Aktualizacja

Przywrotnik pospolity - właściwości i zastosowaniePrzywrotnik pospolity jest bardzo dobrze znaną rośliną w Polsce. Można zaobserwować ją na łąkach, polach, pastwiskach, brzegach lasów i w strefach górskich. Choć jest tak łatwo dostępna i popularna, rzadko korzystamy z jej dobrodziejstw. Oto najważniejsze właściwości i zastosowanie przywrotnika pospolitego.

Co to jest przywrotnik pospolity?

Przywrotnik pospolity posiada półkoliste, drobne liście oraz żółto zielone kwiaty. W smaku jest jednocześnie cierpki i nieco słodkawy. Jego okres kwitnienia przypada na czas od czerwca do października.

Swoje właściwości zawdzięcza wielu związkom aktywnym:

Właściwości przywrotnika pospolitego

Początkowo roślinę tę wykorzystywano w leczeniu nieżytu żołądka oraz jelit, a także w zaburzeniach układu pokarmowego i biegunkach. Na przełomie XVIII i XIX wieku odkryto, że wpływa również na pobudzenie przemiany materii. Ponadto do istotnych zalet przywrotnika pospolitego można zaliczyć także hamowanie krwotoków, niwelację stanów zapalnych skóry oraz błon śluzowych i przyspieszenie procesów gojenia się ran.

Obecnie wiadomo, że posiada również właściwości moczopędne. Może być stosowany w przypadku zaburzeń pracy wątroby oraz nerek, dolegliwości bólowych podczas miesiączki oraz zaburzonych procesów trawiennych. Wpływa na poprawę kondycji skóry, bowiem dzięki obecności garbników wykazuje właściwości ściągające i przeciwzapalne. Poprawia tym jej elastyczność oraz łagodzi zmiany trądzikowe w przypadku skór tłustych i problematycznych.

Jakie zastosowanie ma przywrotnik pospolity?

Z zalet przewrotnika można korzystać wykonując z tej rośliny odwary. Taką formę terapii stosuje się do płukania jamy ustnej oraz gardła. Wykonując tego rodzaju płukanki, można w łatwy i przede wszystkim naturalny sposób wyleczyć stany zapalne dziąseł, afty czy nadżerki jamy ustnej. Przywrotnik pospolity świetnie sprawdza się w leczeniu hemoroidów. Aby pozbyć się ich należy wykonywać lewatywę z mocnego odwaru tej rośliny.

Z przywrotnika pospolitego można również wykonywać kąpiele. Stosuje się je głównie w celu przywrócenia skórze elastyczności, odporności, a także redukcji zmarszczek, przebarwień czy nieestetycznych blizn. Kąpiele w przewrotniku pospolitym będą łagodzić bóle miesiączkowe, zmniejszać upławy, a także zmniejszą dolegliwości okresu menopauzy. Dobrze sprawdzają się również przy takich problemach jak nadpotliwość stóp czy dłoni.

Ciekawą formą pielęgnacji skóry będzie również maseczka z przywrotnika pospolitego. Maseczka poprawi napięcie skóry, zwęzi rozszerzone pory skórne, a także zadziała łagodząco na wszelkie jej stany zapalne. Z tej popularnej rośliny można wykonać również tonik, aby codziennie móc pielęgnować skórę twarzy. Kosmetyk ten będzie miał działanie wybielające, przeciwzapalne, obkurczające naczynia krwionośne i pory skórne. Okłady w przywrotnika pospolitego śmiało można stosować na zmęczone oczy, otwarte rany, wypryski, obrzęki, zmiany łuszczycowe i liszajowate oraz owrzodzenia.

Przywrotnik pospolity może być używany również do produkcji kemów dla cer problematycznych, a więc takich, na których występują różnego rodzaju wykwity skórne, rozszerzone pory, nadmierne wydzielanie sebum, a także w przypadku cery tłustej i naczynkowej.

Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...