AlzheimerKurkuma z Curry wykazuje podczas badań laboratoryjnych na myszach dużą skuteczność w walce z demencją.

Żółty barwnik Curry – Kurkuma może być skuteczną bronią przeciw Alzheimerowi: zapobiega on odkładaniu się w mózgu osadu z białka, może także rozpuszczać istniejące już zmagazynowane tam białko. Wykazali to amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzali laboratoryjne badania na genetycznie zmodyfikowanych myszach. Wystarczą małe ilości tej substancji, aby wywołać pożądany efekt, donosi Gregory Cole z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i jego koledzy w fachowej gazecie „Journal of Biological Chemistry” (publikacja w sieci: DOI: 10.107 4/BBC.M404751200).

Już od wielu tysięcy lat kurkuma wykorzystywana jest w tradycyjnej indyjskiej medycynie jako lek na wiele schorzeń. W ostatnich czasach także w kręgach zachodniej medycyny rośnie zainteresowanie tą substancją, głównie dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Wiele badań naukowych na zwierzętach dało obiecujące wyniki w próbach zastosowania kurkumy w walce z rakiem, chorobami układu krążenia i wieku starczego. Dostarczono poza tym dowodów na to, iż substancja może spowalniać proces demencji występujący u chorych na Alzheimera. Wskazują na to także badania, według których w Indiach, kraju pochodzenia Curry, odnotowano znacznie mniej przypadków zachorowania na Alzheimera niż w krajach wysoko rozwiniętych.

Najwidoczniej Kurkuma nie zwalcza jedynie symptomów demencji, ale sięga też do początków procesu uszkadzania mózgu, dowiedli Cole i jego współpracownicy. Według obiegowej opinii u chorych na Alzheimera tworzą się skrzepy proteiny o nazwie beta-Amyloid, które odkładają się w zewnętrznej korze mózgowej. Taki osad wywołuje cały rząd reakcji, które w konsekwencji prowadzą do obumarcia komórek mózgowych. Naukowcy zdołali dowieść, że kurkuma blokuje tworzenie skrzepów białka, poprzez przypinanie się do pojedynczych cząsteczek beta-Amyloidu i uniemożliwianie im gromadzenia się. Poza tym napędza rozkład istniejącego już osadu.

Dzięki swojej chemicznej strukturze, kurkuma może nawet obejść tak zwaną zaporę, która kontroluje transport substancji z krwioobiegu do mózgu. Dawka wywołująca pożądane efekty jest, według naukowców, tak niewielka, że może ona być przyjmowana z pożywieniem. Barwnik jest dzięki temu idealnym lekiem. Badanie kliniczne, które ma zobrazować skuteczność kurkumy w walce z schorzeniami u ludzi, jest już zaplanowane.

 

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...