Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 czerwca 2023

ZakrzepicaZakrzepica to choroba naczyń krwionośnych odnosząca się do powstawania w ich świetle zatorów lub zakrzepów utrudniających prawidłowy przepływ krwi. Zwana inaczej żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, może stanowić nawet zagrożenie życia. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz angiolog lub lekarz flebolog, nierzadko we współpracy z chirurgiem naczyniowym.

Zakrzepica – przyczyny

Zakrzep najczęściej formuje się w żyłach głębokich kończyn dolnych, powodując tzw. zakrzepicę żył głębokich. Jego fragmenty mogą odrywać się od źródła i wraz z krwią podążać w kierunku płuc. Wówczas rozwija się zatorowość płucna. Opisuje się 3 podstawowe czynniki odpowiadające za rozwój zakrzepicy:

  • zmiany składu krwi;
  • spowolnienie przepływu krwi;
  • uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych.

Przyczyną spowolnienia przepływu krwi może być siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej lub długie unieruchomienie. Natomiast przyczynami uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych są najczęściej przebyte urazy, zabiegi chirurgiczne czy obecność nacieków nowotworowych. Wyróżnia się czynniki ryzyka podzielone na 3 główne grupy:

W dystalnych częściach organizmu, a więc w kończynach dolnych, przepływ krwi jest wolniejszy. Właśnie dlatego to tam najczęściej lokalizują się ogniska zakrzepów.

Objawy zakrzepicy

Objawy zakrzepicy zależą od konkretnej postaci choroby. Przy zakrzepicy żył powierzchniowych są to:

  • zaczerwienienie wzdłuż przebiegu żył powierzchniowych;
  • obrzęki kończyn dolnych;
  • wyczuwalne zgrubienia na skórze wzdłuż linii żył, co może przypominać żylaki.

Z kolei przy zakrzepicy żył głębokich obserwuje się:

  • zasinienie i wzmożone napięcie skóry;
  • dodatni objaw Payra (ból stopy przy ucisku);
  • dodatni objaw Mayra (ból łydki przy ucisku);
  • wzrost temperatury skóry kończyn dolnych;
  • ból nóg podczas chodzenia, zwłaszcza łydek;
  • obrzęki uda lub stawów skokowo-goleniowych;
  • uczucie stwardnienia żył.

Jeśli wskutek zakrzepicy dojdzie do rozwoju zatorowości płucnej do obrazu klinicznego dołączają następujące objawy:

Zatorowość płucna jest bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego pacjent wymaga natychmiastowej pomocy ratowników medycznych i lekarza.

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki zakrzepicy jest badanie krwi, zwłaszcza pod kątem D-dimerów. Dodatkowo wykonuje się flebografię, USG Dopplerowskie oraz tomografię komputerową z podaniem środka kontrastującego.

Zakrzepica – leczenie

Leczenie zakrzepicy opiera się na modyfikacji stylu życia oraz farmakoterapii. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna, która przyspiesza krążenie w kończynach dolnych i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Należy unikać dłuższego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, wskazany jest jak najczęstszy ruch. Podczas dłuższych podróży samolotem czy pociągiem należy co pewien czas spacerować lub poruszać nogami. W farmakoterapii stosuje się natomiast leki przeciwkrzepliwe, początkowo heparynę i antykoagulanty, później zaś odpowiednie leki podtrzymujące.

Zobacz również: Aktywność fizyczna – wpływ na zdrowie człowieka.

Ważna jest dieta wspierająca krążenie i utrzymanie elastyczności naczyń żylnych. Powinna zawierać takie składniki jak:

Warto suplementować kolagen, który buduje ściany naczyń krwionośnych oraz koenzym Q10, który poprawia krążenie.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gutknecht P., Łuszczyńska-Nitka G., Siebert J., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
  2. Zawilska K., Zawilska K., Praktyczne aspekty leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, Hematologia, 3/2016.
  3. Krasiński Z., Aniukiewicz K., Krasińska A., Krasińska B., Gabriel M., Zakrzepica żył powierzchownych a zakrzepica żył głębokich, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 12/2017.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami