nasilona skaza krwotoczna, bardzo zły stan zdrowia oraz choroby uniemożliwiające zastosowanie narkozy.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zielnik-Jurkiewicz B., Drenaż czy paracenteza, Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2/2017.
  2. Prauzińska M., Szydłowski J., Pucher B., Zastosowanie przedłużonego drenażu wentylacyjnego jamy bębenkowej w leczeniu wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci, Family Medicine & Primary Care Review, 15/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami