Kolagen do picia
Kolagen do picia

ProstatektomiaProstatektomia to operacja polegająca na usunięciu gruczołu krokowego u mężczyzn, czyli prostaty. Wskazaniem do zabiegu jest zdiagnozowanie nowotworu gruczołu krokowego, który jest 2. pod względem częstotliwości nowotworem złośliwym u mężczyzn. Częściej diagnozuje się jedynie raka płuc. Istnieje wiele wytycznych podczas kwalifikacji pacjenta, podstawową jest łagodna lub umiarkowana postać raka, co daje większe szanse na przeżycie.

 

Prostatektomia – na czym polega?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym bądź w znieczuleniu miejscowym od pasa w dół. Czynności dzielą się na etapy. W pierwszym etapie wykonuje się niewielkie nacięcie powłok krocza powyżej odbytu, zwykle na około 8 cm. Celem jest uwidocznienie prostaty. W drugim etapie usuwa się prostatę i pęcherzyki nasienne poprzez odpreparowanie gruczołu od okolicznych tkanek oraz odcięcie go od pęcherza moczowego i od cewki moczowej. Jeśli pacjent ma zdiagnozowany nowotwór łagodny i jednocześnie wykazuje chęć zachowania potencji, lekarze mogą przystąpić do próby obustronnego lub jednostronnego oszczędzenia pęczków naczyniowo-nerwowych. W trzecim etapie usuwa się węzły chłonne, celem wykluczenia obecności przerzutów nowotworowych. W ostatnim etapie odtwarza się ciągłość dróg moczowych poprzez wykonanie zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową.

Prostata wraz z pęcherzykami nasiennymi zostanie wydobyta na zewnątrz w całości. Operacje kończy się założeniem szwów, które zdejmuje się po upływie 7-10 dni. W pierwszych dniach po operacji w ranie znajduje się dren. Zabieg można wykonać również z dostępu nad spojeniem łonowym. Pacjent może zostać zatrzymany na obserwacji przez kilka dni po prostetektomii.

Prostatektomia prosta a prostatektomia radykalna

Wyróżniamy 2 rodzaje zabiegu. Prostatektomia prosta, zwana również adenomektomią, służy leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Polega na usunięciu tylko części gruczołu krokowego, która uciska na okoliczne tkanki i powoduje różnego rodzaju dolegliwości. Z kolei prostatektomia radykalna polega na usunięciu całego gruczołu krokowego, często z okolicznymi tkankami.

Wskazania do prostatektomii

Klasycznym wskazaniem do adenomektomii jest wielkość gruczolaka gruczołu krokowego, przekraczająca od 75 do 150 cm3 i/lub towarzyszące następstwa długotrwałej obturacji dolnych dróg moczowych pod postacią kamicy pęcherza moczowego i/lub uchyłków pęcherza, które wymagają jednoczesnego wycięcia chirurgicznego. Z kolei prostatektomia radykalna zalecana jest pacjentom, w przypadku których przewidywana długość życia przekracza 10 lat.

Zalecenia po prostatektomii

Po wypisie ze szpitala pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia. Rekomenduje się spacery oraz lekkie ćwiczenia, przy czym należy unikać intensywnych wysiłków i sportów przez najbliższy miesiąc. Nie ma przeciwwskazań do jazdy samochodem i nie trzeba przestrzegać specjalnej diety. W pierwszych dobach po wyjęciu cewnika mogą pojawić się trudności w oddawaniu moczu bądź nawet nietrzymanie. Zaleca się więc wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przyspieszy powrót do sprawności w kontekście układu moczowo-płciowego. Podczas mikcji pacjent może zaobserwować drobne skrzepy krwi, co nie jest niepokojącym zjawiskiem i wiąże się z procesem gojenia się zespolenia cewkowo-pęcherzowego.

Po 14 dniach od prostetektomii lekarze otrzymują wynik badania histopatologicznego. Należy więc skontaktować się z lekarzem celem omówienia ich i podjęcia dalszych kroków. Pierwsze kontrolne badanie PSA (badanie antygenu sterczowego) należy wykonać 6 tygodni po operacji.

Prostatektomia – powikłania

Niestety, radykalną prostatektomię obarcza duże ryzyko powikłań. Aż u 90% pacjentów obserwuje się trwałe zaburzenia wzwodu. Rokowania są lepsze, gdy zostaną zachowane pęczki naczyniowo-nerwowe, nie zawsze jest to jednak możliwe. Innymi skutkami ubocznymi mogą być:

Skutki uboczne (poza zaburzeniami potencji i nietrzymaniem moczu) obserwuje się u około 5-8% pacjentów. Rokowania po operacji są jednak dobre, a śmiertelność szacuje się na zaledwie 2%.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pawłowska E., Jassem J., Porównanie polskich i międzynarodowych wytycznych dotyczących stosowania hormonoterapii u chorych na raka gruczołu krokowego, Nowotwory, 2/2016.
  2. Matuszewski M., Matuszewska K., Jassem J., Leczenie operacyjne raka gruczołu krokowego, Współczesna Onkologia, 3/2003.
  3. Jarzemski P., Laparoskopowa radykalna prostatektomia w modyfikacji własnej, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami